Dünya

Enerji krizi büyüyor: Çin’de elektrik kesintileri yaşanıyor 

Bu sene tüm dünyada kış çok zor geçecek. Gaz kıtlığına petrol kıtlığının da eklenmesi bekleniyor. Doğal gaz fiyatlarının yanı sıra petrol ve kömür fiyatları da artıyor.

Küresel enerji krizi nedeniyle piyasaların yıl sonuna doğru yaygın yakıt kıtlığı çekeceği ihtimali yükselince petrol fiyatları üç yıldır ilk kez varil başına 80 doların (708 TL) üzerine çıktı.

Uluslararası gösterge Brent, salı günü Asya ticareti sırasında yüzde 0.8 yükselerek varil başına 80.19 dolara (709 TL) yükseldi ve fiyatlar art arda ikinci günde üç yılın en yüksek seviyesini gördü. Salı günkü artış, ham petrol fiyatını bugüne kadar neredeyse yüzde 55 artırdı.

Avrupa ve Çin arasında doğal gaz için artan rekabet son haftalarda gaz fiyatlarının rekor seviyelere çıkartırken, petrol fiyatları da arttı.

Çin temiz enerji hamlesi başlattı ancak doğal gaz kıtlığına kömür üretiminin sınırlandırılması da eklenince petrol ve kömür fiyatları rekor seviyelere çıktı

Çin'in ağır sanayi kaynaklı kirliliği azaltma yönündeki hedefine küresel gaz üretimindeki düşüş de eklenince, endüstrilerin enerji ihtiyaçları için tekrar petrol kullanmaya kayması ve ham petrol fiyatının daha da yükselmesi bekleniyor.

Çin'n kuzeydoğu bölgelerinde fabrikalarda ve evlerde yaygın elektrik kesintisi yaşanıyor

Pekin Şubat ayında Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, Çinli yetkililer kirlilik kaynaklı boğucu sisi önleme çabasının bir parçası olarak temiz enerji hamlesi başlattı. Ancak bu hamle fabrika faaliyetlerini kesintiye uğramasına ve ülkenin kuzey doğusunda birçok evi elektriksiz bırakan yaygın kesintilere yol açtı. 

Kömür fiyatları Çin'de yüzde 96 oranında arttı

Çinli enerji üreticileri, termal kömür fiyatlarının üretimin düşürülmesi sonucu yüzde 96 artmasıyla başa çıkmakta zorlanıyor.

Şanghay'da ham petrol fiyatları ağustos ayının sonundaki en düşük seviyeden yüzde 27 yükseldi ve Pekin çözüm olarak bu ay devlet petrol rezervlerini ilk defa yerel rafinerilere ihale etmek üzere halka açık ihale açtı.

Çin'de devlet medyası, kesintilere hızlı bir son verme sözü vererek endişeleri hafifletmeye çalışıyor.

Devlet haber ajansı Xinhua tarafından yayınlanan Economic Information Daily gazetesinde salı günü manşetten yayınlanan bir haberde, yetkililerin elektrik kesintilerini hafifletmek ve habersiz elektrik kesintilerini önlemek için adımlar attığı ifade edildi.

Bu arada Birleşik Krallık, kısmen nakliye şoförü sıkıntısının tetiklediği bir yakıt tedarik krizinin pençesinde...

Westpac bankası küresel pazar stratejisi başkanı Robert Rennie, "Sadece İngiltere ve Avrupa'da değil, kışın potansiyel bir küresel enerji krizi”nin yaşanmasını öngördüklerini söyledi.

Petrolde de kıtlık yaşanabilir uyarısı

Robert Rennie, ülkeler Corona virüsü kontrol altına almak için uygulanan seyahat kısıtlamalarını hafifletirken küresel enerji talebinin artmasıyla birlikte, petrolün dünya çapında bir kıtlıkla karşı karşıya kalabileceğini ve ABD petrolünde envanter seviyelerinin yıl sonu en yüksek tüketim dönemi öncesinde ortalamanın oldukça altında olabileceğini de sözlerine ekledi.

Rennie, "Çin'deki elektrik kesintilerini ve dünyadaki envanter seviyeleriyle ilgili endişeleri dikkate aldığınızda ham petrol üzerinde yukarı yönlü baskı görmemiz anlaşılabilir" dedi.

Yatırım bankası Goldman Sachs yakıt kıtlığının yayılmasıyla Brent petrolün yıl sonundan önce varil başına 90 dolara (797 TL) ulaşacağını tahmin ediyor.

Kaynak: Financial Times

: