Özel Haber

Bir Felek gider, bin Felek mi gelir KKTC’ye?

‘Orijinal Kıbrıslı’ olmayan 'kötü adamlar'ın, orijinal siyasi çetelere ve etraflarındaki yüzde 100 orijinal talancılara hizmet ettikleri müddetçe Ada’da var olmalarına izin verilir!

KKTC Polisi yılbaşı öncesi pek de alışık olmadığımız bir kararlılık sergiledi. 

Polis, Lefkoşa’da tehdit edilen birinin aracına 9 mm.’lik 2 kurşun sıkıp Ercan’dan İstanbul’a kaçmakta olan bir şüpheliyi, uçağı Ercan’a geri çağırarak gözaltına aldı.

Polis Mahkeme’deki şahadetinde, zanlı Abdulkadir Yavuz’un alınan ifadesinde, Bilal Tula isimli kişiyi ayaklarından vurmak amacıyla Kıbrıs’a gönderildiğini; silah ve mermilerin, kendisine konumu atılan araç ile birlikte KKTC’de bilmediği birileri tarafından temin edildiğini, müştekiyi vurmaktan vazgeçtiği için sadece araca ateş ettiğini itiraf ettiğini bildirdi.

Bilal Tula ile İstanbul’da yaşayan İsmet Felek arasında alacak-verecek meselesine ilişkin iddialar olduğu aktaran Polis, Tula’nın ifadesinde ise Felek kardeşlere borcu olmadığını söylediğini kaydetti.

Polis ayrıca müşteki Bilal Tula’nın ifadesine göre, 13 Aralık 2023 tarihinde Oktay Felek’in kullanımında bulunan telefonun WhatsApp uygulaması üzerinden Bilal Tula’nın WhatsApp’ını arayarak, tehdit ettiğini belirtti. Ve Tula ile Felek arasında geçmişte yaşanan olaylardan dolayı haklarında dosya mevcut olduğunu açıkladı.

Oktay Felek isimli şahsın İsmet Felek ve Oğuz Felek’in kardeşi olduğunu davaya bakan Savcı Hasan Boşnak da Polis de doğal olarak biliyor.

Polis, Oktay Felek’in araca yapılan silahlı saldırıyla bağı bulunmadığını, ancak tehditle mal isteme suçundan Mahkeme’ye çıkarıldığını bildirdi; zanlının 14 Aralık 2023 tarihinde WhatsApp aracılığı ile Bilal Tula’yı arayıp, “İş yerine ait aracı satıp, parasını bana vereceksin. Yoksa seni ayaklarından vurdurturum” diyerek, tehdit ile mal isteme suçunu işlediğini söyledi. 

Bilal Tula’nın aracının 26 Aralık 2023 tarihinde kurşunlanması üzerine zanlı Oktay Felek hakkında şikâyet yapıldığı ve aynı tarihte tutuklandığı bildirildi. 

Felek'in benzer meseleden askıda davası vardı...

Yapılan araştırma sonucu zanlı Felek’in kurşunlama olayı ile ilgili bağının tespit edilmediğini ifade eden Polis, Oktay Felek’in tehditle mal isteme suçundan teminata bağlanmasını talep ederken, benzer meseleden askıda davası olduğunu da ekledi.

Oktay Felek suça bağlanamadı

Kısacası, tehdidi yapan belli, ortada bir şikâyet, iki kurşun sıkılmış bir araç ve tasarlanmış bir eylemle organize edilmiş, bir silahla yaralama planı var. Sonuçta kurşun müştekiye değil, aracına atılmış ve Oktay Felek suça bağlanamamış… 

Savcılık tutuklu yargılama talep etmemiş olmalı ki huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç da ne yapsın, zanlı Felek’in tutuksuz yargılanmasına emir vermiş…

İsmet Felek çetesinin elebaşlarının ikisi de uyuşturucu imalatı ve kaçakçılığından cezalandırılmadı mı?

‘İsmet Felek çetesi’ üyeleri başta İsmet Felek olmak üzere KKTC’de ve Türkiye’de birçok suça karıştı. 

Türkiye’de 16 kişinin yargılandığı 142 kiloluk eroin kaçakçılığı davasında 16 kişiye toplamda 400 yıl hapis cezası verildi. İsmet Felek 21 yıl hapis alanlardan biri olmasına rağmen 1 yıllık tutukluluktan sonra temyiz başvurusu yaptığı için serbest bırakıldı. Türkiye’de 2013’de yurt dışına çıkış yasağı konulmadığı için KKTC'ye geri döndü. Felek, 2015’de işlediği suçlardan ötürü KKTC’de 2 sene hapis yattıktan sonra 2017’de KKTC’de cezaevinden direkt yurt dışına, Türkiye'ye ihraç edildi.

KKTC vatandaşı ile evli olan İsmet Felek, daha önce de ilki 1999’da; ikincisi 2010’da; üçüncüsü 2017’de olmak üzere 3 kez sınır dışı edildi. 2004’de Türkiye’de bir KKTC vatandaşı ile evlenmiş, 2010’da Türkiye’ye gönderilmişti fakat Türkiye’de temyiz başvurusu ile serbest kalınca UBP iktidarında Bakanlar Kurulu kararı ile ülkeye giriş yasağı kaldırılmıştı.

Felek’in KKTC ve Türkiye'deki birçok siyasi ile yakın ilişkiler içerisinde olduğu biliniyor. KKTC’deki liste 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile başlıyor, kendisine evliliğinden ötürü vatandaşlık veren Nazım Çavuşoğlu’na kadar uzanıyor.

İsmet Felek’in kardeşi Oğuz Felek de KKTC’de 2006 yılında Santa Fe İnşaat Şirketi’nin kurşunlanmasından, Santa Fe’nin işletmecilerinden Hasan Erdoğan’ın aracı içerisinde ayağından vurulmasından sorumlu tutulmuş, 2007’de Cafer Gürcafer’in silah zoru ile kaçırılması olayında azmettirici olduğu iddia edilmiş, Girne’de Fergün Denizcilik’in kurşunlanması ve 2011 yılında Afrika Gazetesi’nin kurşunlanması olaylarının da azmettiricisi olduğu belirlenmişti.

KKTC’de Polis’in aramalarına rağmen bulunamayan Oğuz Felek Türkiye’de, Malatya’da uyuşturucu madde imalatı yapma suçunu işlediği iddiasıyla 27 Kasım 2015 tarihinde Antalya’da, Organize Suçlarla Mücadele Birimi tarafından yakalanmıştı.

Oğuz Felek’in yakalanmamak için kardeşi Oktay Felek’in kimliğine büründüğü anlaşılmıştı.

Kısacası, İsmet Felek 142 kilo uyuşturucuyu kaçırmaktan ve kardeşi Oğuz Felek de Türkiye’de uyuşturucu imalatından yüksek cezalar aldı. 

KKTC’ye artık giremese de İsmet Felek KKTC’den kopmuş mudur? KKTC’deki ‘işleri’ni adamları, akrabaları aracılığıyla yapıyor olamaz mı? Hatta adamlarını gönderip suç işletiyor olamaz mı?  

‘Orijinal Kıbrıslı’ olmayan 'kötü adamlar'ın, orijinal siyasi çetelere ve etraflarındaki % 100 orijinal talancılara hizmet ettikleri müddetçe Ada’da var olmalarına izin verilir!

Son zamanlarda azmettiricisi ‘bilinmeyen’ bir dizi saldırının ardında aynı çete olduğu ileri sürülmüyor mu?

KKTC’de cezasız kalan, yakalanamayan suçluların arkasından her seferinde siyasi çete, siyasi çetenin iş birlikçisi ‘iş insanları’ ve siyasi çetenin devlet kurumlarındaki ayakları çıkmıyor mu?

Devletin birçok kurumunun başına getirilenler siyasi çeteye itaat ettikleri için yükseltilmiyor mu? Suça ortak olanları yok mu?

Ada’da ‘orijinal Kıbrıslı’ olmayan 'kötü adamlar'ın, orijinal siyasi çeteye ve etraflarındaki % 100 orijinal talancılara hizmet etmedikleri müddetçe burada var olmalarına izin verilir mi?

İsmet Felek’in Halil Falyalı’yla, Mehmet Çangar’la, Ahmet Kaşif’in oğlu Börke Kaşif’le veya Mehmet Eminoğlu ile ne işi vardı?

İsmet Felek’in Halil Falyalı’yla, Mehmet Çangar’la, Ahmet Kaşif’in oğlu Börke Kaşif’le ne işi vardı? Falyalı ve Çangar yıllarca UBP’yi finanse etmemişler miydi? 

Hasılı, Ada’nın bazı simalarının ‘pis işleri’ni Türkiye kökenli çetelere yaptırması yeni değildir.

Yabancı çeteler adadakilerin işine yaradığı, onların tetikçiliğini ve pis işlerini yaptıkları sürece burada nemalandırılırlar. İşlerine gelmediklerinde Nazım Çavuşoğlu’nun verdiği vatandaşlığa bakmaz, istediklerini şartlar gereği adadan sürüverirler… 2. veya 3. ülke çeteleri kontrol edilemez hale geldiğinde iplerini çekiverirler.

Başsavcı’nın ve Savcı Senem Palabıyık'ın bir bildiği ve bizim bilmediklerimiz var herhalde…

İsmet Felek’in kardeşi Oktay Felek, tehdit ettiği ispatlanmış müştekiye rağmen tutuklu yargılanamıyorsa bu ülkede, elbette Başsavcı’nın ve Savcı Senem Palabıyık'ın bir bildiği ve bizim bilmediklerimiz vardır.

Bizim bildiklerimize gelirsek, İsmet Felek çetesinin elebaşlarının Türkiye’deyken burada aktif olmaya devam ettikleri ve bu fütursuz hareketlenmelerinin siyasi çetenin ve iş birlikçilerinin gizli ‘olur’u olmadan gerçekleşemeyeceğidir. 

UBP, ‘kirve’ lakaplı, İsmet Felek’le bağlantılı Suat Tuğrulca’yı vatandaş mı yapacak?

İsmet Felek’le yakından bağlantılı Suat Tuğrulca’nın UBP tarafından vatandaş yapılmaya çalıştığı doğru mudur? Lakabı ‘kirve’… UBP ile arası neden bu kadar iyidir ‘kirve’nin? Orijinal, vukuatlı iş insanımız Mehmet Eminoğlu’nun koruması değil miydi ‘kirve’? İsmet Felek çetesinin has adamını vatandaş mı yapacak UBP?

Siyasi çeteler sadece UBP içinde midir peki? 

KKTC’nin siyasi çeteleri ideolojisiz oldukları, gerçekte milliyetçi ve esasen yurtsever de olmadıkları için UBP’si, DP’si, Yeniden Doğuş’u, CTP’si ve TDP’siyle çıkar odaklıdır. 

Halkımız partilere çökmüş bu çeteler hakkında ifşa edilenleri çok sınırlı ağızlardan takip edebildiği için her şeyin müsebbibinin KKTC dışında olduğunu varsayabilir ancak çeteler içeriden desteklidir ve siyasi çetelerin birbirlerinden farkları çok yoktur. 

UBP’nin karanlık yüzüne karşılık Elmas Güzelyurtlu’dan Alev Şensoy iddialarına kadar CTP de karanlıkla dans eder

UBP’nin karanlık yüzüne karşılık CTP’nin de karaya demir atan kullanışlı halatları vardır. Elmas Güzeltyurtlu’dan başlar, Alev Şensoy iddialarına kadar gider… Geçmişten bugüne CTP de, UBP gibi karanlıktan beslenmiştir ve ihtiyaç halinde ahtapot uzantılarını devreye sokmaya devam etmektedir. 

Hal böyle olunca, siyasi partiler içindeki çetelerin haksız zenginleşmesine sessiz kalanların aynı zamanda bu ülkeyi çok sevdiklerini haykırması, kulaklarımıza sesi kısılacak yüksek cızırtı olarak ulaşıyor. 

Vurdulu kırdılı mafya dizilerindeki T.C’li maço kahramanlara benzemeye çok hevesli tiplerin, orijinal Kıbrıslı bazı ‘iş insanları’ ve siyasi çeteler tarafından ödemesi peşin, pis işi hazır Ada'ya davet edildiğini ve bunların faaliyetlerinin önlenebilecekken önlenmediğini daha kaç kere göreceğiz ki… 

Teminatın karara bağlanması sırasında, teminat duruşmasına bakan Savcı Hasan Boşnak değil, aynı duruşmada Boşnak yerine sonradan görevlendirilen ve temint kararında hazır bulunan Savcı Senem Palabıyık Karayel'dir. Bu haber 08/01/2024, saat 22:00'de düzeltme yapılarak güncellenmiştir.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın