Dünya

Avustralyalı uyuşturucu baronunun KKTC’de yoz polislerle müzakere yaptığı ileri sürüldü!

İngiliz gazetesi The Daily Telegraph'dan akıllara durgunluk verecek iddia: Mark Buddle ‘gasp edilmek amacıyla FBI ajanlarını taklit eden yerel polis tarafından silah zoruyla yakalanmış olabilir.'

Gün boyunca ne KKTC Polisi ne de Türkiye Polisi ne de Amerikan 'İç' İstihbarat kurumu FBI ne Avustralya Polisi AFP tarafından bir türlü hakkında resmi açıklama yapılmayan, hiçbir ciddi uluslararası ajans tarafından doğrulanamadığı için haberi yapılmayan ancak KKTC’de yakalandığı iddia edilen, uyuşturucu baronu Mark Buddle’a dair İngiliz gazetesi The Daily Telegraph akla durgunluk veren bir haber yaptı.

Mark Buddle ‘gasp edilmek amacıyla FBI ajanlarını taklit eden yerel polis tarafından silah zoruyla yakalanmış olabilir'

2016’da işlediği bir cinayetin ardından Avustralya'dan kaçan ve KKTC’de yaşadığı ileri sürülen Avustralyalı uyuşturucu çetesi liderlerinden Mark Buddle’ın ‘gasp edilmek amacıyla FBI ajanlarını taklit eden yerel polis tarafından silah zoruyla yakalanmış olabileceği’ ileri sürüldü.

'Kendilerini FBI ajanı olarak tanıtan polis memurları tarafından yakalandı'

Haberde, ‘Kendilerini FBI ajanı olarak tanıtan polis memurları tarafından Akdeniz'deki Kıbrıs adasındaki sığınağına dönerken yakalandı’ denildi.

'ABD suç bürosu operasyonun arkasında olduğunu reddetti'

44 yaşındaki Avustralyalı uyuşturucu çetesi liderlerinden Buddle’ın kısa bir süre önce çetenin Almanya'daki yüksek profilli uluslararası bir üyesiyle buluşmak için KKTC’den ayrıldığı ve Türkiye üzerinden adaya geri döndüğü ileri sürülerek, ‘Pazar günü Amerikan ajanlarının gangsteri yakaladığına dair haberler ortaya çıktı. Ancak ABD suç bürosu operasyonunun arkasında olduğunu reddetti’ ifadeleri kullanıldı.

Bir kolluk kuvveti kaynağının Daily Telegraph'a verdiği demeçte, "Görünüşe göre Buddle’ı ülkeden kovmaya ya da hatta sarsmaya çalışan yerel polis yakaladı" dediği ileri sürüldü.

Aynı kaynak, "Bir süredir Kıbrıs'taydı, ancak birkaç ay önce yerel polisle bir tartışmaya karıştı ve bölgede ana sayfa haberleri yapılarak çok fazla dikkat çekti, bu da kendisine yardımcı olmadı" dedi.

Kaynak, 'bölgede polisin gücünü kötüye kullanmasının nadir olmadığını ve Buddle'ın şu anda yerel makamlarla Kıbrıs hapishanesinden çıkış yolunu müzakere etmeye çalıştığına inandığı’nı iddia etti

Kaynak, ‘Bölgede [KKTC'de] polisin gücünü kötüye kullanmasının nadir olmadığını ve Buddle'ın şu anda yerel makamlarla Kıbrıs hapishanesinden çıkış yolunu müzakere etmeye çalıştığına inandığı’nı söyledi.

Haberin devamında, ‘Kıbrıs ve Avustralya polisi henüz gözaltı hakkında yorum yapmadı. Buddle'ın memleketi Avustralya’da görevli yetkililer, çete patronunu Avustralya'ya geri getirmek üzere bir yol bulmak için umutsuzca çalışıyor. Ancak artık tutuklamanın, uluslararası hukuka göre iade edilebileceği bir adımdan ziyade, para gasp etme veya Kıbrıs'tan ayrılmaya ikna etme girişimi olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlaşılıyor’ yorumu yapıldı.

Kaynaklar: Daily Mail Daily Telegraph

KKTC İçişleri Bakanlığı'nın, Polis Genel Müdürlüğü'nün veya Türkiye'deki yetkili kurumların neden halen konu hakkında resmi bir açıklama yapmadığı gizemini koruyor.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın