Dünya

Zengin, Oxford mezunu kadın seks suçlusuna yardımcı olmaktan yargılanacak

59 yaşındaki Ghislaine Maxwell, reşit olmayan kurbanların Epstein'le istemedikleri halde cinsel ilişki kurmaları için ayartmakla suçlanıyor.

Seks suçlusu finansör Jeffrey Epstein’in parmaklıklar ardında sorumluluktan kaçmak için intihar ederek ölmesinden sonra yine de yargılanmış olacak.

Önümüzdeki haftalarda Epstein, eski kız arkadaşı Ghislaine Maxwell üzerinden Manhattan Federal Mahkemesi’nde yargılanmaya başlayacak.

59 yaşındaki Maxwell, reşit olmayan kurbanların Epstein'le istemedikleri halde cinsel ilişki kurmaları için ayarttığı suçlamalarını reddetti. Ve “Ben herhangi bir suç işlemedim” dedi.

Mahkeme yarın jüri seçimiyle başlayacak, ilk dava 29 Kasım’da görülecek.

66 yaşında ölen Epstein, 2019'da New York'ta seks ticareti yapma suçlamasıyla tutuklandı. Avukatları, suçlamaların, Miami savcılarıyla 2008 yılında imzalanan ve en az 40 genç kadını içeren cinsel istismar soruşturmasını gizlice sonlandıran kovuşturma dışı anlaşmayı ihlal ettiğini iddia etti. Epstein intihar etmeden önce 13 ayını hapiste geçirdi ve mağdurlara ödeme yaptı.

Ghislaine Maxwell, babası Robert Maxwell'le...

İngiliz medya patronunun kızı, zengin ve Oxford Üniversitesi’nde eğitim görmüş ve sosyetik...

Ölümünden sonra savcılar bakışlarını Maxwell'e çevirdi. Zengin, Oxford Üniversitesi’nde eğitim görmüş İngiliz sosyetik kadın, 1991 yılında Kanarya Adaları yakınlarında Leydi Ghislaine adlı yatından düşerek ölen İngiliz medya patronu Robert Maxwell'in kızı.

Savcılar, Maxwell'in genç kurbanların Epstein'e “cinselleştirilmiş masajlar” yapmaları için manipüle ederek ayartmak rolünü üstlendiğini ileri sürüyor.

Duruşmalar, Epstein'ın Florida, Palm Beach'teki malikanesinde, lüks Manhattan konağında ve Santa Fe, New Mexico ve Londra'daki diğer konutlarda 1994'ten 2004'e kadar genç kızlar olarak mağdur edildiklerini söyleyen dört kadının tanıklığı etrafında dönecek.

Savcılar, Maxwell'in 14 yaşında bir çocuk da dahil, kurbanların rıza yaşının altında olduğunu bildiğine ve bazı mağdurların Epstein'in evleri arasında gidip gelmesini organize ettiğine dair kanıtlar olduğunu belirtiyor. 

Maxwell, Epstein'e reşit olmayan genç kızları temin etmekle, cinsel konuları tartışarak, mağdurun önünde soyunarak, küçük bir mağdur soyunurken orada bulunarak, yaşı küçük bir mağdurun cinsel istismara uğramasını normalleştirmeye çalışmakla suçlanıyor.

Geçen yıl Maxwell'in kefaletle serbest bırakıldığı bir duruşmada, Epstein'ı suçlayanların bir kısmı Maxwell'in eşit derecede suçlu olduğuna inandıklarını açıkça belirtti.

Mağdurlardan biri Maxwell'i "beni ve diğer sayısız çocuğu ve genç kadını ayartan ve taciz eden cinsel bir yırtıcı" olarak nitelendirdi. 

Epstein ve Maxwell'in ABD eski başkanlarıyla da yakın ilişkisi vardı... Trump (üstte) ve Bill Clinton (altta) Epstein ve Maxwell'le...

Jeffrey Epstein ve Ghislaine Maxwell

Maxwell, Epstein ile birkaç yıl tanıştıktan sonra sevgili oldu. Epstein’i Britanya Prensi Andrew da dahil olmak üzere zengin ve ünlü arkadaş çevresiyle tanıştırdı.

Epstein’in yakın çevresinde bulunan bazı isimler arasında L Brands’in kurucusu, iş insanı Leslie Wexner, Apollo Global Management'ın kurucu ortağı, hedge fon yöneticisi Leon Black, milyarder fon yöneticisi Glenn Dubin ve Harvard Hukuk Fakültesi profesörü Alan Dershowitz, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Barclays’in Epstein’le bağlantısının soruşturulması üzerine istifa eden eski CEO'su Jes Staley bulunuyor.

Kaynaklar: Politico - Bloomberg

: