Dünya

Gri listeden çıkan Malta’da Mahkemeler kara para cezalarını düşürüyor!

Gri listeden geçen hafta çıkartılan Malta’da, ülkenin Finansal İstihbarat Analiz Birimi, Mahkemelerin kararına saygı duymakla birlikte, kara para aklanmasının önlenmesi kurallarına uymadıkları tespit edilen bazı kuruluşların para cezalarının tamamını ödemediği, kararları mahkemeye götürdüğü ve para cezalarının önemli ölçüde azaltıldığını belirtti.

Malta’nın Finansal İstihbarat Analiz Birimi (FIAU), 2021 yılında toplam 12,4 milyon Euro para cezası kesti.

FATF (Mali Eylem Görev Gücü), ülkenin 58 kilit alandan üçünde tatmin edici bir puan elde edememesinin ardından 2021'de Malta'yı gri listeye almıştı. 

Bu üç alan, şirketlerde nihai fayda sağlayıcıların belirsizliği ve şirket uyumsuzluklarının yanı sıra vergi suçları ve kara para aklama ile ilgili suçlar söz konusu olduğunda finansal analizin yetersizliğiydi. Malta geçen hafta gri listeden çıkarıldı.

2021 yılı boyunca FIAU, 2020'ye göre 2.000'in üzerinde artışla, 7.000'den fazla şüpheli işlem şikâyeti aldı. Yıllık raporda ayrıca, FIAU'nun hem ulusal hem de uluslararası makamlarla 8.443 istihbarat raporu paylaştığını, bunun 2020'ye göre % 86'lık bir artışa ulaştığı kaydedildi.

2020'den bir diğer önemli fark, FIAU'nun Kara Para Aklama şikâyetlerinin değerlendirilmesi söz konusu olduğunda verimliliği artırmak için artık daha donanımlı bir teknolojiye sahip olması ve aynı zamanda Merkezi Banka Hesap Kaydı işlevselliğinin geliştirilmesidir.

FIAU'daki gelişmeler burada bitmedi. 2020 yılında, çalışan sayısı 98’den şu anda yaklaşık 130 kişiye yükseldi. Bu artış, istihbarat, denetim ve uygulama olsun, kara para aklamanın yarattığı sürekli değişen tehdide karşı sürekli eğitim ve hazırlık yapmak için sağlandı.

FIAU’nun yıllık raporunda ‘Cezai suistimalden arındırılmış bir finansal sistem ve iyi bir itibar, ülke ekonomisi için kritik öneme sahip ve temiz yabancı yatırımları teşvik ediyor" ifadelerine yer verildi.

FIAU ayrıca, Avrupa Birliği tarafından belirtilen belirli uyum kurallarına uymayan işletmelere ve kuruluşlara para cezaları vermekle de görevlendirilmiştir.

Önceki haftalar boyunca, bazı kuruluşların para cezalarının tamamını ödemediği, kararları mahkemeye götürdüğü ve para cezalarının önemli ölçüde azaltıldığı haberleri geldi.

FIAU Direktörü Kenneth Farrugia, otoritenin Mahkemelerin kararlarına tamamen saygı duymasına rağmen, "para cezalarına saygı duyulmadığını ve ödenecek tutarın, FIAU'nun uluslararası finans kurumlarının yıllar önce kendilerini çok düşük ceza kesildiği için uyarmasından önceki rakamlara” indirildiğini söyledi.

Farrugia şöyle devam etti: "FIAU, söz konusu kuruluşlara verilen para cezalarını hesaplayan ilgili uluslararası makamlar tarafından onaylanan bir mekanizmaya sahiptir. Ancak yine de Mahkemenin kararlarına saygı duyuyoruz."
Kaynak: Malta Business Weekly

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın