Dünya

Avrupa bölgesinde 1000 Euro üzerindeki kripto transferlerinde şeffaflık zorunluluğu

Avrupa Konseyi Başkanlığı’ndan ve Avrupa Parlamentosu'ndan müzakereciler, kripto varlık servis sağlayıcılarına işlettikleri kripto varlıkların transferlerinin yaratıcısı ve lehtarı hakkında belirli bilgileri toplama ve erişilebilir hale getirme yükümlülüğü getirmekte anlaştı.

Avrupa Konseyi Başkanlığı’ndan ve Avrupa Parlamentosu'ndan müzakereciler, kripto varlık servis sağlayıcılarına işlettikleri kripto varlıkların transferlerinin yaratıcısı ve lehtarı hakkında belirli bilgileri toplama ve erişilebilir hale getirme yükümlülüğü getirmekte anlaştı. Bu anlaşmayla olası şüpheli işlemleri daha iyi tanımlayabilmek ve bunları engelleyebilmek için kripto varlık transferlerinin izlenebilirliği sağlanacak.

Kripto varlıklarının transferlerinin gelişmiş ölçekte izlenebilirliği, kısıtlayıcı önlemlere tabi olan kişi ve kuruluşların bu yaptırımları atlatmaya çalışmasını da zorlaştıracak. Bu da mevcut jeopolitik bağlamda başta yaptırımlara tabi Rusya’nın ve Rus oligarkların yaptırımları atlatmasını engellemeyi amaçlıyor. Ayrıca kripto varlık servis sağlayıcıları, ulusal düzeyde ve AB genelinde kısıtlayıcı önlemlerden kaçınma risklerini azaltmak amacıyla uygun iç politikaları, prosedürleri ve kontrolleri uygulamak zorunda kalacak. 

AB böylelikle kripto varlık işlemleri konusunda uluslararası standartlara, özellikle de küresel kara para aklama ve terörizmin finansmanı gözlemcisi Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) 15 ve 16 numaralı tavsiyelerine uyum sağlamış olacak. 

Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları 1000 Euro üzerindeki kripto para birimi işlemleri için alıcı ve alıcı hakkında belirli tanımlayıcı bilgileri paylaşacak

FATF, kara para aklama ve diğer yasadışı eylemlere karşı korunmak için ‘Seyahat Kuralı’ kılavuzu olarak adlandırılan 16’ıncı tavsiyesini değiştirmiş ve borsalar, bankalar, OTC masaları (Tezgâh üstü piyasa, Over-the-counter), kripto cüzdanları ve Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarının küresel olarak 1000 ABD Doları / Euro üzerindeki kripto para birimi işlemleri için alıcı ve alıcı hakkında belirli tanımlayıcı bilgileri paylaşmalarını tavsiye etmişti.

AB içinde FATF "seyahat kuralının" getirilmesi, kripto varlık borsalarına finansal şeffaflık sağlayacak.

Avrupa Konseyi yeni kararı ile FATF’ın bu tavsiyesini ve yeni teknolojilere yönelik olarak finansal kuruluşların politika, prosedür, eğitim ve denetim programları geliştirmesine yönelik 15’inci tavsiyesini uymayı kabul etti.

Ortak yasa koyucular ayrıca, kripto varlık transferlerinin izlenebilirliğini sağlama konusundaki aciliyet konusunda da anlaştı ve bu düzenlemenin uygulanması için zaman çizelgesini kripto varlıklarındaki piyasaların düzenlemesiyle (MiCA, Markets in Crypto-assets, Avrupa Birliği'nin, dijital para birimlerini yönetmek için önerdiği yasal çerçeve) uyumlu hale getirilmesine karar verildi.
Kaynak: Avrupa Konseyi

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın