Dünya

Güney Kıbrıs dünyanın en zengin Rus oligarklarına vatandaşlık vermiş

Güney Kıbrıs’ın vatandaşlıklarını geçen hafta iptal ettiği 4 Rus oligarkın serveti dudak uçuklattı...

Güney Kıbrıs’ın vatandaşlıklarını geçen hafta iptal ettiği 4 Rus oligarkın serveti dudak uçuklattı.

Oligarkların dördü de 2013-2019 yılları arasında Kıbrıs'ın yatırım yoluyla vatandaşlık programı kapsamında kendileri ve aileleri için vatandaşlık almıştı.

Dört oligarkın 17 aile üyesi de vatandaşlığını kaybetti.

Alexei Kuzmichev

4 Rus oligarktan Alexei Kuzmichev, AB yetkililerine göre "Rusya Devlet Başkanı ile iyi kurulmuş bağları" olan, dünyanın en zengin insanlarından biri. 

Serveti 8.8 milyar dolar olan Kuzmichev VimpelCom, Alfa-Bank ve X5 Retail Group'un ortağı. Mart 2013'te Kuzmichev, enerji girişimi TNK-BP'deki hisselerini devletin petrol şirketi Rosneft'e 2,5 milyar dolara sattı. Forbes dergisi, Kuzmichev'i 2013 yılında dünyanın en zengin 138. kişisi olarak değerlendirdi.

Alexei Kuzmichev, üniversite arkadaşları Mikhail Fridman ve German Khan ile birlikte Alfa Bank ve LetterOne'nın içinde yer aldığı dev Alfa Group'u kurdu.

2013 yılında, kendisi ve ortakları, gruplarının % 25'ini TNK-BP konsorsiyumuna 14 milyar dolara sattı.

Kuzmichev, geçtiğimiz mart ayında LetterOne'ın yönetim kurulundan istifa etti. Ayrılmasının, kendisine ve yakın çalışma arkadaşlarına uygulanan yaptırımlarla ilgisi yoktur.

Grubuna yaptırımlar uygulanırken Fransa'daki yetkililer Kuzmichev'in on milyonlarca euro değerindeki iki yatına el koydu.

Moskova Çelik ve Alaşım Enstitüsü'nden Yüksek Lisans derecesine sahiptir.

Mihail Gutseriev

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko rejimini desteklediği için yaptırım uygulanan diğer bir oligark Mihail Gutseriev ise Rusya'nın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Russneft'in eski sahibidir ve 2002'den bu yana, Forbes'un yıllık en zengin 200 Rus sıralamasında yer alıyor.

2021 itibarıyla 2,5 milyar dolarlık servetiyle dünyadaki en zengin 60. Rus'tur.

SSCB'nin çöküşünden sonra servetini inşa etti.

Petrol, kömür, gayrimenkul ve perakende alanları da dahil çeşitli faaliyetlerde bulunan bir grup olan Safmar Group'un kurucusu ve ana hissedarıdır.

2015 ve 2017 yılları arasında bazı bankaları, emeklilik fonlarını, petrol sahalarını, fabrikaları, depoları, gayrimenkul ve perakende şirketlerini satın almak için 2 milyar dolar harcadı.

2017 yılında, yeğeni eski milyarder Mikail Shishkhanov başkanlığındaki Binbank, Rusya Merkez Bankası tarafından kamulaştırıldı.

Popüler Radio Shanson da dahil, sekiz radyo istasyonuna sahiptir. Gutseriev, servetinin yanı sıra hit olmuş şarkılar için şarkı sözleri yazdığı için de Rusya'da tanınıyor.

Gutseriev'e, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile yakın ilişkisi nedeniyle 2021'de AB tarafından da yaptırım uygulandı.

Alexander Ponomarenko

Rusya'nın en büyük havalimanı olan Şeremetyevo'nun yönetim kurulu başkanı Alexander Ponomarenko’nun da Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşlığı iptal edildi.

Forbes'un dünyanın en zengin insanları listesinde yer alıyor ve servetinin 2,3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Ponomarenko ve ortağı Alexander Skorobogatko, bankacılık ve denizcilik alanlarında faaliyetlerine başladı. Daha sonra inşaat sektörüne ve özellikle havaalanı inşaatı işlerine girdiler.

2013 yılında ikili, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in judodan yakın arkadaşı ve "takım arkadaşı" olan Arkadiy Rotenberg ile birlikte Şeremetyevo Devlet Havaalanı'nı inşa etmek için ihaleyi kazandı. Şeremetyevo Avrupa'nın en büyük 2. havalimanıdır ve Moskova'daki 4 havalimanından biridir.

Ponomarenko'nun ortakları ve Putin'in judo arkdaşı Rotenberg ayrıca Kiev'in en büyük alışveriş merkezi Ocean Plaza'daki gayrimenkulün yarısından fazlasına sahip olan TPS Real Estate'i kurdu.

Rusya Devlet Yönetim Akademisi'nden Bilim Yüksek Lisansı sahibidir. Ayrıca Simferopol Devlet Üniversitesi'nden Sanat / Bilim derecesine sahiptir.

Ponomarenko, Rusya Devlet Başkanı Putin ile olan iyi bilinen iş ilişkisine rağmen AB ve Birleşik Krallık tarafından kendisine karşı yaptırım uygulandığı açıklandıktan sonra "yaptırımlara meydan okudu".

Vadim Moshkovich

Vladimir Putin'in yakın çevresinin bir üyesi olan Vadim Moshkovich’in yaklaşık 2,4 milyar ABD doları tutarında tahmini net serveti var. 

Vadim Nikolaevich Moshkovich, kendisine yönelik yaptırımlar nedeniyle servetinin neredeyse yarısını kaybetmiş gibi görünüyor.

Moskova Radyomühendislik, Elektronik ve Otomasyon Enstitüsü'nde Sanat / Bilim Lisans eğitimi aldı. 

1990'ların başında daire, votka ve yağ satan işine başladı. Daha sonra, 2004 yılında arazilere yatırım yapmaya başladı ve domuz eti ve şeker üreten ve Sberbank'ta hissedar olan Rusagro Group'u kurdu.

55 yaşındaki Vadim Moshkovich, grubun başkanıdır ve 2,4 milyar dolarlık bir servet inşa etti. Bu da kendisini 2021 için Forbes'un dünyanın en zengin insanları listesinde 1.299'uncu sıraya yerleştirdi.

28 Mart 2022'de Forbes, servetini 1,4 milyar dolar olarak değerlendirdi ve sıralamadaki yeri dünyanın en zengin 2.012'cisi olarak değişti.

24 Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından, Vadim Moshkovich Batı yaptırımlarının etkisini tartışmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus hükümet yetkilileriyle birlikte toplantıya katılan 37 iş insanından biridir. Bu toplantıya katılımı, Rusya Devlet Başkanı'nın yakın çevresine ait olduğunu kanıtlıyor. Sonuçta, yaptırım görmesinin ana nedenlerinden biri de budur.

4 oligarkın vatandaşlığının iptal edilmesi kararına rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarına göre oligarkların ve ailelerinin karara itiraz etme hakkı mevcut.

Güney Kıbrıs, 2007'den Ağustos 2020'ye kadar yaklaşık 3.000 Rus vatandaşına vatandaşlık verdi ve program hem medyadan hem de Brüksel'deki AB liderlerinden gelen ağır eleştirilerin ardından sonlandırıldı.

Kaynaklar: OCCRP - Famagusta News

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın