Dünya

Rusya Kırım'a kamyonlarla Ukrayna tahılı kaçırıyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde son gelişmeler:

Ukrayna başsavcısı çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'da gözaltında tutulan bir Rus askerinin, kuzeydoğu Ukrayna'daki evinin yakınında silahsız 62 yaşındaki bir erkeğe öldürdüğü iddiasıyla başlatılan bir soruşturma sonucunda savaş suçları suçlamasıyla yargılanan ilk kişi olacağını söyledi.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, ofisinin 21 yaşındaki Rus tank tümeni komutanı Vadim Shishimarin’e karşı savaş yasa ve geleneklerini ihlal etmekten bir iddianame hazırladığını söyledi. Shishimarin, ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

Venitova, Shishimarin'in, savaşın ilk günlerinde Ukrayna'nın Sumy bölgesindeki Chupakhivka kasabasındaki evinden onlarca metre uzakta ölen bir adamın kafasına Kalaşnikof tüfekle birkaç el ateş etmekle suçlandığını söyledi. 

Ukraynalı müfettişler, Rus birliklerinin yaklaşık 11 haftalık savaş sırasında sivillere yönelen vahşete dair kanıt topladı ve savaş suçları davalarını yerel mahkemelerde takip edeceklerini kaydettiler. 

Moskova, savaş suçları işlediğini veya sivilleri hedef aldığını reddetti. Çarşamba günü açıklanan suçlamalar hakkında ise yorum yapmadı.

Başsavcı, Shishimarin'in nasıl gözaltına alındığını söylemedi veya aleyhindeki kanıtların ayrıntılarını vermedi.

Venediktova, ofisine bağlı savcıların savaş suçlarından şüphelendiği yaklaşık 40 Rus ordusu üyesinin 17'sinin Kiev çevresindeki bölgeden tespit ettiğini söyledi. Askerlerden birkaçının ise Ukrayna'da gözaltında olduğunu söyledi. 

"Hazır olduğumuzda, bu kovuşturmalarla mahkemeye gideceğiz" dedi.

Ukraynalı yetkililer geçen ay Kiev'in Bucha banliyösünde sivilleri rehin almak ve sivillere kötü muamele etmekle suçlanan 10 Rus askeri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ukrayna, uluslararası cezai tutuklama emirleri çıkarmadan önce bu davaları kendi mahkemelerinde karara bağlamayı planlıyor.

ABD hükümeti de, Ukrayna'daki Rus güçlerini savaş suçları işlemekle suçladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson İsveç ve Finlandiya ile saldırıya uğramaları durumunda ordularını destekleme sözü veren bir güvenlik anlaşması imzaladı. Anlaşmalar, daha fazla istihbarat paylaşımı, ortak askeri eğitim ve güvenliğin güçlendirilmesi çağrısında bulunuyor. Başbakan Johnson tarafından yapılan açıklamada Rusya'dan hiç bahsedilmedi. Finlandiya ve İsveç, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne katılmayı düşündüklerini ve Rusya'nın işgalinin ardından önümüzdeki haftalarda bir karar vereceklerini kaydetti.

Rusya Kırım'a kamyonlarla Ukrayna tahılı kaçırıyor

Ukraynalı yetkililer, Ukrayna'daki Rus birliklerini Kırım'a tahıl nakletmek ve Ukrayna ekonomisi için kritik ürünleri tüketmekle suçladı.

Zaporizhzhia bölgesinin askeri yönetimi, Ukrayna tahılıyla yüklü Rus kamyonlarının salı günü bir Rus askeri eskortuyla işgal altındaki Enerhodar kasabasından ayrıldığını açıkladı. Kamyonların Moskova'nın 2014 yılında Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım Yarımadası'na gittiği ve ayrıca sebze ve ayçiçeği tohumlarının da alındığı kaydedildi.

Ukrayna ve uluslararası toplumun çoğu Kırım'ı işgal altındaki Ukrayna toprağı olarak görüyor. ABD Tarım Bakanlığı, Ukrayna'nın küresel buğday ihracatının yaklaşık %10'unu, mısır ihracatının % 14'ünü ve dünyadaki ayçiçek yağının yaklaşık yarısını sağladığını tahmin ediyor.

Kherson bölgesinin Rusya'ya katılabileceği iddiaları karşısında Ukrayna'nın yanıtı: 'İşgalciler Mars veya Jüpiter'e bile katılmayı isteyebilirler!'

Kremlin bağlantılı bir yetkili çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus işgali altındaki güney Ukrayna'nın Kherson bölgesindeki Rus yanlısı yetkililerin, Karadeniz'e erişimi için stratejik öneme sahip olan bölgenin Rusya'nın bir parçası olarak resmen kabul edilmesi için Moskova'ya bir talep sunmayı planladıklarını bildirdi.

Bölgenin askeri-sivil idaresi başkan yardımcısı Kirill Stremousov, Rus resmi haber servisi TASS’a yıl sonuna kadar "Kherson bölgesini Rusya Federasyonu'nun tam teşekküllü bir varlığı olarak tanıtma talebi olacak" dedi. 

Gelişme, Moskova'nın sözde Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerini tanımasından aylar sonra geldi. 

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Kherson bölgesi sakinlerinin kendi kaderlerine karar vermek zorunda kalacaklarını söyledi. Peskov, "Bu tür önemli kararlar, Kırım'da olduğu gibi, kesinlikle açık bir yasal temel, yasal bir gerekçe taşımalı ve kesinlikle meşru olmalıdır" dedi.

Buna cevaben, Zelenski’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, "İşgalciler Mars veya Jüpiter'e bile katılmayı isteyebilirler. Ukrayna ordusu, işgalciler hangi kelime oyunlarıyla ortaya çıkarsa çıksın, Kherson'u özgürleştirecek" dedi.

1,2 milyon Ukraynalı sivil 'tahliye' adı altında Rusya'ya zorla mı götürüldü?

Ukrayna, Rusya'ya zorla götürülen tahıl, sebze ve ayçiçek gibi sadece hayati ürünler değil, aynı zamanda Doğu Ukrayna'nın Rusya kontrolündeki ayrılıkçı devletlerinde ve Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen diğer yerlerde yaşayan binlerce insanın da Rusya’ya zorla götürüldüğünü ileri sürüyor. Rusya'nın tam kontrol istediği Ukrayna'nın Donetsk bölgesinin başkanı, 30.000 kişinin sadece Mariupol'dan Rusya'ya götürüldüğünü söyledi.

Rusya, Ukraynalıları evlerini terk etmeye zorladığını reddetti ve salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde 1.000'den fazla çocuk da dahil olmak üzere 8.800 kişinin Ukrayna'dan topraklarına tahliye edildiğini belirtti. Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından bu yana 1,2 milyondan fazla insanın Rusya'ya tahliye edildiği kaydedildi.

İngiltere Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, 2022 sonunda küresel ekonomik üretimin Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmemesi durumunda olacağından yaklaşık 1,5 trilyon dolar daha düşük olacağını, dünya gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık % 1'ini kaybedeceğini açıkladı. 

Enstitü, savaşın başlamasından bu yana küresel ekonomik görünüm hakkındaki ilk raporunda, küresel faaliyetin, çatışmanın bir sonucu olarak artan enerji ve gıda fiyatlarının yanı sıra hane halkı ve iş güvenine vurulan darbelerle azalacağını vurguladı.

İngiltere'nin önde gelen bağımsız ekonomik araştırma organı, ocak ayında %4,2'lik bir genişleme öngörerek küresel ekonominin bu yıl %3,3 oranında büyümesini beklediğini söyledi. Gelecek yıl içinse ocak ayında tahmin edilen %3,5'luk büyüme %3,2'lik bir büyüme olarak revize edildi.

Avrupa, Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını kesmek için yarışırken, Ukrayna'nın boru hattı ağını işleten şirket, çarşamba günü Donbas'ın Luhansk bölgesi ile Rusya arasındaki önemli bir giriş noktasından Avrupa'ya gaz akışını durdurdu. 

Sınır kapısının gönderilen gaz Rusya'nın Ukrayna üzerinden Avrupa'ya yaptığı gaz ihracatının üçte birini oluşturuyor ve Avrupa Birliği'nin toplam gaz tüketiminin % 3'ünü besliyor. Analistler, şimdilik, Avrupa'daki şirketlerin Rus devlet devi Gazprom PJSC'den satın almak üzere sözleşmeli oldukları yakıtı ithal etmeleri için Ukrayna'dan yeterli gaz aktığını söyledi.

Kremlin sözcüsü Peskov, "Rusya her zaman sözlerini güvenilir bir şekilde yerine getirdi ve sözleşmeden doğan yükümlülükleri yerine getirmeyi planlıyor" dedi. Gazprom'un şu ana kadar herhangi bir mücbir sebep bildirimi yapılmadığına dair açıklamalarını zaten duyduk" dedi.

Kaynak: Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın