Dünya

Çin, kripto ile kara para aklayan 1.100'den fazla şüpheliyi tutukladı

Çin'de yasa dışı yollarla elde ettikleri gelirleri kripto para birimleri ile aklayan 170'i aşkın suç grubu tutuklandı.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, Çin polisinin yakın tarihli bir baskınla telefon ve İnternet dolandırıcılığından elde edilen yasadışı gelirleri aklamak için kripto para kullandığından şüphelenilen 1100'den fazla kişiyi tutukladığını açıkladı.

Çin’de geçen ay kripto ile ilgili finans ve ödeme hizmetleri yasaklanmıştı.

Kamu Güvenliği Bakanlığı, çarşamba öğleden sonra polisin kara para aklamak için kripto para kullanmaya karışan 170'den fazla suç grubunu tutuklandığını bildirdi. 

Çin'de kripto ile kara para aklama komisyonu % 1,5 ila % 5 arasında değişiyor

Bakanlığın resmi Wechat hesabı üzerinden yapılan açıklamada, kara para aklayıcıların, yasadışı gelirleri kripto borsaları aracılığıyla sanal para birimlerine dönüştürmek için suç işleyen müşterilerinden % 1,5 ila % 5 arasında bir komisyon talep ettiği bildirildi.

Çin'in Ödeme ve Takas Derneği de çarşamba günü yaptığı açıklamada, sanal para birimleri üzerinden suça karışanların sayısının arttığını belirtti.

Kripto para birimleri yasa dışı kumarda popüler bir ödeme aracı haline geldi

Dernekten yapılan açıklamada, kripto para birimlerinin "sınır ötesi kara para aklama için giderek daha önemli bir kanal haline geldikleri" kaydedildi.

Kripto para birimleri, Çin’de yasa dışı kumar faaliyetlerinde zaten popüler bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. Derneğe göre, kumar sitelerinin yaklaşık % 13'ü sanal para birimlerinin kullanımını destekliyor ve blok zinciri teknolojisi, yetkililerin parayı izlemesini zorlaştırıyor.

Kaynak: Reuters

: