Dünya

Merkez Bankası’nın faizi indireceğini ve TL’nin değer kaybedeceğini sadece bir ekonomist öngördü

Faiz oranının düşmesi yeni bir piyasa çalkantısına yol açtı ve Türk lirası rekor düşük seviyeye geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, bir haftalık kilit repo faizini 100 baz puan indirerek %18'e düşürdü.

Faiz oranının düşmesi yeni bir piyasa çalkantısına yol açtı ve Türk lirası rekor düşük seviyeye geriledi.

Bloomberg'in önceki anketine katılan 23 ekonomistin biri hariç tümü, merkez bankasının faizleri % 19'da değiştirmeden tutacağını tahmin etmişti.

Bloomberg'in anketinde ekonomist İbrahim Aksoy sürpriz bir faiz indirimi ve TL'de rekor değer kaybı bekleyen tek ekonomist oldu

Faiz indirimi öngören tek analist, HSBC Asset Management Türkiye'nin baş ekonomisti İbrahim Aksoy oldu. İki yıllık Bloomberg anketlerinde Türkiye faiz kararlarının tahmincileri arasında ilk sırada yer alan Aksoy, karardan önce, “Sürpriz bir faiz indirimi durumunda dolar/lira paritesi 8.80 ile rekor seviyeyi test edebilir” demişti.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) "varlık azaltımına yakında başlanacağı" mesajıyla yukarı yönlü hareketlenen ve 8,65'in üzerine çıkan dolar/TL, TCMB'nin 100 baz puanlık faiz indirim kararının ardından, yüzde 1'in üzerinde yükselişle 8,80'in üzerini test etti. Dolar/TL, 8,8021 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL'de tüm zamanların en yüksek seviyesi 2 Haziran'da 8,8008 ile görülmüştü. Euro/TL'de 10,33 görülürken sterlin/TL ise 12,05'e kadar tırmandı. 

İlk gelen tepkiyle birlikte sert yükselişlerin yaşandığı döviz kurlarındaki bir miktar gerileme yaşandı. Dolar/TL, 8,75 düzeyinde, euro/TL 10,27, sterlin/TL ise 12 seviyesinde el değiştiriyor. 

Güne artıda başlayan ve karar öncesinde yüzde 0,5 civarı yükselişle 1.414 puan seviyesindeki Borsa İstanbul ise karar sonrasında kazançlarını sildi. Borsa İstanbul 100 Endeksi önceki kazançlarını tersine çevirerek % 0,9'a kadar düştü ve gün içinde % 0,4 düşüşle işlem gördü. 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi, merkez bankasının önceki başkanının 22 Mart'ta görevden alınmasından bu yana en yüksek artışı kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bu aydan itibaren daha ucuz borçlanma maliyetleri ve daha yavaş enflasyon sözü vermişti ve bu talebi yerine getirmemek merkez bankası başkanının işine mal olabilirdi. Geçen ayki beşinci toplantı için kriteri değiştirmeyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2019'dan bu yana merkez bankasının dördüncü başkanı. Önceki 3 başkan da [Naci Ağbal, Murat Uysal ve Murat Çetinkaya] görevden alındı.

Döviz analisti Piotr Matys, karar için “Daha zayıf bir liranın enflasyonist sonuçları olacağı için verimsiz olabilecek çok riskli bir hareket” dedi.
Kaynak: Bloomberg

: