Dünya

Filistin’in BM üyeliği ABD’nin vetosuyla reddedildi

Çin'den 'hayal kırıklığı' açıklaması...

Filistin'in Birleşmiş Milletler'e (BM) tam üyeliği için daha beklemesi gerekecek. Filistin'in BM'ye üyeliği ile ilgili Güvenlik Konseyi oylamasını geciktirmek için her şeyi yapan ABD, 18 Nisan Perşembe günü Filistinlilerin uluslararası örgüte entegrasyon talebini engellemekten ve veto hakkını kullanmaktan çekinmedi.

Washington'un tutumu Filistin Yönetimi tarafından derhal kınandı. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın ofisi tarafından yapılan açıklamada, “ABD'nin Filistin'e, halkına ve meşru haklarına yönelik bu saldırgan politikası, uluslararası hukuka açık bir saldırıyı ve halkımıza karşı soykırım savaşının teşvik edilmesini temsil ediyor (...) ve bu da [Ortadoğu] bölgesini daha da ileriye, uçurumun eşiğine itiyor” denildi.

Filistin'in BM Büyükelçisi Riyad Mansour ise ”Bu ret bizim irademizi kırmayacak, kararlılığımızı ortadan kaldırmayacak. Çabalarımızı durdurmayacağız. Filistin Devleti kaçınılmazdır, gerçektir” dedi.

Mansour, "Unutmayın ki, bu oturum ertelendiğinde, Filistin'deki masum insanlar İsrail'in eylemlerinin bedelini (...), adaleti, özgürlüğü ve barışı geciktirmenin bedelini kendi hayatlarıyla ve çocuklarının hayatlarıyla ödemeye devam edecekler" ifadelerini kullandı.

Çin'in BM'deki yeni büyükelçisi Fu Cong, Amerikan vetosundan duyduğu "hayal kırıklığını" ifade ederek, "Bugün üzücü bir gün" dedi. "Filistin halkının rüyası yıkıldı " diye ekledi.

Bir devletin BM'ye kabulü, Konsey'den olumlu bir tavsiye almalıdır. Bu da daimi üyelerin vetosu olmaksızın 15 üzerinden en az 9 lehte oy gerektirir. Ardından Genel Kurul üçte bir çoğunlukla bu kararı onaylamalıdır. 

Cezayir tarafından sunulan ve Filistin'in BM’ye üyeliğini öneren karar taslağı 12 lehte, bir aleyhte (ABD'nin vetosu) ve iki çekimser (Birleşik Krallık ve İsviçre) oy aldı.

Cezayir BM Büyükelçisi Amar Bendjama, Amerikan vetosuna rağmen Konsey üyelerinin "ezici" desteğinin "çok açık bir mesaj gönderdiğini” söyledi ve “Filistin Devleti BM'deki yerini hak ediyor" dedi. Arap grubu adına daha sonraki bir tarihte bu talebi yeniden BM’ye getireceklerini kaydetti ve “daha güçlü ve daha sesli bir şekilde geri döneceğiz” dedi.

Kaynak: AFP-Le Monde

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın