Dünya

Almanya: Aşı olmayana Covid tazminatları ödenmeyecek

Almaya’da aşılamayı reddeden ve karantinaya giren kişilerin Covid tazminatlarının durdurulması planlanıyor. Birkaç eyalette şimdiden ödemeler durduruldu.

Almaya’da aşılamayı reddeden ve karantinaya alınması gereken kişilerin Covid tazminatlarının durdurulması planlanıyor.

Genel olarak halkın aşısız olup Covid olanların masraflarını ödemek zorunda olmadığı düşünülüyor. 

Rheinland-Pfalz eyaletinde Corona aşısı olmayan ve karantinaya girmesi için resmi emir alanların ekim ayından itibaren Covid tazminatı ödenmeyecek. Karara istinaden Sağlık Bakanlığı sözcüsü, 1 Ekim'den itibaren "Aşılamanın önerildiği yaş gruplarındaki tüm vatandaşlar, aşı olmakta tıbbi bir engelleri yoksa Corona aşısı yaptırmak zorundadır" dedi ve aşılı olanların resmi olarak emredilen bir karantina durumunda, Enfeksiyondan Korunma Yasası kapsamında tazminat alma hakkına sahip olduğunu ancak aşı olmayanların tazminat alamayacaklarını söyledi.

Bir başka eyalette Baden-Württemberg'de, aşılanmamış kişilere Covid yardımları ödemeleri şimdiden sona erdi. Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Uwe Lahl, “Baden-Württemberg'deki herkesin 15 Eylül'e kadar aşı olma fırsatına sahip olduğunu varsayıyoruz” dedi ve aşı süresinin dolmasına gönüllü olarak izin verenlerin, karantinadan kaynaklanan kazanç kaybı için herhangi bir tazminat almayı beklememesi gerektiğini vurguladı.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin bildirdiğine göre, diğer Almanya’da birçok eyalette de benzer adımlar atılması planlanıyor.

Bavyera Sağlık Bakanı Klaus Holetschek gazeteye verdiği demeçte, herhangi bir sağlık nedeni olmamasına rağmen, aşılanmayanların kazanç kayıplarının geri ödenmesi hakkına sahip olmadığını söyleyerek,"Toplumun aşısız olanlar için ödeme yapması gerekmiyor" dedi.

Hessen ve Mecklenburg-Batı Pomeranya'da da bu yönde düşünceler var. 

Aşağı Saksonya'nın Sağlık Bakanı Daniela Berens gazeteye, departmanının ödemeleri ekim ortasından itibaren askıya almayı düşündüğünü, sonuçta o zamana kadar "herkesin aşı yaptrımış olacağını" söyledi.

Berlin ve Hamburg'da eyalet hükümetlerinin ise henüz aşısız insanlar için ödemeleri iptal etme niyeti yok gibi görünüyor.
Kaynak: Tagesschau

: