Dünya

ABD Yüksek Mahkemesi’nde bazı yargıçların suistimalleri karşısında mevzuat tartışılıyor

ABD Yüksek Mahkemesi’nde bazı yargıçların suistimalleri karşısında mevzuatta değişikliğe gidilerek, görevini suistimal eden Yüksek Mahkeme yargıçlarının görevden alınması önerildi.

ABD’de Demokrat Parti’nin New York Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nde görevlerini kötüye kullanan bazı yargıçların “Mahkeme’nin meşruiyetini yok ettiği”ni söyledi. 

Ocasio-Cortez CNN'de dün katıldığı bir programda, "Suistimal, yetki aşımı ve gücün kötüye kullanımına karşı harekete geçmek üzere geniş olanaklara sahibiz ve Yüksek Mahkeme, kendi meşruiyetini korumak için gerekli, yeterli gözetimi yapmıyor” dedi.

Milletvekili, ABD Yüksek Mahkemesi Yargıçları Samuel Alito ve Clarence Thomas aleyhine yapılan etik uygunsuzluklara ilişkin son iddialara atıfta bulundu.

Daha önce Amerikan araştırmacı gazetecilik kuruluşu ProPublica, ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı Samuel Alito’nun Cumhuriyetçi Parti bağışçısı Amerikalı milyarder Paul Singer'in özel jetini kullanarak lüks bir seyahate çıktığını bildirmek zorunda iken bildirmediğini ve iş adamının Yüksek Mahkeme'den defalarca kendi davalarına müdahale edilmesini istediğini belgelemişti. 

ABD’nin 9 Yüksek Mahkeme yargıcından biri olan 74 yaşındaki Clarence Thomas'ın ise Teksaslı, Cumhuriyetçi, emlakçı milyarder Harlan Crow'dan milyonlarca dolarlık lüks seyahat ve diğer başka cömert hediyelerin yanı sıra yargıcın annesinin halen yaşamakta olduğu evi satın aldığı ortaya çıkmıştı.

ProPublica'nın haberine göre, söz konusu hediyeler bildirim zorunluluğuna rağmen yargıç Thomas'ın yıllık mali açıklamalarında bildirilmedi.

"Çok daha bağlayıcı ve katı etik kurallar geçirmeliyiz"

Ocasio-Cortez, "Eğer Baş Yargıç Roberts soruşturma için gönüllü olarak Kongre'nin önüne gelmeyecekse, mahkeme celbi çıkarmayı göz önünde bulundurmamız gerektiğine inanıyorum, soruşturma açılmasını göz önünde bulundurmalıyız, çok daha bağlayıcı ve katı etik kurallar geçirmeliyiz" dedi.

Demokrat Parti’den Illinois senatörü ve Senato Yargı Komitesi Başkanı Dick Durbin, milletvekillerinin 4 Temmuz'daki tatillerinden döndükten sonra Yüksek Mahkeme etiği ile ilgili mevzuatın değiştirilmesini komitede tartışmaya açacağını söyledi. 

Durbin ayrıca Baş Yargıç John Roberts'tan Yargı Komitesi’nin önüne çıkmasını istemişti. ABD Yüksek Mahkeme Başkanı Roberts bu talebi nisan ayında reddetmişti.
Kaynak: CNN

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın