Dünya

Google’un ana şirketinde de işten çıkarmalar başlıyor

Geçen yılın başından bu yana teknoloji devlerinde yaşanan toplam işten çıkarmaların 200.000'in üzerine çıktığı tahmin ediliyor.

Google'un ana şirketi, Alphabet 12.000 çalışanı işten çıkaracağını duyurdu.

Geçen yılın başından bu yana teknoloji devlerinde yaşanan toplam işten çıkarmaların 200.000'in üzerine çıktığı tahmin ediliyor. Teknoloji şirketleri pandemideki dijital patlama sırasında aşırı genişlediklerini kabul ederek şimdi işten çıkarmalarla durumu dengelemeye çalışıyor.

Son işten çıkarma, Google gibi, otonom otomobil şirketi Waymo, sağlık girişimi Verily ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren DeepMind'ın da sahibi olan Alphabet'teki toplam işgücünün yaklaşık yüzde 6'sını etkileyecek. 

Alphabet CEO'su Sundar Pichai, "Son iki yılda dramatik büyüme dönemleri gördük. Bu büyümeyi eşleştirmek ve beslemek için, bugün karşı karşıya olduğumuzdan farklı bir ekonomik gerçeklik için işe alım yaptık. Bizi buraya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstleniyorum" dedi.

Alphabet'nin hisseleri, Pichai’nin açıklamasının yayınlanmasının ardından cuma günü piyasa öncesi işlemler sırasında yüzde 3,4 yükseldi. Bu da yatırımcıların bu karardan memnun olduğunu gösteriyor. Silikon Vadisi yöneticilerinden biri olarak Pichai'nin itirafı, pandeminin ardından teknoloji şirketlerinin değişen sektörlerde yatırıma yeşil ışık yakarak hata yaptıklarının yeni bir doğrulaması olarak görülebilir.

Apple, Amazon, Meta ve Microsoft'un ardından işten çıkarma yapan en büyük teknoloji şirketi konumunda. 4 büyük teknoloji şirketi ile birlikte kurumsal yazılım devi Salesforce da geçtiğimiz günlerde personelinin yüzde 10'unu keseceğini açıklarken, Twitter, Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra 7.500 kişilik işgücünün yarısını işten çıkardı. 

İşten çıkarmaları analiz eden Layoffs.fyi'nin tahminlerine göre, 2022'nin başından bu yana küresel olarak teknoloji şirketlerinde 193.000'den fazla çalışan işten çıkarıldı. Bu rakam Google’un son açıklamasından önceki tahmindir.

Pandemideki büyümenin yanı sıra teknoloji şirketleri bir yandan da enflasyon nedeniyle hane halkı bütçelerinin azalmasından ve kurumsal kemer sıkma nedeniyle ekonominin diğer kısımlarını vuran baskılardan da etkilendiklerini kabul ediyor. 

Microsoft CEO'su Satya Nadella, müşterilerin pandemi sırasında dijital harcamalarını hızlandırdıklarını gibi, şimdi de dijital harcamaların daha azıyla daha fazlasını yapmak istediklerini gördüklerini kaydetti.

Alphabet'nin CEO’su Pichai, işten çıkarmaların şirketin özellikle "önemli bir fırsat" olarak tanımladığı yapay zeka gibi alanlarda odağını keskinleştirmeye yardımcı olacağını ileri sürdü.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın