Dünya

ABD’de çocuklarda Covid rekor seviyelerde

Covid-19 vakalarında ve çocuklar arasında hastaneye yatışlardaki endişe verici artış, bazı ABD okullarını yüz yüze eğitime tekrar başlamak konusunda düşünmeye sevk etti.

Covid-19 vakalarında ve çocuklar arasında hastaneye yatışlardaki endişe verici artış, bazı ABD okullarını yüz yüze eğitime tekrar başlamak konusunda düşünmeye sevk etti.

ABD'de 10 eyalette Covid’den ötürü hastaneye yatışlar ağustos ayında rekor seviyelere ulaşırken, çocuklar arasındaki pozitif vakalar ocak ayındaki zirveye yaklaşıyor. Rakamlar, Delta varyantının özellikle aşılanmamış olanlar için nasıl büyük bir tehdit olmaya devam ettiğinin altını çiziyor.

Florida Üniversitesi'nden çocuk doktoru Sonja Rasmussen, "Geçen ay, tüm salgın boyunca en yüksek oranda çocukların hastaneye yatırıldıklarını gördük" dedi.

ABD'nin yeni okul döneminin başlangıcını nasıl yönettiği, diğer kuzey yarımküre ülkelerindeki öğrenciler bir yıldan fazla bir süre sonra ilk kez sınıflara döndüğü için İngiltere, Avrupa ve başka ülkelerde de yakından izlenecek.

ABD hastanelerindeki Covid'li çocuk sayısı artarken, toplamın küçük bir payı olmaya devam ediyor. Ancak artış, Florida, Mississippi ve Georgia gibi birkaç eyalette bu yaz rekor sayıda hastaneye yatışla aynı zamana denk geldi.

'Geçen ay, tüm salgın boyunca en yüksek oranda çocukların hastaneye yatırıldıklarını gördük'

Rasmussen, çocukların sıkı maske takma ve sosyal mesafe kuralları nedeniyle daha önce virüse daha az maruz kaldıklarını, ancak artık herkesin işe geri döndüğünü ve bazı okul bölgelerinde maske takılmasının gerekmediğini söyledi. Hastaneye yatışlarda büyük artışlar görüyoruz” dedi.

Ağustos ayında yeniden açılan okullar, ABD’de eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanan İşçi Bayramı'ndan sonra öğrencileri ağırlamaya hazırlananlar için endişe verici bir emsal oluşturdu. Geçen hafta Florida'daki iki okul bölgesi, Covid hastalığı nedeniyle yaşanan personel sıkıntısı karşısında geçici olarak kapatıldı.

Gulf District Okulları Müdürü Jim Norton, "Okulların kapanmasının bazılarını rahatsız ettiğinin farkındayım ve bunun için özür dilerim. Ancak, virüsün daha geniş bir alana yayılmasını önlemek üzere bir boşluk bırakmanın gerçekten gerekli olduğunu hissediyorum" dedi.

Tennessee'de Hamilton County Okulları, uzun hafta sonu şenliklerinin ardından 45.000 öğrencisinin ve 2.800 personelinin potansiyel Covid semptomlarının izlenmesi için pazartesi günkü tatilden sonra iki gün boyunca okulları kapatarak "İşçi Bayramı sonrası bir duraklamaya" gitti.

Bu arada, ABD'de Corona virüs önlemleri konusundaki tartışmanın siyasallaşmasıyla okula güvenli dönüş baltalanıyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, iki yaşından büyük çocukların aşı durumlarına bakılmaksızın sınıfta maske takmalarını tavsiye ederken, bazı Cumhuriyetçi milletvekilleri kesinlikle aynı fikirde değiller.

Temmuz ayında Florida valisi Ron DeSantis, ebeveynlerin kendi çocukları için karar vermeleri gerektiğini savunarak, okul yönetim kurullarının maske talimatı vermesini yasaklayan bir yürütme emri imzaladı.

Geçen hafta bir Florida yargıcı, ebeveynler tarafından açılan bir davanın ardından kararı iptal etti. Geçen ay rekor seviyelere ulaşan vaka, ölüm ve hastaneye yatış sayısı son birkaç hafta içinde hafifçe düştü.

ABD'li yetişkinlerin yüzde 64'ü tamamen aşılanmışken, çocuk oranları geride kalıyor.

ABD'de 12-15 yaşındakilerin yüzde 38'i ve 16-17 yaşındakilerin yüzde 47'si tam olarak aşılandı

CDC rakamlarına göre, 12 yaş ve üstü ergenler Covid aşısı olabilir, ancak 12-15 yaşındakilerin yalnızca yüzde 38'i ve 16-17 yaşındakilerin yüzde 47'si tam olarak aşılanmıştır.

5 ila 11 yaş arası çocuklarsa, aşı için bu yılın sonlarına kadar beklemek zorunda kalacak. Pfizer, deneme verilerini eylül ayında ABD makamlarına sunmayı planlıyor.

Amerikan Pediatri Akademisi eski başkanı Dr. Sara Goza, 12 yaşın altındaki çocukların henüz aşı için uygun olmaması nedeniyle bu yaş grubundaki çocukların daha yüksek oranda Corona virüs enfeksiyonu bulaşı yaşadığını söyledi. Örgüt tarafından derlenen verilere göre, 26 Ağustos'ta sona eren haftada, pandeminin başlangıcından bu yana vakaların ortalama yüzde 14,8'ini oluşturan çocuklarda hastaneye yatışlar yüzde 2,3'e ve bildirilen vakalar yüzde 22,4'e çıktı.

"Bu noktada daha fazla çocuğun Covid'e yakalandığını görüyoruz ve bu yüzden daha fazla hastaneye kaldırıldıklarını ve sayıların çokluğu nedeniyle daha fazla çocuğun kritik şekilde hastalandığını göreceğiz" dedi. Oysa öncesinde çocuklar arasında hastaneye yatışla sonuçlanan vakaların oranı yılın başından bu yana düşük (yüzde 1'in altında) kalmıştı.
Kaynak: Financial Times

: