Dünya

ABD: Gençlerin elektronik sigaraya daha erken başlaması nedeniyle e-sigara tamamen yasaklanabilir

Çocuklar ve gençler e-sigaraları yanıcı sigaralara göre birkaç yıl daha erken bir yaşta denemeye başlıyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin e-sigaralara ilişkin yaptığı incelemeyi zamanında bitiremeyerek, kararını duyurmayı ertelemesi ABD'de tepkilere yol açtı.

Yaklaşık 950.000 az bilinen aromalı elektronik sigara (e-sigara) ürününün satışını yasaklayan ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), en büyük e-sigara üreticisi Juul tarafından üretilen e-sigaralarla ilgili kararını erteledi.

FDA, "yeni tütün ürünleri" olarak adlandırılan ve özellikle elektronik nikotin içeren ürünler için 500'den fazla şirketten bu cihazların güvenli olup olmadığını ve piyasada kalıp kalamayacağını belirlemek için 6,5 milyon başvuruyu gözden geçirmeyi Mahkeme emriyle 9 Eylül'e kadar tanınan sürede bitiremedi.

FDA, bu başvuruların % 90'ından fazlasını gözden geçirdiğini ve "çoğu incelemenin son aşamasında olan, geri kalan uygulamalar üzerinde hızla çalışmaya devam edeceğini" söyledi.

Juul, ABD'deki en büyük e-sigara üreticisi ve ürünleri pazarın aslan payını oluşturuyor. Şirket, Kuzey Carolina eyaletinde gençler arasında nikotin bağımlılığına neden olduğu gerekçesiyle açılan davada, geçtiğimiz haziran ayında 40 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

'Tüm e-sigaraların yasaklanmaması çocukları riske atıyor'

Tütünsüz Çocuklar Hareketi FDA’nın incelemesini "doğru yönde atılmış önemli bir adım" olarak nitelendirdi, ancak tüm e-sigaraların yasaklanmamasının "çocukları riske attığı"nı kaydetti.

Bu arada Amerikan Akciğer Birliği, Juul ve diğer ürünlerle ilgili kararın gecikmesinden ötürü "derinden hayal kırıklığına uğradığı”nı duyurdu.

Aromalı e-sigaralar yasaklanmıştı

Nikotin kullanan gençlerin e-sigaraları normal sigaralara göre birkaç yıl daha erken bir yaşta denemeye başladığını ortaya çıkaran 2019 yılında yapılan bir araştırmanın ardından, FDA son yıllarda e-sigara endüstrisi üzerinde giderek daha sert önlemler aldı. Çocuklara daha çekici gelen şeker ve meyve aromalı ürünlerin satışını yasakladı.

'E-sigaralarla ilgili en büyük tehdit, nikotini ilk kez denemenin kolay olmasıdır'

E-sigaralar başlangıçta zaten sigara içen yetişkinler arasında geleneksel sigaraların yerini alacak şekilde tasarlandı. Ancak Ohio Eyalet Üniversitesi'nde tütün ve kanser araştırmacısı Marielle Brinkman, "E-sigaralarla ilgili en büyük tehdit, nikotini ilk kez denemenin kolay olmasıdır" dedi.

E-sigaralar yüksek miktarda bağımlılık yapan nikotin içerir, saklanması ve kullanılması kolaydır. FDA daha önce yaptığı bir açıklamada, aromalı e-sigara ürünlerinin "gençler arasında son derece popüler olduğunu ve 12-17 yaş arasındaki e-sigara kullanıcılarının % 80'inden fazlasının bunları kullandığı”nı belirtmişti.

Bu çocuklar ve gençler genellikle düzenli sigara içmezler, ancak e-sigara yoluyla nikotin bağımlısı olma riski altındadırlar. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre e-sigaralar gençlerde beyin gelişimine de zarar verebilir ve gelecekte başka hastalıklara yakalanma riskleri oluşturabilir.

E-sigara üreticisi Juul Labs yaptığı açıklamada, FDA'in araştırmasına saygı duyduğunu ve amaçlarının “reşit olmayan kullanımla mücadele ederken yetişkin sigara içicilerini yanıcı sigaralardan uzaklaştırmak" olduğunu kaydetti.

Bazı araştırmalar, e-sigaraların sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardımcı olmakta faydalı olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, FDA'in, bu ürünlerin gençler için oluşan riskler karşısında daha ağır basacak yeterince potansiyel faydası olup olmadığına karar vermesi gerekiyor. Yüksek derecede bağımlılık yapmaları ve e-sigaralarla bağlantılı hastalık riski göz önüne alındığında, şirketlerin kurumu insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olduklarına ikna edebilmesi için standart bir hayli yüksektir.

Kaynak: ABC

: