Özel Haber

Akan Kürşat iddiaları: 'Innoinspira’ KKTC’de sadece ticari bir ünvan ve faaliyet göstermiyor…

Genç avukat Berk Gökhan'ın Akan Kürşat’ın Kıbrıslı Rum avukatının ofisinde sadece stajını yaptığı ortaya çıktı... Kıbrıslı Rum avukat Rikkos Mappourides’le birlikte kurduğu ileri sürülen ‘Innoinspira’ şirketi KKTC’de yalnızca ticari bir ünvan ve faaliyet göstermiyor… Şirketin KKTC'de ofisi bulunmuyor...

KKTC’deki Kıbrıs Rum mülklerinin yasa dışı satışından ötürü Avrupa Tutuklama Emri’yle İtalya’da tutuklanan Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat olayında birçok iddia gündeme getirilmeye devam ediliyor.

Mikro-Makro Akan Kürşat’ın tutuklanması sonrasında Kıbrıs Rum basınında çıkan bazı haberleri araştırdı.

Akan Kürşat’ın İtalya’da avukatlığını üstlenen Kıbrıslı Rum avukat, DİSİ (Demokratik Seferberlik) eski milletvekili Andreas Rikkos Mappourides’in hukuk bürosu Rikkos Mappourides & Αssociates LLC’de çalışır görünen Kıbrıslı Türk avukat Berk Gökhan hakkındaki iddiaları inceledik.

Mikro-Makro’nun yaptığı araştırmalar sonucunda Kıbrıs Rum Barosu’na kayıtlı genç Kıbrıslı Türk avukat Berk Gökhan’ın Rikkos Mappourides & Αssociates LLC’de daha önce sadece stajını yaptığı ortaya çıktı.

Rum basınındaki iddialara göre, avukat Rikkos Mappourides ve avukat Berk Gökhan ‘işgal altındaki topraklar’da mülk alım satım hizmeti vermek üzere hem güney Kıbrıs’ta hem kuzey Kıbrıs’ta aynı isimle, ‘Innoinspira’ adında iki şirket kurmuştu. Kıbrıs Rum Barosu bu iddiaları soruşturmaya başlamıştı.

Bu iddialarda, Innoinspira şirketinin güneyde Rikkos Mapouridis'in hukuk bürosunun adresinde Kıbrıs Rum Şirketler Mukayyitliği'ne kayıtlı olduğu ve Innoinspira'nın aynı adla ‘işgal altındaki topraklar’da iki ofisi daha bulunduğu öne sürülüyordu.

Rum basınında Innoinspira’nın hem güneyde hem kuzeyde ticari konularda hukuki danışmanlık sağladığı, şirketler hukuku, emlak, yabancı yatırım hukuki danışmanlığı ve Kıbrıs genelinde uygun gayrimenkul fırsatları bulunmasına yardımcı olduğu ileri sürülüyordu.

KKTC'de ‘Innoinspira’ adına sadece bir ticari ünvan alınmış ve Maliye Bakanlığı kayıtlarına göre ‘Innoinspira’ aktif değil

KKTC’de Mukayyitlik'te yaptığımız araştırmada ‘Innoinspira’ adında bir limited şirket olmadığını tespit ettik. ‘Innoinspira’nın sadece bir ticari ünvan olarak Berk Gökhan adına kayıtlı olduğunu bulguladık.

‘Innoinspira’ ve sahibi Berk Gökhan’ın 2020’de kurulduktan sonra 2021 ve 2022’de Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı resmi vergi kayıtlarında ismi yoktu. Dolayısıyla Innoinspira ne kârdaydı ne de zarardaki şirketler arasındaydı. Bu da bu isimde bir ticari ünvanın alındığını ancak aynı isimde faaliyete geçmiş, aktif bir gerçek veya tüzel bir şirket kurulmadığını gösteriyor.

‘Innoinspira’nın adresi olarak görünen büro geçen sene Berk Gökhan’la ilgisi olmayan birine kiralanmış

İngilizce ‘Innovation’ ve ‘inspiration’ kelimelerinin birleştirmesiyle yaratılan ‘Innoinspira’nın adresi olarak görünen büro geçen sene boşaltılıp bir başka şirkete, Berk Gökhan’la ilgisi bulunmadığı teyit edilen bir şirkete kiralanmıştı.

‘Innoinspira’nın web sitesinden kendisine ulaşılacağını bildirdiği kuzeydeki telefonu borcundan dolayı hizmet dışıydı.

‘Innoinspira’nın Instagram hesabını yalnızca 59 kişi takip ediyor

Innoinspira’nın Instagram hesabında bahse konu şirket için çok az takipçi olduğu da söylenebilirdi: 59 takipçiye karşılık 26 kişinin takip edildiği bir Instagram hesabının aktif bir şirkete ait olduğu nasıl iddia edilebilir?

KKTC'de Berk Gökhan adına ‘Innoviact Danışmanlık’ adında bir ticari ünvan daha alınmış olmakla birlikte o ünvan adı altında da bir faaliyet yürütülmediğini, şirketin atif olmadığını tespit ettik.

Berk Gökhan sadece stajını Rikkos Mappourides & Αssociates LLC’de yaptı

Kıbrıs Türk tarafında genç avukatı tanıyan arkadaşları, Berk Gökhan’ın İngiltere’de eğitimini tamamlamış bir Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak bazı başka Kıbrıslı Türk avukatlar gibi Kıbrıs Rum Barosu’na kayıt olduğunu ve sadece stajını Rikkos Mappourides & Αssociates LLC’de yaptığını teyit etti.

Çevresinde ‘zeki’ bir genç olarak tanınan Berk Gökhan’ı yakından tanıyan güvenilir kaynaklar, avukatın güney Kıbrıs’ta kayıtlı diğer bazı Kıbrıslı Türk avukatlar gibi güney Kıbrıs'ta yaşayan ve orada hukuki hizmet almak isteyen Kıbrıslı Türklerin avukatlığını yapabilmek için Kıbrıs Rum Barosu’na kaydolduğunu vurguladı.

Kıbrıs Rum Barosu’nun İngiltere gibi 3’üncü ülkelerden alınmış hukuk diplomasını kabul ettiği belirtildi.

Daha önce Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nde kurs veren avukatlardan biri olarak Berk Gökhan’ın ‘Yeşil Hat Tüzüğü’ alanında uzmanlaştığı kaydedildi.

Arkadaşları Berk Gökhan'ın iki toplumu sosyal ve ticari aktivitelerde usülüne uygun olarak hareket eden bir karaktere sahip olduğunu söyleyerek, bahse konu iddiaların gerçeklerle bağdaşmadığına inanç belirtti.

Bu haber yayımlanmadan önce Berk Gökhan'a ulaşılmaya çalışıldı. Telefonu sürekli kapalı olduğu için ulaşılamadı.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın