Dünya

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü mezunların yaptırdığı sosyal tesislerin kira sözleşmesini yenilemeyecek

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının 2,5 milyon dolarlık bağışı ile inşa edilen Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Sosyal Tesisleri’nin kira sözleşmesinin Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yenilenmeyeceği bildirildi...

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 4 binin üzerinde mezunun yaklaşık 2,5 milyon dolarlık bağışıyla inşa edilen ve 30 yılı aşkın süredir üniversitenin bileşenlerine açık bir şekilde hizmet veren Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Sosyal Tesisleri’nin sözleşmesini yenilememe kararı aldı.

4.144 mezunun bağışıyla inşa edildi

BirGün gazetesinin haberine göre, Rektörlüğün imzasıyla 7 Ocak’ta tüm Boğaziçi Üniversitesi mezunlarına gönderilen bir e-postada, 4.144 mezunun bağışıyla inşa edilmiş BÜMED sosyal tesislerinin kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği duyuruldu.

BÜMED, üniversite rektörlüğünün imzasıyla alınan karara tepki göstererek yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi değerlerinin ve ilkelerinin savunucusu olmaya devam edeceğiz. Tesisle ilgili alınan bu yanlış karardan dönülmesi için hep birlikte ve var gücümüzle çalışacağız" ifadelerine yer verildi.

BÜMED tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"Kurulduğumuz 1985 yılından bugüne, Boğaziçi Üniversitesi’ne 40 milyon doların üzerinde bağış yapan, sayısız öğrenciye burs imkânı sağlayan, mezunlara iş imkânı sunan, akademisyenlerin araştırma giderlerinden konut ihtiyaçlarına kadar birçok sorununa çözüm üreten, mezunları bir araya getirerek profesyonel ve sosyal bağların gelişmesine katkı sunan BÜMED’in okul kampüsündeki varlığına son verileceği ilan edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün aldığı karar “üniversitemizin eğitim ve yaşam alanları gelişmeye devam ediyor” başlığıyla duyurulurken, mezunlar olarak bu kararı üniversitenin değerleri, hafızası ve kimliğine taban tabana zıt bir karar olarak yorumluyoruz ve bu kararı kabul etmiyoruz. Çünkü BÜMED tesisi; öğrenci, akademisyen ve mezunların eğitim ve yaşam alanı olarak halihazırda faaliyet gösteren ve camianın birlikte var olduğu bir alandır.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak, her zaman öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin ve idari kadromuzun yanında olmaya, Boğaziçi Üniversitesi değerlerinin ve ilkelerinin savunucusu olmaya devam edeceğiz. Tesisle ilgili alınan bu yanlış karardan dönülmesi için hep birlikte ve var gücümüzle çalışacağız."
Kaynaklar: BirgünBÜMED Twitter

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın