Dünya

Boris Johnson’ın koltuğu sallanıyor: Yüksek Mahkeme hükümet aleyhine karar verdi

İngiliz hükümetinin Corona virüs pandemisinin ilk dalgası sırasında Kişisel Koruyucu Ekipman (KKD) tedarikçileri arasında siyasi bağlantıları olanlara ayrıcalıklı muamele göstermesinin yasa dışı olduğuna karar verildi.

Birleşik Krallık’ta yüksek mahkeme yargıcı, hükümetin Corona virüs pandemisinin ilk dalgası sırasında Kişisel Koruyucu Ekipman (KKD) tedarikçileri arasında siyasi bağlantıları olanlara ayrıcalıklı muamele gösterilmesinin yasa dışı olduğuna karar verdi. 

İyi Hukuk Projesi (Good Law Project) ve EveryDoctor (‘Her Doktor’ adındaki doktor ve hasta hakları savunucusu grubu) adlı kampanya grupları İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanı'nın (DHSC) yasadışı bir şekilde iki şirkete 600 milyon sterlin değerindeki ihaleleri verdiğini iddia etmişti.

Kampanya grupları haşere kontrol firması PestFix'e verilen 340 milyon sterlinden fazla ihaleyi ve Ayanda Capital'e yaklaşık 252 milyon sterlin değerinde bir sözleşme sağlanması nedeniyle yasal işlem başlatmıştı. 

Yüksek Öncelikli Şerit, 'VIP şeridi' olarak adlandırılan skandalda hükümetin ve Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanı'nın (DHSC) bazı şirketlere yasa dışı avantajlar sağladığı çünkü bu şirketlerin DHSC 'ne sunabileceklerine göre değil, tanıdıkları için PestFix ve Ayanda gibi tedarikçilere öncelik verdiği’ni savunuyordı. Mahkeme, sözleşmelerin tahsisinin 'kusurlu olarak' yapıldığını tespit etti.

Çarşamba günü verilen yazılı bir kararda, Yargıç O'Farrell, milyarlarca sterlin değerindeki ihalelerin verilmesinin “eşit muamele yükümlülüğünün ihlali” olduğuna hükmetti. Tekliflerin VIP kulvarına tahsis edilmesini "kusurlu" olarak nitelendiren yargıç, "Teklifi hızlandırmak için nesnel olarak haklı gerekçeler olmadığında bile fırsatların yüksek öncelikli olarak değerlendirildiğine dair kanıtlar var" dedi. 

Kararda, PestFix tarafından sağlanan önlüklerin bir NHS klinik ortamında kullanım için uygun olmadığına dikkat çekildi. PestFix tarafından sağlanan FFP2 maskelerinin de NHS'de kullanım için uygun olmadığı, FFP3 maskelerinin testten geçemediği ve önlüklerle ilgili sorunlar olduğu tespit edildi. FFP3 maskeleri ve önlükleri konusunda PestFix ile devam eden ticari anlaşmazlıklar olduğu, Ayanda tarafından sağlanan FFP2 maskelerinin de "NHS'ye dağıtılmadığı" belirtildi.

Good Law Project direktörü Jo Maugham şunları söyledi: "Bir daha asla hiçbir hükümet bir halk sağlığı krizini, ortaklarını ve bağışçılarını kamu pahasına zenginleştirmek için bir fırsat olarak görmemelidir."

EveryDoctor'un kurucusu ve CEO'su Dr Julia Grace Patterson, paylaştığı tweette: "NHS personeli cephede korumasız kaldığında, birçoğu yetersiz veya hiç KKD'ye sahip değilken, hükümet yasaları çiğnedi" dedi.

Sözleşmelerin yapıldığı tarihte Sağlık Bakanı olan Matt Hancock'un bir sözcüsü ise, "Bu maliyetli yasal işlemin başka bir işlem gerekmeden sona ermesi iyi. O zamanlar çok sayıda insan, ulusal bir acil durumda KKD'yi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ön cepheye ulaştırmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyordu" dedi.
Kaynaklar: The Guardian - Metro

: