Dünya

Esad İdlib’e yığınak yapıyor

Rus resmi haber ajansı TASS, Sky News Arabia'nın haberine dayanarak Suriye hükümetinin İdlib sınırına yığınak yaptığını yazdı.

Sky News Arabia, Suriye, İdlib’deki Türk yanlısı milislerin verdiği bilgilere dayanarak, Suriye hükümet güçlerinin İdlib sınırında mevzilerini güçlendirdiğini bildirdi.

Habere göre, Suriye hükümet güçleri yerel nüfusun bir kısmını Halep ili sınırındaki İdlib kentine yerleştirdi. Şam ayrıca tanklarını ve topçularını İdlib'in güneyindeki temas hattına taşıdı. 

Türk yanlısı milisler, Şam'ın, özellikle Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın yeniden seçilmesinin ardından Türkiye ve muhalefet üzerinde bu şekilde baskı uygulamaya çalıştığını ifade etti.

İdlib, Suriye'de önemli bir kısmı hâlâ milislerin kontrolünde olan tek bölge olma özelliği taşıyor.

Suriye'nin kuzeybatısındaki gerilimi azaltma bölgesi 2017'de kuruldu. Doğu Guta ve güney Suriye'deki hükümet operasyonlarının ardından silah bırakmayı reddeden militanlar buraya nakledildi.

Rusya ve Türkiye'nin imzaladığı anlaşmalar uyarınca bölgede geçen yıl 6 Mart'tan bu yana ateşkes rejimi uygulanıyor. 

Rus resmi haber ajansı TASS haberin sonunda, Türk yanlısı milislerin ve (Rusya'da yasadışı olan) El Nusra Cephesi teröristlerinin, Suriye Ordusu mevzilerini ve sivil yerleşim yerlerini bombalayarak düzenli olarak ateşkes rejimin ihlal ettiğini ileri sürdü.
Kaynak: TASS

: