Kıbrıs

Basın-Sen Özel Hayatın Gizliliği Yasası'nı eleştirdi

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yaptı.

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yayımlayarak, 'Özel Hayatın Gizliliği' yasasını eleştirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Dönemin hükümetine karşı Basın Emekçileri Sendikası olarak yaptığımız tüm uyarılara rağmen 'Özel Hayatın Gizliliği' adı altında hazırlanan yasa neticesinde gazeteciler hapislikle karşı karşıya kalmıştır.

Kamu yararına ve büyük bir skandalı ortaya çıkartmaya yönelik yaptıkları bir haber yüzünden 3 basın emekçisi arkadaşımız yıllardır bu yasadaki eksiklikler yüzünden yargılanmaktadır. Geldiğimiz aşamada kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yayın yapan Serdinç Maypa’nın da benzer bir suçlama ile gözaltında tutulması ve yargılanması, bahse konu yasanın ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Maypa’ya yönelik getirilen bazı iddialardan veya Maypa’nın karıştığı iddia edilen bazı olaylardan bağımsız olarak bizleri en çok endişelendiren bu ve benzeri yasalar kullanılarak keyfi tutuklamaların ve yargılanmaların yapılmasıdır. Üstelik süreçte tam bir karartma yoluna gidilmesi, şeffaflıktan uzaklaşılması ve kamuoyunun ne olup bittiğini anlamayacağı şekilde gizemli bir hale getirilmesi oldukça rahatsız edicidir.

Sadece gazetecilerin değil tüm bireylerin de özgürlüklerini savunan bizler, polis çatısı altında hangi amaca hizmet ettiği örtülü olan yapılanmalarla hedef gösterilen kişi veya kişilere operasyon çekilmesini kabul etmiyoruz. Elbette mesleğimizin etik ilkelerine bağlı bir şekilde yayınlar yapılmasını savunuyor, aksi tavırları asla tasvip etmiyor, ortada eğer siyasiler dışında bireylerin özel hayatını rencide edici veya ele geçen belgelerde oynama yapılması sonucu bir suç varsa gereğinin hukuksal anlamda yapılmasını savunuyoruz. Ancak bunun yolu despot bir anlayışla kumpas kurarak değil kanıt ve belgelerle hukuk davası açılarak mahkeme huzurunda şeffaf bir şekilde yargılama talep etmektir.

Diğer tüm konular sendika olarak bizleri değil yargımızı bağladığı için o konulara girmeyi tercih etmiyoruz. Yalnız şunun bilinmesinde fayda görüyoruz ki, ülkeye işçi getirebilecek tek yer devlettir ve onun dışında işçi getirilmesi yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu her kim işlemişse yargımızın gereğini yapacağından şüphemiz yoktur.”

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın