Dünya

[Güney] Kıbrıs Sağlık Bakanlığı: mRNA teknolojisi aşılar 50 yaşın üstündekilerde kullanılmamalı

[Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı mRNA teknolojisiyla üretilen BionTech, Moderna gibi aşıların 50 yaşın altındakilere yapılması tavsiyesine uyacağını açıkladı. AstraZeneca ise 50 yaş altındakilere de yapılmamalı...

[Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bilimsel Danışma Komitesi, 50 yaşın altındaki kişilerde İngiliz-İsveç şirketi AstraZeneca tarafından üretilen Vaxzevria aşısı ile aşı yapılmasını tavsiye etmiyor.

[Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından çarşamba günü yayınlanan açıklamada, bakanlığın bu tavsiyeye uyacağı vurgulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "AstraZeneca aşısı için yaş kısıtlamaları ile ilgili olarak, çoğu komite üyesi, gelişmiş salgın durumu, aşı bulunabilirliği ve aşılama programının sorunsuz bir şekilde devam ettirilmesinin faydaları göz önüne alındığında, mRNA teknolojisi [Pfizer - BioNTech ve Moderna gibi aşılar] 50 yaş ve altı insanlar içindir" denildi.

Ayrıca, [Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın Bilimsel Danışma Kurulu üyelerinin çoğunluğunun önerisini kabul ettiği ve 50 yaşın altındaki vatandaşları aşılama için mRNA teknolojisi temelinde üretilen aşıları seçmeye teşvik ettiği de kaydededildi.

Aynı zamanda, Kıbrıs'ın önde gelen epidemiyologlarından oluşan bir komite, ilk doz AstraZeneca aşısı Vaxzevria ile aşılanan ada sakinlerinin bu aşıyla aşılanmaya devam etmeleri ve "ilk aşılamadan sonra" ikinci bir dozla aşılanmaları gerektiğini açıkça belirtti. 

Kaynak: Cyprus Mail - TASS

39 yaşındaki modelin ölümü
Adanın genç sakinlerinin AstraZeneca aşısıyla aşılanmasının reddedilmesinin nedeni, Kıbrıs'ta 39 ve 40 yaşlarında iki kadında kaydedilen tromboz vakalarıydı. Bu vakalardan ilki trajik bir şekilde sona erdi: Baf'ta yaşayan İngiliz manken Stephanie Dubois, trombozdan kaynaklanan şiddetli beyin kanaması nedeniyle hastanede öldü. 

: