Dünya

Portekiz'e ‘Brezilyalı Escobar’ ile bağlantılı olarak kokain sokan çete dağıtıldı 

Güney Amerika’dan Portekiz’e kokain sokan Brezilya'daki ve Portekiz'deki çetelerin elebaşlarının ardından, ağın Portekiz'deki üyeleri de yakalandı. Brezilya’daki elebaşı, Sérgio Roberto de Carvalho eski bir ‘binbaşı!’

Portekiz polisi, Lizbon ve Porto'daki 55 yere baskın düzenledi ve Güney Amerika'dan Portekiz'deki limanlara ve havaalanlarına tonlarca kokain gönderdiğine inanılan, ülkedeki en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biriyle bağlantılı olduğu iddia edilen dokuz kişiyi tutukladı. 

Tutuklamalar ve baskınlar, Avrupa'ya büyük miktarda kokain ithal etmeye çalışan bir suç örgütünü dağıtmayı amaçlayan Egzotik Meyve Operasyonu'nun "üçüncü dalgasının" bir parçasıydı.

Tutuklananlar arasında, yetkililerin birkaç ay önce gözaltına aldığı ülkenin ana kaçakçısı Rúben Oliveira’nın kardeşi ve kayınbiraderi de vardı.
Rúben Oliveira’nın 2019'dan tutuklanmasına kadar kokainin Güney Amerika'dan Portekiz'in çete kontrolündeki sıcak noktalarına hareketini denetlediğinden şüpheleniliyor.

Oliveira, dünyanın en güçlü kaçakçılarından, bu yıl Haziran ayında Budapeşte'de sahte bir Meksika pasaportuyla tutuklanan eski bir Brezilya askeri polis memuru Sérgio Roberto de Carvalho'nun yakın bir müttefikidir.

Portekiz'in haftalık haber dergisi Visao, eski binbaşının kokain ticaretini geçen sene kapağına taşımıştı.

Eski binbaşı "Brezilyalı Pablo Escobar" olarak biliniyordu ve Interpol tarafından uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama, belge dolandırıcılığı, cinayet ve organize suçla güçlü bağlantılar nedeniyle aranıyordu. Macaristan'da hapis cezasını çekmeye devam ediyor.

Yetkililere göre, Oliveira ve Carvalho, 2019'dan bu yana Portekiz'e en az 1,6 ton kokain sokmuştu. Bu yılın başlarında polis, Brezilya'dan yaklaşık altı ton papaya hava sevkiyatında gizlenmiş yaklaşık 350 kilogram kokain ele geçirdi. Müfettişler, kokainin aynı çeteye ait olduğunu tespit etti.
Kaynak: OCCRP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın