Dünya

Gizliliği yeni kaldırılan FBI belgesi: 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan ajanları iş başındaymış

FBI belgesi, Suudi Arabistan'ın istihbarat ajanı olduğundan şüphelenilen Suudi öğrencinin iki korsana yardım etmek için "seyahat yardımı, konaklama ve finansman" sağladığını belirtiyor.

FBI (Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu) 11 Eylül 2001 saldırılarına ilişkin ABD Başkan Joe Biden'ın kararnamesi ile gizliliği kaldırılan belgelerin ilkini web sitesinde yayınladı.

4 Nisan 2016 tarihli belge, FBI ajanları ile Los Angeles'taki Suudi Arabistan konsolosluğunun bir çalışanı arasındaki görüşmelerin sonuçlarına dayanılarak derlenmiştir. Belgeye göre FBI ajanları, uçak korsanları Nawaf Al-Khazmi ve Khalid Al-Midhar'ın lojistiğine yardımcı olan kişilerle olan bağlantılarını öğrendi. Görüşme 12 ve 13 Kasım 2015'te gerçekleşti.

Çok sayıda pasajın silindiği belge, toplam 16 sayfa uzunluğunda ve Amerikan vatandaşlığı aldığı iddia edilen kaynağın adı da belgeden çıkartıldı.

2016 yılına ait yeni gizliliği kaldırılan belge, FBI'ın bir Suudi konsolosluk yetkilisi ve Los Angeles'taki şüpheli bir Suudi istihbarat ajanının 11 Eylül'de uçak kaçıran adamlardan en az ikisine sağladığı iddia edilen lojistik desteği araştırmak için yaptığı çalışmaların ayrıntılarını veriyor. 

11 Eylül 2001 saldırıların 20. yıl dönümünde yayınlanan belgede önemli redaksiyonlar yapılması ise dikkat çekiyor.

Suudi bir öğrenci gibi görünen ama bir Suudi istihbarat ajanı olduğundan şüphelenilen Omar al-Bayoumi korsanlara yardım etti

Belge, Los Angeles'ta Suudi bir öğrenci gibi görünen ama FBI'ın bir Suudi istihbarat ajanı olduğundan şüphelendiği Omar al-Bayoumi’nin FBI'ın şüphelenmesine neden olan çoklu bağlantıları ve tanık ifadelerini içeriyor.

FBI belgesi, Suudi öğrencinin iki korsana yardım etmek için "seyahat yardımı, konaklama ve finansman" sağladığını belirtiyor.

Suudi Arabistan: Suudi Arabistan'ın 11 Eylül saldırılarında suç ortağı olduğu iddiaları kesinlikle yanlış 

Washington DC'deki Suudi Büyükelçiliği çarşamba günü, FBI belgelerinin "serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladığını" ve "Suudi Arabistan'ın 11 Eylül saldırılarında suç ortağı olduğu iddialarının kesinlikle yanlış olduğunu" söylemişti.

ABD Başkanı Joe Biden, seçim vaatlerinden birini yerine getirerek, Adalet Bakanlığı'na ve ilgili diğer departmanlara bir dizi belgeyi denetlemeleri ve altı ay içinde gizliliği kaldırılmış bilgileri yayınlamaları talimatını vermişti.

(Kaynak: CNN)

Teröristler tarafından kaçırılan iki yolcu uçağı, 11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerine çarparak kuleleri enkaz haline getirmişti.

Üçüncü bir uçak Washington'daki Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasının batı kanadına düşerken, teröristler tarafından kaçırılan dördüncü yolcu uçağı Pittsburgh, Pennsylvania yakınlarında düşmüştü.

Resmi rakamlara göre 11 Eylül saldırılarında kaçırılan dört uçakta bulunan 19 uçak korsanı dışında, 246 yolcu ve mürettebatın tümü hayatını kaybetti.

New York’ta, İkiz Kuleler'de 2606 kişi çarpma anında veya daha sonra yaralarından dolayı yaşamını yitirdi.

Pentagon'da 125 kişi öldü.

Saldırılarda, korsanlar hariç toplam 2977 kişi hayatını kaybetti.

: