Dünya

AB Aralık ayının ikinci yarısında aşıları onaylayacak, aşılar Kıbrıs’a da gelecek

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin Aralık ayının ikinci yarısında Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından test edilen iki Corona virüs aşısını onaylayabileceğini açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin önümüzdeki ayın sonundan önce Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından test edilen iki Corona virüs aşısını onaylayabileceğini açıkladı.

AB liderlerinin video konferans zirvesinden sonra konuşan von der Leyen, Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) "şartlı pazarlama” izni verebileceğini söyledi.

ABD devi Pfizer, Alman BioNTech birlikte çalışarak, başarılı klinik deneyler yaptıklarını ve EMA'ya aşıyla ilgili veri gönderdiklerini açıklamıştı.

ABD'li biyoteknoloji şirketi Moderna da test aşamasındaki aşısının % 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

Amsterdam merkezli EMA, Brüksel'e aşı için onay vermesini önermeden önce test sonuçlarını incelemek zorunda, ancak AB liderleriyle görüşmelerin ardından konuşan von der Leyen, ihtiyatlı bir iyimserlik sergiledi.

Avrupa Birliği, herhangi bir aksilik olmazsa ve pazara sunulabilirse, BioNTech, Purevac, AstraZeneca ve Sanofi ile yüz milyonlarca aşı dozunu rezerve etmek için farklı sözleşmeler yaptı.

"Moderna ile müzakerelere devam ediyoruz. Novavax ile de görüşmelerimiz sürüyor" diyen von der Leyen, 27 AB liderinin de AB satın alma programını desteklediğini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Her şey sorunsuz ilerlerse, EMA, BioNTech ve Moderna için koşullu pazarlama yetkisinin Aralık 2020'nin ikinci yarısı gibi erken bir tarihte verilebileceğini söylüyor" dedi.

Günün erken saatlerinde BioNTech kurucu ortağı Uğur Şahin ise AFP'ye verdiği demeçte, firmanın hızlıca onay beklediğini söyledi.

"Tam hızda çalışıyoruz" diyen Şahin, Pfizer ile Cuma günü ABD'de acil kullanım izni başvurusunda bulunmayı planladıklarını kaydetti. Avrupalı düzenleyiciler ise "gelecek hafta" başka bir veri grubu alacaklarını doğruladı. 

BioNTech'in CEO'su Şahin, "Bu yıl ABD veya Avrupa'dan veya her iki bölgeden de onay alma şansımız var. Herkes birlikte çok yakın çalışırsa, aşıyı Aralık ayında vermeye bile başlayabiliriz" dedi.

Buna rağmen, bu haftanın başlarında ABD’li şirket Moderna’nın CEO'su Stephane Bancel, Moderna'nın ürettiği aşının rezerve edilmesine yönelik sözleşmenin halen imzalanmaması nedeniyle, Brüksel ile uzun süren müzakerelerin sevkiyatları geciktirebileceği konusunda uyardı.

AFP'ye verdiği röportajda Bancel, "Gecikme ile aşının toplam miktarının sınırlanmayacağı, fakat dağıtımın yavaşlayacağı açıktır" dedi.

Pfizer / BioNTech ve Moderna, bu ayki büyük ölçekli deneme verilerinin, aşılarının Covid-19'a karşı yaklaşık % 95 etkili olduğunu duyurmasıyla küresel aşıda liderliği ele geçirdiler.

Pfizer / BioNTech, 56 milyondan fazla insanı enfekte eden, dünya çapında 1,3 milyondan fazla ölüme neden olan COVID-19 salgınının sona ermesine yönelik umutları artırdı.

(Kaynak: AFP-İllüstrasyon: Joel Saget)

Aşılar onaylandıktan sonra Kıbrıs'ın güneyi gibi, Kıbrıs'ın kuzeyine de aşıların AB'den gönderilmesi bekleniyor.
 

: