Dünya

Almanya’da aşırı sağa karşı düzenlenen bugünkü protestolara yoğun katılım

Almanya'da bugün düzenlenen gösterilere yüz binlerce kişi katıldı.

Almanya’da göçmenlerin kitlesel olarak sınır dışı edilme planlarının konuşulduğu gizli bir toplantının basına yansıması sonrasında, aşırı sağcı parti AfD’nin protesto edildiği bugünkü gösterilere sadece Berlin'de 100 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Pazar günü Münih'te aşırı sağcılığa karşı düzenlenen büyük gösteriye on binlerce insan katıldı. Protestoya katılımın 200 bine yaklaşmasıyla, aşırı kalabalığın güvenlik riski doğurması gerekçesiyle gösteri öğleden sonra iptal edildi.

Berlin'de de sağa karşı gösteriye büyük bir katılım oldu. Polis raporlarına göre, protestoya en az 60.000 kişi katıldı. Protestonun dinamik olması nedeniyle rakamın 100.000 kişiye çıktığı tahmin ediliyor.

Köln'de de on binlerce kişi demokrasi için sokaklara döküldü. Bir polis sözcüsüne göre, "kesinlikle on binlerce insan" bir araya geldi. Protestoyu düzenleyenler Köln’deki mitingde 70.000 katılımcı olduğunu ileri sürdü.

Pazar günü Kuzey Ren-Vestfalya'daki diğer birçok şehirde de demokrasi gösterileri yapıldı.

Geçen cuma günü, Hamburg'da sağcılara ve AfD'ye karşı planlanan bir gösteri, protestoya çok sayıda insanın katılımı olacağı gerekçesiyle iptal edilmişti. 

Cumartesi günü düzenlenen aşırı sağ karşıtı gösterilere Frankfurt ve Hannover'de 35 bin, Dortmund'da 30 bin, Karlsruhe ve Stuttgart'ta 20 bin, Heidelberg'de 18 bin, Kassel'da 18 bin kişi katılmıştı.

Araştırmacı gazetecilik oluşumu Correctiv’in 10 Ocak’taki haberiyle, 25 Kasım 2023’de Berlin yakınlarındaki Potsdam'da bir otelde, aşır sağcı AfD’nin tepe isimlerinin yanı sıra neo-Nazi olduğu bilinen kişilerin katıldığı bir toplantı düzenlendiği ortaya çıkmıştı.


Toplantıda Almanya’daki göçmenlerin Kuzey Afrika'da iki milyona kişinin barınabileceği bir "model ülkeye" gönderilmeleri planının tartışıldığı Correctiv’in çektiği fotoğraflarla ve sızdırılan belgelerle kanıtlanmıştı.

Oteldeki toplantıda tartışılan toplu sınır dışı planının, daha önce İngiltere'ye girişi yasaklanan Avusturyalı aşırı sağcı aktivist Martin Sellner'ın sunduğu belirtilmişti.

Araştırmacı gazetecilik oluşumu Correctiv, Almanya eski Şansölyesi Angela Merkel'in partisi, merkez sağdaki Hristiyan Demokratlar'ın (CDU) en az iki üyesinin de toplantıda bulunduğunu da yazdı.

CDU bu iddianın parti yetkilileri tarafından "incelendiği”ni açıkladı.

Toplantıda milyonlarca sığınmacının yanında “asimile olamamış, Alman kökenli olmayan kişilerin” vatandaş olsalar dahi üçüncü bir ülkeye gönderilmesinin konuşulduğu ileri sürüldü.

Gizli toplantı ile ilgili yapılan bazı haberlerde Almanya’nın Nazi geçmişine de atıflar yapıldı.

Bu toplantı ile 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin Yahudileri toplama kamplarına gönderme planının yapıldığı toplantılar karşılaştırıldı.

Toplantıya tepki gösteren Almanya Federal Meclis üyesi 25 sosyal demokrat siyasetçi, AfD'nin kapatılması için şartların oluşup oluşmadığının değerlendirilmesi çağrısı yaptı.

Ancak bu çağrıya karşı çıkan hukukçular ve siyasetçiler var.

Örneğin, Anayasa hukukçusu Horst Meier, bunun yasal olarak mümkün olduğunu ama yanlış bir adım olacağını savunuyor.

BBC’ye konuşan Meier, "Partiler arasındaki rekabetin mahkemede değil siyasi sahnede olması gerekiyor" dedi.

Kaynaklar: Correctiv haberinin Türkçe çevirisi/Can Dündar – SpiegelBBC

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın