Dünya

İngiltere’de gençlerin para katırı olarak kullanılması arttı

İngiltere'de gençler ve aileleri cep harçlığı karşılığında para katırlığı yapmanın bedeline karşı uyarılıyor. West Midlands bölgesi polisi, gençleri para katırlığı yapmanın riskleri hakkında eğitmek için Tiktok, Instagram ve Youtube gibi popüler sosyal medya platformlarını kullanmaya karar verdi.

İngiltere'deki yetkililer, binlerce gencin suçlular tarafından bir miktar cep harçlığı karşılığında hesaplar arasında nakit para kaydırmaları için manipüle edildiğini ve bu gençlerin "para katırları" olarak hareket ettiğini duyurdu.

İngiltere'de West Midlands bölgesi polisi, bölgedeki binlerce insanın suçlular adına banka hesapları arasında para taşımak için sömürüldüğünü ve bu kişiler arasında birçok çocuk olduğunu tespit etti ve ebeveynleri dikkatli olmaya çağırdı. 

Bu konuda yürütülen sosyal sorumluluk projesinin sponsoru bir bankanın yerel direktörü Natasha Moore, "Gelirinizi artırmanın, hatta yeni bir arkadaşınıza iyilik yapmanın zararsız bir yolu gibi görünebilir, ancak transfer edilen para çalınmış bir para olabilir ve nihayetinde terörizm de dahil olmak üzere organize suçları finanse etmek için kullanılabilir" dedi.

İngiltere dolandırıcılık önleme servisi Cifas'a göre, West Midlands Polis gücü, geçen yılın Ocak ve Eylül ayları arasında yaklaşık 3.000 para katırı vakası tespit etti.

Raporda, Birmingham'ın ülkedeki en fazla vakaya sahip olduğu iddia edilirken, Birmingham’ın ardından Londra'daki Newham geliyor.

Suçlular adına bilerek para transferi yapmak kara para aklamadır

Polis, "Suçlular adına bilerek para transferi yapmak kara para aklamadır" uyarısında bulundu. Suç, İngiltere’de 14 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bir kişinin para katırı olarak kullanılmasının ayrıca kişinin kredi notunu, kariyer beklentilerini ve bir banka hesabı açmasını engelleyebileceği açıklandı.

Polis, sponsor kuruluşla gençleri artan suç ve getirdiği riskler hakkında eğitmek için Tiktok, Instagram ve Youtube gibi popüler sosyal medya platformlarını kullanmaya karar verdi.

Açıklamada, "Hedef alınan gençlerden olayı ebeveynlerine, polise bildirmeleri veya öğretmenlerine anlatmaları isteniyor. Ebeveynlerden ayrıca olağandışı davranışlara veya diğer uyarı işaretlerine dikkat etmeleri isteniyor" denildi.

West Midlands Polis ve Suç Komiseri Simon Foster, suçluların yasalardan kaçmak için gençlerden faydalanmasının dehşet verici ve utanç verici olduğunu söyledi.

"Suçlular, çalınan paraları kendileri bir hesaptan diğerine taşıdıklarında er ya da geç yakalanacaklarını biliyor. Bu yüzden gençleri suç teşkil edecek şekilde sömürürler ve suç işlerini kendileri için üstlenmeleri amacıyla gençleri kandırırlar” dedi.

Kaynak: West Midlands Polisi

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın