Dünya

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri, ‘askersiz bir Filistin'le iki devletli çözümü' savundu

ABD'de, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, İsrail'de Netanyahu liderliğindeki hükümetin sona ermesi çağrısında bulundu.

ABD'de Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, ABD'nin Gazze'deki savaş konusunda İsrail'e yönelik artan baskısının bir işareti olarak, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun "yolunu kaybettiğini" söyledi ve yeni bir hükümet kurulması için İsrail’de seçim yapılması çağrısında bulundu.

"Netanyahu, barışa ulaşmanın önündeki dört ana engelden biri"

Schumer, perşembe günü ABD Senatosu'nda yaptığı konuşmada Netanyahu'yu eleştirdi ve İsrail başbakanın İsrail hükümeti üzerindeki saltanatını, barışa ulaşmanın önündeki dört ana engelden biri olarak nitelendirdi. Diğer engelleri, Hamas ve destekçileri, İsrail'in radikal sağcı hükümeti ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas olduğunu söyledi.

Schumer, ABD hükümetinin, gelecekteki iki devletli çözümü göz önünde bulundurarak, İsrail'den buna göre hareket etmesini talep etmesi gerektiğini ifade etti.

Schumer, Netanyahu koalisyonunun Hamas'a karşı savaştan sonra iktidarda kalması ve ABD'nin Gazze'ye yardım standartlarını test eden tehlikeli ve kışkırtıcı politikalar izlemeye devam etmesi durumunda, ABD'nin mevcut gidişatı değiştirmek için kozunu kullanarak İsrail'in politikasını şekillendirmekte daha aktif bir rol oynamaktan başka seçeneği kalmayacağını söyledi.

Schumer, İsrail hükümetinin tamamen kontrolü altındaki tek bir devlete doğru ilerlemeye devam etmesi halinde, İsrail'e verilen küresel desteğin daha da kötüleşmeye devam edeceğine dikkati çekti.

Schumer, askerden arındırılmış bir Filistin devletinin tek gerçek çözüm olduğunu söyledi

Schumer konuşmasının devamında, "On yıllardır süren bu çatışmanın tek gerçek ve sürdürülebilir çözümü, müzakere edilmiş iki devletli bir çözüm, İsrail ile eşit, barış, güvenlik, refah, haysiyet ve karşılıklı tanınma ölçülerinde yan yana yaşayan, askerden arındırılmış bir Filistin devletidir" dedi.

Schumer, hem Yahudilerin hem de Filistinlilerin uzun ve tarihi iddiaları olduğunu söyledi ve Filistinlilerin nesiller boyunca aynı topraklarda yaşadıklarını ve geçmiş yüzyıllarda kendi kültürlerini, kimliklerini, mutfaklarını ve edebiyatlarını oluşturduklarını hatırlattı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün'ü, terör ve şiddeti reddeden yeni bir askerden arındırılmış Filistin devletini desteklemeye çağırdı

Schumer ayrıca ana akım Arap devletleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün'ü, terör ve şiddeti reddeden yeni bir askerden arındırılmış Filistin devletini desteklemek için nüfuzlarını, paralarını ve diplomasilerini kullanmaya çağırdı. 

Schumer, Arap dünyasının Filistin Yönetimi Başkanı Abbas'ın istifa etmesini ve sorumlu Filistinli liderlerin onun yerini almasını sağlamak için yeterli güce sahip olduğunu söyledi.

ABD'nin, Suudilerle ve diğer Arap ülkeleriyle ilişkilerini derinleştirerek Ortadoğu'daki büyük pazarlığa ortak olabileceğini savunan Senato Çoğunluk Lideri, Arap liderlerin İsrail'le normalleşme yolunu izlemeye devam etmesi ve ABD’nin de söz konusu Arap devletlerini etkilemek, masaya oturtmak ve yapıcı bir işbirliği kurmak için tüm gücünü kullanması gerektiğini kaydetti.
Kaynak: Jerusalem Post

Düzeltme: Bu haberde 15/03/2024, 05:04'de güncelleme yapılmıştır. Chuck Schumer, İsrail Senatosu'nun değil, ABD Senatosu'nun çoğunluk lideridir.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın