Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a çirkin saldırıda aşırı sağ detayı

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron'a tokat atmaya yeltenen kişinin aşırı sağcı olduğu düşünülüyor.

Fransa'nın güneyine yaptığı ziyaret sırasında bir adam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yüzüne tokat attı.

Macron daha sonra yaptığı açıklamada güvenlik endişesi taşımadığını ve işine devam etmesini hiçbir şeyin engelleyemeyeceğini söyledi.

Sosyal medyada dolaşan bir videoda, Macron’un, turizm endüstrisine yönelik profesyonel bir eğitim kolejini ziyaret ederken metal bir bariyerin arkasında duran küçük bir izleyici kalabalığı içindeki bir adamı selamlamak için elini uzattığı görülüyor.

Tokat atmaya yeltenen kişi muhtmelen aşırı sağcı

Video görüntülerine göre, haki bir tişört giyen adam, yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı’na "Kahrolsun Macronia" ("A Bas La Macronie") diye bağırıyor ve Macron'un yüzünün sol tarafına tokat atıyor.

Adamın ayrıca, ülkede monarşi olduğu zamanlarda Fransız ordusunun savaş çığlığı olarak bilinen "Montjoie Saint Denis" diye bağırdığı da duyuluyor.

Olay yaşanırken Macron'un iki güvenlik görevlisi tişörtlü adamı yakalıyor ve bir diğeri de Macron'u uzaklaştırıyor.

Twitter'da yayınlanan bir başka videoda, Macron’un birkaç saniye sonra kalabalığın bulunduğu bölüme döndüğü ve el sıkışmaya devam ettiği görülüyor.

Bölgenin belediye başkanı Xavier Angeli, Franceinfo radyosuna yaptığı açıklamada, Macron'un saldırgan yerde tutulurken güvenliğe "onu bırakın, bırakın" diye seslendiğini kaydetti.

Bir polis kaynağı Reuters'e verdiği demeçte olayla ilgili iki kişinin tutuklandığını söyledi. Macron'u tokatlayan adamın kimliği ve amacı henüz açıklanmadı.

Tokat aatmaya yeltenen adamın attığı sloganları Fransa'da kralcılar ve aşırı sağcılar kullanıyor

Fransız aşırılık yanlılarını inceleyen siyaset bilimci Fiametta Venner, Fransız yayın kuruluşu BFMTV'ye verdiği demeçte, adamın kullandığı sloganın son birkaç yıldır Fransa'daki kralcılar ve aşırı sağdaki insanlar tarafından ortaklaşa seslendirildiğini vurguladı.

Macron, restorancılar ve öğrencilerle tanışmak ve COVID-19 pandemisinden sonra normal hayata dönüş hakkında konuşmak için Fransa’nın Drome bölgesini ziyaret ediyordu.

Bu ziyaret gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Macron’un ülkenin nabzını tutmak için yaptığı bir dizi ziyaretten biriydi. Olayın ardından bölgeyi ziyaretine devam etti.

Güvenlik detayı

Eskiden yatırım bankacılığı yapan Macron, rakipleri tarafından sıradan vatandaşların endişelerinden uzak, paralı bir elitin parçası olmakla suçlanıyor.

Macron kısmen bu iddiaları cevaben zaman zaman hazırlıksız durumlara girmek pahasına seçmenlerle yakın temas kurmaya çalışıyor. Ancak bu durum güvenlik açısından sorunlara neden olabilir.

Salı günkü tokatlama olayının başlangıcındaki görüntüler, Macron'un seyircilerin beklediği bariyere koştuğunu, güvenliğin Macron’a yetişmeye çalıştığını gösteriyor.

Tokat olayı yaşanırken iki güvenlik görevlisi yanındayken diğer ikisinin Macron’un yanına ancak yetiştiği de tespit edilebiliyor.

Saldırıdan sonra Dauphine Libere gazetesine verdiği röportajda Macron, "Ne konuşmada ne de eylemde şiddete veya nefrete sahip olamazsınız. Aksi takdirde tehdit edilen demokrasinin ta kendisidir. Tek tek olayların, aşırı şiddet içeren bireylerin... kamusal tartışmayı ele geçirmesine izin vermeyelim: onlar buna layık değilller" dedi.

Macron, güvenliğinden endişe etmediğini ve olayın hemen ardından halkla el sıkışmaya devam ettiğini söyleyerek, “devam ettim ve devam edeceğim. Hiçbir şey beni durduramaz" ifadelerini kullandı.

2016 yılında, o sırada ekonomi bakanı olan Macron, işçi reformlarına karşı yapılan bir grev sırasında solcu sendikacılar tarafından yumurta yağmuruna tutuldu. 

İki yıl sonra, hükümet karşıtı "sarı yelekli" protestocular da Macron'u yuhalamıştı.
Kaynak: Reuters

: