Dünya

Kıbrıs Belarus uçaklarının hava sahasına girişini yasakladı

[Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Belarus uçaklarının Kıbrıs hava sahasına ve Kıbrıs uçaklarının da Belarus hava sahasına girmesini 28 Ağustos'a kadar yasakladı.

[Güney] Kıbrıs Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi Havacılık Bilgi Servisi'nden gelen bir bildirime göre, Belarus uçaklarının Kıbrıs hava sahasına ve Kıbrıs uçaklarının da Belarus hava sahasına girmesi 28 Ağustos'a kadar yasaklandı.

Bildirimde, “Belarus Cumhuriyeti'nde kayıtlı tüm uçak operatörlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti hava sahasına girmelerine ve / veya Kıbrıs Cumhuriyeti havalimanlarından uçuş yapmalarına izin verilmez. Kıbrıs Cumhuriyeti'nde kayıtlı tüm uçak operatörlerinin Belarus hava sahasına girmesine ve / veya Belarus Cumhuriyeti havalimanlarından uçuş yapmasına izin verilmez” denilerek, Kıbrıs Cumhuriyeti'nden Belarus’a gidecek ve Belarus’tan Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gelecek tüm uçuşların askıya alındığı açıklandı.

Yasaklar, acil durumlarda insani yardım uçuşlarını, ambulansları ve acil yardım uçaklarını kapsamıyor. Karar, 28 Mayıs - 28 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak.

Belarus’un ulusal havayolu şirketi Belavia Airlines da Larnaka'ya uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Ne olmuştu?

Atina'dan Litvanya’nın başkenti Vilnius'a gitmekte olan Ryanair Havayolları’nın ticari uçağı 23 Mayıs’ta Belarus hava sahasından geçerken Belarus kulesinden sonradan sahte olduğu anlaşılan bir bomba ihbarı yapılmıştı. Uçakta yolcu olarak bulunan Belaruslu muhalif gazeteci Roman Protasevich’in Belarus’ta göz altına alınmasını sağlamak için Belarus rejiminin Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun emri ile Belarus'a ait bir savaş uçağı ticari uçağı Belarus’un başkenti Minsk’e inmeye zorlamıştı.

Uçak zorunlu iniş yaptıktan sonra Roman Protasevich ve Rus kız arkadaşı Sofya Sapega gözaltına alınmıştı.

Belarus rejimine hızla ve ciddi tepki gösteren Avrupa Birliği yaptırım kararı almış; Belarus havayollarının AB üzerinden ve Avrupalı havayolu şirketlerinin de Belarus üzerinden uçuşlarını yasaklamasını tavsiye etmişti.
Kaynaklar: Vzglyad - Cyprus Mail

: