Özel Haber

'Defalarca talep etmeme rağmen hesap ekstrelerim verilmiyor!'

Tekin Arhun’un işletmesi ile davalık olan, biri Salih Özdeğirmenci olmak üzere iki kişi, Mahkeme emirlerine rağmen ekstreleri alamadıklarını ve hesaplarda ne çevrildiğini göremediklerini belirtti. 

Tekin Arhun’un işletmesi ile davalık olan, biri Salih Özdeğirmenci olmak üzere iki kişi, kendilerine 'haksızca' dava açıldığını ileri sürerek, merkeze hesap dökümlerini almak üzere defalarca gitmelerine rağmen hesap hareketlerinin kendilerine ve avukatlarına verilmediğini, Mahkeme emirlerine rağmen ekstreleri alamadıklarını ve 'hesaplarda ne çevrildiği'ni göremediklerini belirtti. 

Personelin davalık dosyaları sadece Tekin Arhun’un görebildiğini, onun dışında 'hiçbir görevli ve yetkilinin bilgisayardan hesaplara erişemediği'ni söylediğini belirten diğer kişi, 'davalık dosyaların işletmenin ikinci katında kilit altında olduğu'nu, 'avukatına bile hesap harketlerinin aylardır verilmediği'ni ileri sürdü.

Toplumda ve iş piyasasında her geçen gün daha büyük tahribat yaratan, aleyhine alt mahkemelerde hile yapmak, tefecilik/faizcilik yapmak, hesap fişinde oynama yapmak, küçük çocuğun hisselerine hukuksuzca el koymak gibi birçok karar verilen, resmi evrakta sahteleme yapmak ve tedavüle sürmekten Ağır Ceza’da yargılanan Tekin Arhun’un iki eski müşterisi Mikro-Makro’ya ulaşarak, Arhun’un kendilerine usulsüzlük yaptığını iddia etti ve haklarında haksızca dava açıldığını ileri sürdü. 

Davalık hesapların dökümlerinin kendilerine verilmediğini belirten iki mağdur defalarca işyerine gitmelerine karşın personelinden aynı cevabı almaktan usandıklarını kaydetti.

Salih Özdeğirmenci, 'Tekin Arhun’un sürekli ısrarı ile kendisi ile 2013’de çalışmaya başladığı'nı belirtti ve 'bugün hayatının en büyük hatası nedir diye sorsalar Arhun’la çalışma kararı olduğu'nu vurguladı. Özdeğirmenci, '2 evini borcuna karşılık ipotek alan Tekin Arhun’un İngiltere'de iken kendisini aradığı'nı ve 'evin birini sattığını söylediği'ni ancak 'satış rakamını borcuna yatırmadığı'nı ve bunu kendisine 'dava açıldıktan sonra anladığı'nı vurguladı. 

Arhun’un evi satın alan kişiye de borcunu ödemekteyken ayrıca dava açtığını kaydeden Salih Özdeğirmenci, 'aynı evin iki kere satıldığı'nı ve 'iki tarafa da dava açıldığı'nı ileri sürdü.

Diğer evinin daha önce kendi aracılığıyla satılıp, ödeminin borcuna yatırıldığını söyleyen Özdeğirmenci, ikinci evinin ise yurtdışında olması fırsat bilinerek borcuna yatırılmadığını ve kendisine dava açıldığını kaydetti.

‘En az 5 kere gittim hesap dökümlerim verilmedi. Avukatıma da verilmedi’

Özdeğirmenci, '3 sene boyunca 13’üncü maaşı da dahil emekli maaşlarının her ay borcuna yattığı'nı, İngiltere’de olduğu dönemde ayrıca 'sterlin olarak ödeme gönderdiği'ni fakat ülkeye döndükten sonra '2017’den bu yana en az 5 kere Arhun’un merkez ofisine gitmesine karşılık kendisine hesap dökümlerinin verilmediği'ni belirtti.

‘Personeli yıldızlı hesapların sadece Tekin Arhun tarafından görüldüğünü, başka hiç kimsenin hesapları göremediğini söyledi’

Yasaya göre 'talep üzerine müşteri ile yapılan tüm işlemlere ilişkin her türlü belgenin bir suretinin müşterilere verilmek zorunda olduğu'nu kaydeden Özdeğirmenci, farklı zamanlarda farklı personelin kendisine ‘hesabının yıldızlı’ olduğunu, 'davalık olmuş yıldızlı hesapların sadece Tekin Arhun tarafından görüldüğünü söylediği'ni aktardı. 'Hiçbir müdürün ya da diğer personelin bu işlemleri görme yetkisi olmadığı'nın kendisine 'değişik personel tarafından birden fazla kez ifade edildiği'ni sözlerine ekledi.

‘Mahkeme emrine rağmen halen hesap hareketlerim bana verilmiyor!’

Arhun’un işletmesinin kendisine, kendisinin de Tekin Arhun’un işletmesine dava açtığı için daha fazla ayrıntı vermesinin doğru olmayacağını kaydeden Salih Özdeğirmenci, 'avukatının işletmesinden daha önce hesap dökümünü talep etmesine rağmen avukatına da ekstrelerin verilmediği'nin altını çizdi. Özdeğirmenci, 'Mahkeme’nin hesap hareketlerinin kendisine verilmesine emir verdiği'ni ancak 'halen işletmenin hesap dökümünü vermemekte ısrar ettiği'ni ileri sürdü. 

‘Kötülükten beslenenler karşısında toplumumuzun bilinçlenmesi gerekir’

Özdeğirmenci, davaları kazanacağından emin olduğunu çünkü ekstrelerini göremese de borcunu ödediğini kaydederek, yargı süreci biter bitmez başına gelenlerle ilgili 'ibretlik verici her türlü ayrıntıyı paylaşmak istediği'ni vurguladı. Mağdur, bunu artık 'toplumsal bir görev olarak gördüğü'nü, 'kötülükten beslenen, insanlara haksızlık yaparak acı çektirmekten adeta zevk alanlar' karşısında toplumun bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

İkinci mağdura da personel aynı şeyi söyledi: ‘Bilgisayardan yıldızlı hesapları Tekin Arhun’dan başkası göremiyor’

Aynı şekilde bir başka mağdur da öncesinde defalarca gittiği Tekin Arhun’un aynı işletmesinden hesap ekstrelerini alamadığını, geçen hafta artık dayanamayıp 'olay çıkarttığı'nı belirtti. Personelin her seferinde, 'hesap davalık olduğu için hesap hareketlerini göremedikleri'ni ve 'hesap detaylarının yıldızlı olduğunu söyledikleri'ni ve 'bu bilgileri görebilecek tek yetkilinin Tekin Arhun olduğu'nun ifade edildiğini anlattı.

‘Bilgisayardan erişilmiyor, dosyalar da kilit altında!’

Ticari itibarını dikkate alarak isminin verilmemesi kaydıyla konuşan kişi, ‘Kaçtır gidiyorum, geliyorum. “Döküm veremiyoruz. Bu hesapları sadece Tekin Bey görebilir” diyorlar. Piyasada, davalık dosyaların işletmesinin üst katında, Tekin Arhun’un odasının karşısındaki bir odada kilit altında olduğu konuşuluyor. O odaya kendisi ve yukarıdaki iki kadın personeli girebilirmiş sadece. Bunu gözleriyle görenler söyledi. Bilgisayardan erişilemiyor, dosyalar da kilit altında. Bana neden dökümler verilmiyor? Böyle bir şey olabilir mi? Bu ne rezalettir! Devletin kurumları ‘Yok öyle bir şey olamaz’ diyor madem, o zaman iddiaları değerlendirsinler, araştırma yapsınlar! Devlet kimin için var? Ben bu çileyi neden çekiyorum?’ dedi.

Mağdur, 'Mahkemeler'de görülen davaların %30'una yakını Tekin Arhun'la ilgili davalar. Mahkeme zaten çok yoğun. Biz daha yıllar geçiyor ekstremizi göremiyoruz. Daha kaç senemiz gidecek?' diye sordu.

İlgili işletmede Mahkeme kararına rağmen hesap dökümlerinin mağdurların avukatlarına verilmemeye devam edildiğini kamuoyuna duyuruyor ve yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın