Dünya

Avrupa'daki şirketlerin yüzde 38'i ikinci el van ve kamyonet kullanmayı planlıyor

Önümüzdeki üç yıl içinde ikinci el hafif ticari araç (van-kamyonet) kullanımının Avrupa'da artacağı öngörüldü.

Avrupa'daki şirketlerin yüzde 38'i önümüzdeki üç yıl içinde ikinci el hafif ticari araç (van-kamyonet) kullanmayı planlıyor. 

Mevcut %19'luk oranın artacağını gösteren BNP Paribas’ın kuruluşu Arval’ın araştırmalarına göre, önümüzdeki yıllarda Avrupa’da şirketlerin kullandığı ikinci el hafif ticari araçların oranı %57'ye çıkacak.

Arval tarafından yayınlanan bu yılki Filo ve Hareketlilik Barometresi sonuçlarına göre, ikinci el hafif ticari araç kullanımı Yunanistan’da %48’e, Finlandiya’da %40’a ve Danimarka'da %39’a çıktı. Ve kullanılmış hafif ticari araçların alımında önümüzdeki yıllar için artış öngörüldü.

İkinci el hafif ticari araç oranları Hollanda (%7), Polonya (%9) ve İtalya'da (%9) düşüktür. Eğilim diğer büyük Avrupa pazarlarında da genel olarak benzerdir ancak bu oranların önümüzdeki üç yıl içinde artacağı tahmin ediliyor. Üç yıllık öngörüde ikinci el van ve kamyonet kullanımının Polonya'da % 45’e, Hollanda'da %52’ye ve İtalya'da %54’e çıkacağı tahmin edildi.

Bunun en olası nedeni, pandemi döneminden bu yana yeni kamyonet arzının sınırlı olması ve bu nedenle çoğu şirketin, ikinci el satın almak da dahil olmak üzere ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif kaynaklara yönelmesidir. 

Öte yandan şirketler, zaman içinde bakımı daha sorunlu hale gelse bile van ve kamyonetlerin potansiyel olarak daha uzun bir ömre sahip olduğunun farkındadır.

Yeni van ve kamyonet fiyatları son yıllarda oldukça hızlı bir şekilde arttı. Bu nedenle ikinci el satın alma, şirketler için satın alma maliyetlerini düşürmenin bir yolu haline geldi.

İngiltere'de de artış bekleniyor

Örneğin Birleşik Krallık'ta 10'dan az çalışanı olan şirketlerin %18'i halihazırda kullanılmış bir hafif ticari araç kullanıyor ve %36'sı önümüzdeki üç yıl içinde ikinci el ticari hafif araç kullanmayı planlıyor.

1.000'den fazla çalışanı olan İngiliz şirketlerinin %14'ü halihazırda kullanılmış hafif ticari araç kullanıyor ve %43’ü önümüzdeki üç yıl içinde ikinci el satın almayı planlıyor.

Avrupa'daki rakamlar, hafif ticari araç filolarının sadece %9'unun ikinci el olduğu ve yalnızca %18'inin önümüzdeki üç yıl içinde ikinci el almayı planladığı ABD'deki rakamlarla tezat oluşturuyor.

Kaynak: Fleet Europe

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın