Dünya

ABD’de enflasyonun yükseliş hızı düştü

ABD’de enflasyon haziran ayına göre daha yavaş artarak soğumaya başladı.

ABD’de enflasyon haziran ayına göre daha yavaş artarak soğumaya başladı. Temmuz ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 8,5 oranında artış gösterdi. Haziran ayında yılllık enflasyon yüzde 9,1 oranında artışmıştı.

Enflasyon, temmuz ayında gaz fiyatları ve uçak biletlerinin düşmesiyle soğudu. Yavaşlama, tüketiciler ve ekonomi politika yapıcıları için hoş bir geri tepme olsa da fiyat artışlarının henüz köşeyi döndüğü söylenemez.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi ekonomistlerin öngördüğünden daha büyük bir yavaşlama yaşadı ve aylık bazda, fiyat endeksi temmuz ayında hiç hareket etmedi. Bunun nedeni, yakıt fiyatlarının, uçak biletlerinin ve kullanılmış arabaların fiyatlarının düşmesi, kira ve gıda maliyetlerindeki artışları dengelemesidir.

Çekirdek enflasyon da ekonomistlerin aylık bazda beklediğinden daha yavaş seyrederek yüzde 0,3 arttı. Haziran ayında bu rakam yüzde 0,7 idi.

Bugünkü açıklama enflasyonun yavaşlamasını bekleyen Beyaz Saray ve ABD Merkez Bankası Federal Rezerv için güzel bir haber...

Ancak enflasyon halen anormal derecede yüksek. Düşen gaz fiyatları tekrar yükselebilir. Sonbaharda gaz fiyatlarının zaten yükseleceği öngörülüyor.

Bununla birlikte, ABD’de enflasyonun önümüzdeki aylarda yavaşlayacağına inanmak için bazı nedenler var: Örneğin, tedarik zincirindeki sıkışıklık gevşeme belirtileri gösteriyor. Fakat endişelenmek için nedenler de var. Ücret artışı halen devam ediyor ve özellikle kiralar, enflasyonu bir süre yüksek tutabilecek şekilde tırmanmayı sürdürüyor.

Yeni veriler FED'in önümüzdeki toplantısında hızlı faiz artışlarını yavaşlatabileceği şeklinde yorumlanıyorsa da Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester daha önce "Sadece bir ayla olamaz. Petrol fiyatları temmuz ayında düştü; bu, temmuz ayı enflasyonunu etkileyecek ancak petrol fiyatlarının sonbaharda yükselme riski çok yüksek” demişti.

Kaynak: The New York Times

ABD'de enflasyona karşılık FED'in faizi artırmasının Türkiye ve KKTC'ye etkileri için bkz. FED’in faizi artıracak oluşu Türkiye ve KKTC gibi ülkeleri nasıl etkileyecek?

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın