Dünya

El Chapo’nun oğlunun yakalanması Meksika’yı birbirine kattı

Hapisteki Meksikalı uyuşturucu karteli lideri Joaquín 'El Chapo' Guzmán'ın oğlu Ovidio Guzmán'ın yakalanması sonrasında Meksika'da uyuşturucu çetelerinin gösterdiği şiddet başkente kadar yayıldı.

Meksika ordusunun, tutuklu suç patronu Joaquín 'El Chapo' Guzmán'ın oğlu Ovidio Guzmán'ı perşembe sabahı şafak vaktinde tutuklanmasının ardından, kartelin merkezi Meksika’nın Sinaloa eyaletinde başlayan şiddet başkent Mexico City'ye taşındı.

Ovidio Guzmán-López’in, babasının eski kartelinin şu anki lideri olduğu iddia edildi. Culiacán'da yakalandı ve Mexico City'ye transfer edildi.

Ovidio Guzmán-López, tutuklanmasının ardından helikopterle transfer edildi.

Fotoğrafın gerçek olup olmadığı bilinmiyor.

Tutuklu El Chapo ve yakalanan oğlu Ovidio Guzmán-López.

El Pais gazetesi, Guzmán'ın Mexico City'deki Savcılık merkezinden Meksika Eyaleti'ndeki Altiplano hapishanesine askeri helikopterle transfer edildiğini bildirdi.

'El Ratón' ['Fare'] olarak da bilinen oğul Guzmán daha önce Ekim 2019'da tutuklanmış ancak silahlı adamları Culiacán'da kaosa neden olmuştu. Ovidio Guzmán-López şiddet tehdidi altında serbest bırakılmıştı.

Perşembe günü Guzmán'ın tutuklanmasından sonra uyuşturucu kartelinin silahlı adamları bir kez daha otobüsleri yaktı, yolları ve havaalanlarını kapattı. 

Sinaloa valisi Rubén Rocha Moya, Twitter'dan "Culiacán'da meydana gelen olaylar göz önüne alındığında, vatandaşlardan sakin kalmalarını ve evlerine sığınmalarını istiyorum" diye yazdı.

Sosyal medyadaki videolar, silahlı adamların şehrin havaalanına girdiğini ve kalkışa hazırlanan bir uçakta yolcuların uçakta sindirildiği görüldü. Devlet havayolu Aeroméxico, bir merminin bir uçağa isabet ettiğini ve Mexico City uçuşunun iptal edilmesine neden olduğunu duyurdu.

Walmart, Femsa, Costco ve Estafeta gibi marketler, Ovidio Guzmán'ın yakalanmasından sonra yaşanan şiddet dalgası nedeniyle Sinaloa'nın farklı şehirlerindeki faaliyetlerini askıya aldıklarını bildirdi.

Güvenlik yetkilileri halktan birkaç gün çok dikkatli olmalarını, Sinaloa'da faaliyet gösteren uyuşturucu kartellerinin adamlarının durum sakinleşene kadar yakalanmamak, şiddeti yaymak ve işlerine devam edebilmek için daha küçük gruplara bölünerek, diğer eyaletlere taşındığı, bu tür durumlarda ortaya çıkan "hamamböceği etkisi"ne dikkat çekti.

Tutuklama, ABD Başkanı Joe Biden'ın 9-10 Ocak'ta Kuzey Amerika liderler zirvesinin bir parçası olarak Meksika'ya yapacağı ve güvenliğin tartışılan konular arasında yer alacağı ilk ziyaretinden önce gerçekleşti.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, ABD'li yetkililerin 2019'dan beri Guzmán'ın tutuklanmasını talep ettiğini söyledi. Gazetecilere verdiği demeçte, "Polis operasyonu ile zirve arasında hiçbir bağlantı yok" dedi.

Yaşlı Guzmán ‘El Chapo’ 2019'da uyuşturucu kaçakçılığı, silah ve diğer suçlamalardan mahkum edilmesinin ardından bir ABD hapishanesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 2021’de eşi Emma Coronel Aispuro da yasa dışı uyuşturucu dağıtmak, kara para aklamak ve Sinaloa uyuşturucu karteli ile finansal ilişkilerde bulunmaktan tutuklandı.

El Chapo'nun eşi Emma Coronel Aispuro da hapishanede.

Financial Times gazetesi, Sinaloa eyaletindeki çatışmalarda, Meksikalı uyuşturucu kralı "El Chapo"nun uyuşturucu ticareti yapan oğlunun tutuklanmasının ardından üç güvenlik gücü üyesinin öldüğünü ileri sürdü.

Öfkeli çete üyeleri araçları ateşe verdi ve yerel bir havaalanına saldırdı. Biri kalkışa hazırlanırken iki uçağa ateş açıldı. Üç Sinaloa havaalanında 100'den fazla uçuş iptal edildi.

Eyalet valisi, daha önce 18 kişinin hastaneye yatırıldığını bildirdi.

Sinaloa karteli dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçılığı örgütlerinden biridir.

Meksika Savunma Bakanı Sandoval, Guzmán-López'i yakalamak için altı aylık gözetim operasyonunun ABD'li yetkililerin desteğini aldığını da açıkladı.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard'ın bir tweet'ine göre, ABD Başkanı Biden Meksika’ya beklenenden bir gün önce gidecek. ABD Başkanı’nın Meksika’ya neden daha erken gideceğine dair hiçbir ayrıntı verilmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, El Chapo’nun oğlu Guzmán-López'in ve kardeşi Joaquín'in şu anda Sinaloa eyaletinde yaklaşık on bir metamfetamin laboratuvarını denetlediğini ve ayda tahmini 1.300-2.200 kg uyuşturucu ürettiğini açıklamıştı.

Guzmán-López'in ayrıca bir uyuşturucu kaçakçısının ve düğününde şarkı söylemeyi reddeden popüler bir Meksikalı şarkıcının öldürülmesi emrini verdiği belirtilmişti.

Aralık ayında ABD, Guzmán-López ve çetede komuta pozisyonlarını korudukları düşünülen üç erkek kardeşinin tutuklanmasına ve / veya mahkum edilmesine yol açan bilgiler için 5 milyon dolara kadar bir ödül verildiği açıklanmıştı.

Kaynaklar: El Pais - BBC - Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın