Dünya

Credit Suisse: Wimbledon’da tenis maçı izlemek için karantinayı delen CEO istifa etti

Merkezi Zürih'de bulunan İsviçre bankası Credit Suisse'in CEO'su António Horta-Osório'nun karantina kurallarını birden fazla kez ihlal etmesi ve bankanın özel jetini Maldivler'de kişisel tatili için kullanması istifasını getirdi.

António Horta-Osório, Corona virüs karantina kurallarını çiğneyerek geçen yıl Wimbledon tenis finallerini izlemek için Londra'ya gitmesi ve bankanın özel jetini Maldivler'e kişisel tatili için kullandığının ortaya çıkması sonrasında Credit Suisse başkanlığından istifa etti.

Geçen hafta bankanın yönetim kurulu tarafından tamamlanan soruşturma doğrultusunda 57 yaşındaki Portekizli CEO bir yıldan kısa bir süre sonra görevinden ayrıldı. António Horta-Osório Lloyds Banking Group’un CEO’su iken ayrılarak Credit Suisse’in başına geçmişti.

Görüşmeler hakkında bilgi verilen kaynaklara göre, Horta-Osório bankanın önde gelen bağımsız direktörü Severin Schwan liderliğindeki yönetim kurulu ile hafta sonu bırakma kararı hakkında görüşmelerde bulundu.

Geçen hafta tamamlanan soruşturma bulgularında Horta-Osório'nun bankanın özel jetini Maldivler'e kişisel bir tatil için kullandığına da değinildi.

Horta-Osório, "Birtakım kişisel eylemlerimin banka için zorluklara yol açmasından ve bankayı içeride ve dışarıda temsil etme yeteneğimi tehlikeye atmasından dolayı üzgünüm. Bu nedenle istifamın bu kritik zamanda bankanın ve paydaşlarının çıkarına olduğuna inanıyorum" dedi.

Bankanın risk yönetimi konusundaki itibarı zedeledikten sonra Portekizli bankacıyı işe alan Credit Suisse için bu ani ayrılma ciddi bir utanç kaynağı olarak değerlendiriliyor.

Credit Suisse, Axel Lehmann'ın bankanın yeni başkanı olarak seçildiğini duyurdu. Lehmann ekim ayında bankanın yönetim kuruluna katıldı.

Lehmann Pazartesi günü, grubun yeni stratejisine bağlı kalmayı planladığını ve yönetim kademelerinde büyük değişiklikler planlamadığını söyledi.

İstifanın ardından Credit Suisse'in hissesi pazartesi günü yüzde 2.3 düştü.

Lloyds'u yönettiği on yıl boyunca takdir toplayan Horta-Osório'nun ayrılışı, hissedarlardan genel olarak destek kazanmadı. Bankanın en büyük beş yatırımcısından biri olan ABD varlık yöneticisi Harris Associates'in başkan yardımcısı David Herro, "António Horta-Osório'nun yetenekleri ve orada başlattığı yeniden yapılanma planı göz önüne alındığında Credit Suisse'den ayrıldığını görmek bizi çok hayal kırıklığına uğrattı" dedi. 

Hem İngiltere hem İsviçre'de karantina kurallarını ihlal etti ve kendisine muafiyet istedi

Horta-Osório’nun, Londra'ya uçarak ve ardından 10 ve 11 Temmuz'daki Wimbledon tenis finallerini izleyerek İngiltere'nin karantina kurallarını ihlal ettiği tespit edildi. 

Daha sonraki bir olayda Horta-Osório, üç gün içinde ülkeye girip çıkarak İsviçre Covid-19 kurallarını ihlal etti. Omicron varyantının tanımlanmasının ardından İsviçre'de 10 günlük karantina şartı getirildikten kısa bir süre sonra 28 Kasım'da Londra'dan Zürih'e seyahat etmişti.

Horta-Osório "hata" için özür diledi ve ihlali "kasıtsız" olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, İsviçre gazetesi Blick, Horta-Osório’nun başlangıçta hem yerel kantondan hem de federal hükümetten muafiyet istediğini, ancak kendisine hiçbir özel muamele görmeyeceğinin ve tam 10 gün boyunca tecritte kalmasının gerekeceğinin bildirildiğini yazdı.

Horta-Osório'ya yakın bir kişiye göre, eski CEO ayrıca Asya'daki bir iş gezisinin ardından Maldivler'de durmak için bankanın kurumsal jetini kullandı.

Geçen haziran ayında Kraliçe Elizabeth'in doğum günü onuruna şövalye ilan edilen Horta-Osório, başkan olduğundan beri, bankada “kişisel sorumluluk ve hesap verebilirlik kültürü geliştirmeye kararlı” olmaktan bahsetmişti.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın