Dünya

Firari tecavüzcü Satlaev'in tüm hikâyesi

Rusya'dan kaçan ve Türkiye üzerinden 2019'un ağustos ayında KKTC'ye gelen eski polis müfettişi tecavüzcü hakkında bilinenler, tecavüzcünün yardımsız KKTC'ye gelemeyeceğini gösteriyor...

KKTC’de 22 Eylül 2019’da Girne’de bir kadını darp ederek soyan ve 4 yıl hapis cezası alan, ancak tutuklu bulunduğu Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nden 8 Şubat Pazartesi günü firar eden Aleksander Satlaev her yerde arandıktan sonra, 11 Şubat Perşembe akşamı polisin ve özel harekatın yoğun çalışmaları sonucunda Doğanköy'de boş bir evde yakalandı.

Satlaev hakkında bilinenleri Mikro-Makro okuyucuları için derledi:

Geçmişte Rusya Federasyonu’na bağlı Altay Özerk Cumhuriyeti’nde eski bir polis müfettişi olarak çalışan Satlaev’in babası Altay’da Bölge Mahkemesi Başkanı olarak yargıçlık yapıyordu, annesi ise avukat olarak çalışıyordu… Satlaev’in yaptıkları ortaya çıktıktan sonra babası Bölge Mahekemesi Başkanlığı'ndan istifa etti ve oğlu hakkında hiçbir zaman bir yorum yapmadı. 

Aleksander Satlaev'in meslektaşları, akrabaları ve arkadaşları onu zeki ve bilgili bir genç olarak tanıyordu. Satlaev, şarkıcı Lolita Milyavskaya'nın kostüm parodisiyle "Mister Akademi" yarışmasında ikinci olmasıyla da tanınıyordu.

2012 yılında Satlaev, Altay’da polis müfettişi olarak çalışmaya başladı. Kadınlara yönelik ilk saldırısını aynı yılın aralık ayında gerçekleştirdi.

Valentina'yı sessizce bir avluda izledi, kollarını zaptetti, ağzını kapattı ve boynunu sıktı. Ancak kadın, etraftakiler tarafından kurtarıldı. Tecavüzcü korkarak kaçmak zorunda kaldı. Satlaev suç işlemek üzereyken bazen rastgele yoldan geçenler nedeniyle veya yoldan geçen bir arabadan ötürü iz bırakmamak için kaçtı. Ancak ortalıkta kimse müdahale edecek durumda değilse taciz ve tecavüz suçlarını işledi.

Hamile kadına tecavüz etti

İkinci saldırısında Satlaev bir doğum öncesi kliniğinin yakınında, açıkça hamile olduğu belli olan bir kadına saldırıp tecavüz etti. 

Yeni kurbanı Irina, 30 Aralık 2012 gecesi, kocasıyla kavga ettikten sonra hayal kırıklığına uğramış bir halde bir cafeden eve dönüyordu ve Satlaev'in buluşma teklifini sert bir şekilde reddetti. Sonra dedektif İrina’yı takip etti ve uygun bir an bekleyerek arkadan saldırdı. Kadını boğmak ve öldürmekle tehdit etti.

Polis arkadaşları Satlaev'in tecavüzcü olabileceğine ihtimal bile vermedi

Satlaev kurbanı garajlara sürükledi ve soyunmaya zorladı. Ama bir noktada Irina tecavüzcüye karşı kendisini savunmayı başardı: Satlaev’i itti, karşılığında Satlaev’in yumruklarına maruz kaldı ancak müfettişi kasıklarından tekmeledi ve yardım çığlıklarıyla en sonunda kaçtı. Yola ulaşan Irina bir arabayı durdurdu ve hemen karakola gitti. Sabah kurban müfettişlere adam hakkında bilgi verirken, Irina tarif ettiği saldırganın karakola girdiğini gördü ve derhal saldırganın Satlaev olduğunu söyledi. Irina, diğer polislerden meslektaşları Satlaev’in kasığında morluk olup olmadığını kontrol etmelerini bile önerdi. Ancak kadının sözlerini hiçbir polis ciddiye almadı ve kadına "Bu bir tecavüzcü değil, bir müfettiş" diyerek tepki gösterdi.

Sonuç olarak, kurbanın ifadesi resmi kayıtlara bile girmedi ve Irina'ya yapılan saldırı Satlaev için son değildi. Irina'nın ardından müfettiş kurbanların ifadelerine rağmen cezalandırılmayacağını düşünerek daha da saldırganlaştı. 

Neredeyse bir yıl boyunca Altay'ın merkezi kenti Gorno-Altaysk'ın boş sokaklarında, avlularda veya evlerin girişlerinde kadınlara saldırdı. Ancak bir başarısızlığı Satlaev'i bir süre durmaya zorladı. 

Müfettiş, bir başka kurbanı Anastasia'yı otobüs durağında kız kulüpten dönerken fark etti. Kızı en yakın otoparka sürükledi. Ancak Anastasia arabaya sertçe vurunca alarm çaldı ve Satlaev kaçtı. Bu olaydan sonra tecavüzcü birkaç ay eylemsiz kaldı.

Satlaev bir sonraki tecavüzünü Temmuz 2013'te gerçekleştirdi. Gorno-Altaysk'de sabahın erken saatlerinde işten dönen kafeterya çalışanı Galina'yı izledi. Tecavüzcü kıza telefonu kapatmasını emretti ve kız korkuyla "yanındaki her şeyi vermeyi" teklif etti. Ancak Satlaev parayla ilgilenmiyordu. Galina'ya tecavüz etti ve evine döndü. 

Kurban polise gitti. Galina'nın şikâyet için gittiği karakolda tecavüz soruşturması bizzat tecavüzcü polise verildi. Kurban yaşadığı ağır şoktan müfettişin tecavüzcüsü olduğunu fark etmedi bile. Satlaev kurbanını teşhis edemeyeceği bir tecavüzcü hakkında ifade vermenin manasız olduğuna ikna etmeye çalıştı. Kurban Galina, Satlaev'in diktası altında tecavüz iddiasından vazgeçti.

Güvenlik kameralarına yakalanınca kimliği ortaya çıktı

Bu arada Gorno-Altaysk'taki cinsel suçlar işlenmeye devam ediyordu; kolluk kuvvetleri bir türlü tecavüzcünün izini bulamıyordu. Pratikte tecavüzcüye karşı hiçbir kanıt da bulunamadı. Satlaev'in bir sonraki kurbanı, bir cafede temizlikçi olarak çalışan Nina ise tecavüzcünün kayıtlara girmesini sağladı. Nina’ya saldıran tecavüzcü kızı yere itti ve başına vurdu. Nina bilincini kaybetti ve tecavüzcü polis kızın öldüğünü düşünerek korktu ve kaçtı. Cafeden ayrılan Satlaev, güvenlik kameralarının kayıtlarına ilk defa girdi. Bundan sonra, iki kadın daha Satlaev'in kurbanı oldu: Birine sokakta, ikincisine özel bir evin mahzeninde tecavüz etti. Ekim 2013'te polis müfettişi, akşam koşu yapan bir kıza saldırmaya çalıştıysa da sokaktan o an geçen bir çöp kamyonunu görünce kaçtı.

İki hafta sonra, 24 yaşındaki kıdemli müfettiş gözaltına alındı. Satlaev'in başka bir suç mahallinden çok uzak olmayan güvenlik kameralarına tekrar girmesi, soruşturma ekibine kanıt sağladı. 

Amirleri istifa etmek zorunda kaldı, babası Mahkeme Başkanlığı'ndan ayrıldı

Kayıt, tecavüzcünün arabaya nasıl girdiğini gösteriyordu ve sicil numarasını oluşturan sayılar iyi okunuyordu. Bu bilgi sayesinde Satlaev hakkında Polis'te bir iç soruşturma başlatıldı. Satlaev tutuklandı ve tecavüzcü bir polisin kurumda yer alması büyük bir skandal olarak patladı. Polis "Polis’te şiddet içeren bir suçtan şüphelenilen ilk çirkin vaka" olarak olay hakkında açıklama yapmak zorunda kaldı. Olayın daha derin araştırılması için Moskova'dan Gorno-Altaysk'e bir komisyon gönderildi. Satlaev, tutuklandığı gün polis müfettişiliğinden atıldı. Buna ek olarak, Satlaev'in amirleri, karakolun bağlı olduğu bölgenin daire başkanı, başkan yardımcısı Andrei Munatov ve soruşturma departmanı başkanı Andrei Kavunov işlerini kaybetti. Altay Çamal Bölge Mahkemesi Başkanı olarak görev yapan, tecavüzcünün babası da görevinden istifa etti. Gazetecilerle oğlu hakkında konuşmayı reddetti. 

Satlaev Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 30. ve 131. maddelerine göre kanıtlanabilen dört tecavüz ve yedi tecavüz teşebbüsünden, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 285. maddesi ("Resmi Yetkilerin Kötüye Kullanımı") ve 119. maddesi ("Cinayetle Tehdit") ile suçlandı.

Tutuklandıktan sonra, eski müfettiş önce bir itiraf yazdı ve tüm suçlarını itiraf etti. Fakat daha sonra duruşmada bilinmeyen bir nedenle ifadesini değiştirdi ve yalnızca bir tecavüz olayını kabul etti. Duruşma sırasında sanık gazetecilerle iletişim kurmayı reddetti ve tek kelime pişmanlık duymadı.

4 sene hapis yattıktan sonra iyi halden tahliye edildi. Tekrar bir kadına tecavüz etti, ülkeden kaçtı

Savcılık, Satlaev'i yedi yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak kararın daha hafif olduğu ortaya çıktı: Eski müfettiş bir davada delil yetersizliğinden beraat etti. Başka bir davada cinayet tehdidiyle ilgili daha yumuşak bir suçlama yapıldı. Altay Cumhuriyeti Gorno-Altay Şehir Mahkemesi’nin Satlaev hakkındaki kararı 28 Temmuz 2015'te yayınlandı: Satlaev, 75 bin ruble para cezası ile genel bir hapishanede altı yıl hapis cezası aldı. Hükümlünün iki kurbana manevi tazminat olarak 250 bin ruble ödemesine karar verildi. Satlaev karara itiraz etmeye çalıştı ancak sonuç alamadı; daha sonra yüksek mahkeme, tecavüzcünün hapis cezasına altı ay daha ekledi. 

Satlaev, eski güvenlik görevlilerinin gönderildiği bir hapishaneye Nizhny Tagil hapishanesine gönderildi. Hapishanedeyken hükümlü beraat ettiği davalar için devletten tazminat talep etti ve devlete 50 bin rublelik bir dava açtı. 

2019'un başlarında, eski müfettiş şartlı tahliye için bir dilekçe verdi: Satlaev davranışlarında olumlu değişiklikler yaşandığı ve iyi hal gösterdiği gerekçesi ile 5 Mart 2019’da tahliye edildi.

Satlaev'in Rusya'da yargılanmasına ilişkin veriler, adli kayıtlar veri tabanından kaldırıldı

Serbest bırakıldıktan sonra, Altay'da yaşadığı kenti terk etti ve birkaç ay boyunca kimse hakkında hiçbir şey duymadı. Garip bir tesadüf eseri, Satlaev'in 2019 yazına kadar yargılanmasına ilişkin verilerin tümü, ilgili tüm adli kayıtlar resmi veritabanından kaldırıldı. 4 Ağustos 2019 gecesi, Satlaev Altay'ın Barnaul kentinde yaşlı bir kadına saldırdı. Mağdura bir konut binasının girişinde tecavüz etti. Kadın polisi aradı ve bu sefer polis hızla Satlaev'i takibe aldı.

Şaşırtıcı bir şekilde, önceden mükemmel bir öğrenci ve daha sonra iyi bir müfettiş olduğu düşünülen Aleksander Satlaev eski bir polis olmasına karşın büyük bir hata yaptı. Satlaev, genetik materyal bankasının varlığını tamamen unuttu, müfettişlik yaptığı dönemde bankaya kendi örneklerini de verdiğini önemsemedi.

Barnaul'daki kurbanın vücudunda tecavüzcü biyolojik izlerini bırakmıştı ve Satlaev'in kimliği bir hafta içinde belirlendi. Ancak o bir hafta içerisinde, tecavüzcü çoktan kaçmayı başarmıştı. 

Trafik kameraları kullandığı Mitsubishi marka aracı Kazakistan sınırına giden karayolunda kaydetti. 

Girne Escape'de 2019 yazında görüntülendi

Eski müfettiş Rusya'da, ardından uluslararası arananlar listesine alındı. Interpol tarafından aranan Satlaev ağustos ayında önce Türkiye’ye, sonra 19 Ağustos 2019'da KKTC’ye geldi.

Girne’de birkaç günde kendisine hızla arkadaş çevresi edindi.

Rostovlu acemi seyahat blogcusu Aleksander Zubko'nun birkaç videosunda Escape’de eğlenirken görüldü.

Videoda blogcu Satlaev için ‘Aleks, Sibiryalı. Muhtemelen Rusya'dan kaçtı ve şimdi bunu kabul etmeyecek çünkü sadece seyahat etmeye karar verdiğini söylüyor" diyordu. Aynı gün Satlaev doğum gününü Escape’de Zubko ve diğer turistlerle kutladı.

Turistler Satlaev için kadeh kaldırırken “Mutlu yıllar Aleks. Harikasın!" diyorlardı.

Memleketine döndükten kısa bir süre sonra Zubko, denizde kiminle bu kadar eğlenceli ve kaygısız zaman geçirdiğini öğrendi ve bu konuda üzüntüsünü dile getirdiği ayrı bir video kaydetti. 

Satlaev, videolarda görünmekten kaçınmayı bile düşünmedi. Kameraya mutlu bir şekilde poz verdi ve videonun internette görünmesini hiç umursamadı. 

Satlaev Girne’de kısa süre sonra bir suç işledi. Genç bir kadına saldırdı ve parasını aldı. Bundan sonra gözaltına alındı ve hapse atıldı.

Altay gazetesi Girne'de 2019 eylül ayında tecavüze uğrayan 3 kadına Satlaev tarafından tecavüz edildiğini iddia etmişti

Altay’dan yayın yapan Gorno-altaisk.info ilgili haberinde, Girne'de 2019’un eylül ayında kadınlara yönelik üç saldırı düzenlendiğini yazdı. KKTC Polisi’nin, üç kadına da arkadan saldıran, kadınları boğazını sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra 3 kadına da tecavüz eden birini arandığını yazan gazete, bu kişinin aynen Satlaev gibi kadınlara saldırdığını kaydetmişti. 

Ancak Satlaev’in üç kadına tecavüz ettiği KKTC’de ispatlanamadı ve tecavüzcü sadece darp ve soygundan ceza aldı. 

KKTC’nin Rusya ile diplomatik ilişkisi olmaması nedeniyle suçlu Rusya’da arananlar listesinde olduğu halde iade edilemedi. 

Satlaev, 8 Şubat Pazartesi günü 18:00 gibi Lefkoşa Kapalı Cezaevi’nden kaçmayı başardı. Satlaev 11 Şubat Perşembe akşamı polisin ve özel harekatın yoğun çalışmaları sonucunda Doğanköy'de boş bir evde yakalandı.

Kaynaklar: Lenta.ru-Gorno Altaisk

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın