Dünya

FED’in faizi artıracak oluşu Türkiye ve KKTC gibi ülkeleri nasıl etkileyecek?

FED'in önümüzdeki mart ayında faizi yükseltecek oluşu gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyecek.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) artan enflasyona karşılık önümüzdeki mart ortasında faizi yükseltmesi bekleniyor.

FED'in faiz yükseltmesinin gelişmekte olan ülkeleri nasıl etkileyeceğine dair bir haberde Financial Times, FED’in faiz oranlarını artırmasıyla doları güçlendireceğini ve yükselecek dolar nedeniyşe gelişmekte olan ülkelerin borçlarını ödemekte zorlanacağı kaydedildi.

Gazetenin gelişmekte olan piyasalar muhabiri Jonathan Wheatley Türkiye’nin geçen hafta Fitch tarafından notunun düşürüldüğüne dikkat çekerek, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı Genel Sekreteri Rebeca Grynspan’ın pandemiden iki yıl sonra borç, enflasyon ve yavaş büyüme gibi sorunların artacağını söylediğini vurguladı.

ABD faiz oranlarının yukarı yönlü hareket etmesi iki sorunu beraberinde getiriyor. Birincisi, gelişmekte olan piyasalar yabancı sermayeyi çekmekte zorlanıyor. Nitekim Uluslararası Finans Enstitüsü verilerine göre, ocak ayında Çin dışında gelişen piyasa hisse senetleri ve tahvillerinde 7,7 milyar dolar kadar yabancı para çıkışı yaşandı.

ABD’de faiz oranlarının artmasının getireceği ikinci sorun, doların diğer para birimleri karşısında yükselmesine neden olmasıdır. Para birimlerinin genellikle değişken olduğu gelişmekte olan ülkelerde ABD dolarının değerinin artması mevcut dolar cinsinden borçların ödenmesinin maliyetini de artırır ve dış finansmanı pahalı hale getirerek yatırımı daha da yavaşlatır.

Sanıldığının aksine doların yükselmesi gelişmekte olan ülkelerin ihracat hacmini çok etkilemiyor

Sanıldığının aksine, lojistik ve tedarik zincirlerine yatırım yapmaya ihtiyacı olan ticaret de FED’in faiz artırımından olumsuz etkileniyor. Bu tür maliyetler, ihracatçının kendi para biriminin değer kaybetmesi ve doların yükselmesi ile edineceği herhangi bir faydadan daha ağır basıyor ve bu yönde artan kanıtlar mevcut.

IMF başekonomisti Gita Gopinath, ABD dolarının ticarette yaygın olarak kullanılmasının ihracat yapan ülkedeki ihracat hacimlerini yerel para biriminin değer kaybetmesine bağlı olarak kısa vadede fazla artmadığını kaydetmişti.

Gelişmekte olan piyasalar sadece gelişmiş piyasalara göre yavaşlamıyor. Birçok sektörde üretimleri de düşüyor.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın