Dünya

Kara para aklayıcıların bankası HSBC üzerindeki 10 senelik yaptırımlar sona erdi

ABD Merkez Bankası FED, Avrupa'nın varlıklara göre en büyük bankası HSBC Holdings'e karşı, bankanın kara para aklama ve yaptırım kurallarını ihlal etmesinden ötürü 10 yıldır uyguladığı yaptırımları sona erdirdi.

ABD Merkez Bankası, Avrupa'nın varlıklara göre en büyük bankası HSBC Holdings'e karşı kara para aklama ve yaptırım kurallarını ihlal etmesinden ötürü on yıldır uyguladığı yaptırımları sona erdirdi.

Londra merkezli HSBC, 2012 yılında ABD Adalet Bakanlığı tarafından Meksikalı ve Kolombiyalı uyuşturucu kartelleri ve diğer yanlış yapanlarca "tercih edilen bir finans kurumuna" dönüşmekle suçlandı.

Banka, kara para aklamaya karşı etkili bir program sürdüremediğini ve bazı hesap sahipleri üzerinde temel durum tespiti yapmadığını kabul ederek iş geliştirme emrine uymayı kabul etti. Ve o tarihlerde rekor miktarda, 1,92 milyar Dolarlık bir para cezasına çarptırıldı.

Bankadan yapılan açıklamada, son on yılda HSBC çalışanlarının bankanın finansal suç risk yönetimi konusunda “çok çalıştığı" kaydedildi ve "Federal Rezerv'in 2012 tarihli emrini feshetme kararından memnunuz ve mali suçla mücadele çabalarımıza bağlı kalmaya devam ediyoruz" denildi.

FED birkaç gün önce yaptığı açıklamada, uygulama emrinin 26 Ağustos'ta sona erdiğini duyurdu.

Geçen yılın Mayıs ayında HSBC para kaybeden işinin bazı kısımlarını satarak uzun zamandır beklenen bir hareketle, ABD’de perakende bankacılığından çekildiğini açıkladı. HSBC Asya'ya odaklanmaya devam edecek.

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs Group da 2020 yılında Malezya'da devlet yatırım fonu 1MDB’in (1 Malaysia Development Berhad) yolsuzluk skandalına karışmasından dolayı ABD Adalet Bakanlığı ve diğer ABD ve denizaşırı düzenleyicilerle bir anlaşmaya varmış ve 2,9 milyar Dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.
Kaynak: Rappler

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın