Dünya

Financial Times: Türkiye'de dövizin düşmesi için milyarca dolar satılarak gizli müdahale yapıldı

Financial Times, 'Kur korumalı TL mevduatı' açıklamasının ardından TL'nin değer kazanmasını sağlamak için Merkez Bankası tarafından gizli 'müdahale' ile iki günde 5.5 milyar dolar ile 7 milyar dolar satıldığının tahmin edildildiğini yazdı. Gazete kendi yaptığı hesaplamalara göre Türkiye'nin net dış varlıklarının bu haftanın ilk iki gününde 5,9 milyar dolar azalarak eksi 5,1 milyar dolara gerilediğini ileri sürdü.

Financial Times, TL’nin değer kazanmasının 'agresif' lira müdahalesine işaret ettiğini yazdı. 

Gazetenin görüştüğü bankacılar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Kur korumalı TL mevduatı' açıklamasının ardından TL’nin değerini artırmak için müdahale yapıldığını söyledi ve gizli müdahale sonucunda 5.5 milyar dolar ile 7 milyar dolar arasında dolar satıldığı tahmin edildi.

Haberde, ‘Türkiye'nin döviz rezervlerinin hafta başından bu yana milyarlarca dolar düşmesi, agresif müdahalelerin liranın rekor düşük seviyelerinden toparlanmasına yardımcı olduğunu gösteriyor’ denildi ve Financial Times'ın Türkiye Merkez Bankası verilerine dayanarak yaptığı hesaba göre, Türkiye’nin net dış varlıkları bu haftanın ilk iki gününde 5,9 milyar dolar azalarak eksi 5,1 milyar dolara geriledi.

Gazete Türkiye'nin net dış varlıklarındaki düşüşü milyar dolar cinsinden gösteren bir grafik de yayınladı:

Türkiye Merkez Bankası’nın bu hafta herhangi bir resmi müdahale açıklamadığı ve son günlerde lirayı desteklemek için dolar satıp satmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçındığı belirtilen haberde, eski bir Merkez Bankası yetkilisi olan Uğur Gürses’in TL’nin pazartesi günkü en düşük yüzde 50'lik değer kazanmasının en azından kısmen büyük bir "arka kapı müdahalesi" ile açıklandığını söylediğine dikkat çekildi.

İsmini vermek istemeyen Londra merkezli bir analist ise gazeteye ‘aynı günlerde 6.9 milyar dolarlık bir müdahale hesapladığı’nı söyledi. Satılan dolarla ilgili tahminlerin 5.5 milyar dolar ile 7 milyar dolar arasında değiştiğini yazan gazete, Türk bankacıların dolar satışının "Erdoğan'ın açıklamasını iyi göstermek için çok uyumlu ve agresif bir çaba" olduğunu bildirdiğini vurguladı.

Habere ayrıca şu noktalara dikkat çekildi:

‘Analistler, hafta başındaki güçlü müdahalenin bu ay merkez bankasının toplam müdahalelerini 15 milyar dolar ile 17 milyar dolar arasında bir seviyeye getirdiğini tahmin ediyor’;

‘Türkiye'nin döviz rezervlerinin sağlığı konusunda alarm vermesi muhtemel’;

Merkez bankası faiz oranlarını düşürürken TL’nin toparlanmasını sağlamak için şu ana kadar '100 milyar dolardan fazla para sattı';

‘Bazı analistler, yeni planın gizli bir faiz oranı artışı veya kur sabitlemesi anlamına geldiğini ve merkez bankasının yeni yükümlülüklerini karşılamak için daha fazla para basmak zorunda kalabileceğini savundu.’

Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın