Özel Haber

Tekin Arhun'un ne ayrıcalığı vardı?

Ağır Ceza’da yargılanan Tekin Arhun’a yurt dışına çıkış yasağı konulmadığı ortaya çıktı… Mikro-Makro, bu olayın izini tam 2 senedir sürüyordu!

Ağır Ceza’da 'resmi evrakta sahteleme yapmak' suçundan yargılanan Tekin Arhun’a söz konusu davada oldukça şaşırtıcı bir şekilde yurt dışına çıkış yasağı konmadığı ortaya çıktı.

Davanın seyrinde daha önceki yıllara gidelim önce… Sene 2014, tarihlerden 18 Mart… Afrika gazetesi ‘Sahte Evrak Davası’ manşetiyle verdiği haberinde, finans sektörünün tanınmış siması Tekin Arhun’un ‘evrakta sahteleme’ yaptığı iddiasıyla bir devlet görevlisi ile birlikte yargılandığını ancak davanın duruşmasının Yargıç Hale Ahmet Raşit'in odasında yapıldığını ileri sürüyordu.

Arşivimizde saklı olan bu haber küpürü ve haber üzerine yazılan bir yazı, Afrika gazetesinin iddiasını sorguluyordu.

Davaya 7 yıla aşkın bir süredir kamuya açık oturumlarda bakılıyordu. Anayasa’da yargılamanın aleni olmasına ilişkin pek çok hüküm varken ve bu tür davaların kapalı oturumda yapılmasına dair hiçbir içtihat yokken davaya hangi gerekçe ile aniden yargıç odasında bakılmıştı? 

Bilinmiyordu…

Mikro-Makro yıllar sonra, 21 Haziran 2021 tarihli bir özel haberinde, 27.03.2014 tarihli bazı Mahkeme belgelerini yayımlıyordu.

Belgelerle Polis’in Tekin Arhun’a 2014 yılında evrakta sahteleme davası okuduğu kanıtlanıyordu

Öte yandan Tekin Arhun, hakkında açılan bir başka soruşturma ve dava ile, "Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Yoluyla Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek", "Kişiler Arasında Telefon İle Yapılan Haberleşmeyi Tarafların İzni olmaksızın Kaydetmek ve İfşa Etmek", "Tanıkları Yalan İfade Vermeye veya Doğru Şahadeti Gizlemeye Teşvike Teşebbüs Etmek" suçlamasıyla tutuklanmış ve teminat duruşmasına çıkarılmıştı.

Mikro-Makro, 13 Eylül 2021 tarihli bir başka haberinde, yani bundan tam 2 sene önceki haberinde, söz konusu teminat duruşmasında, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan ve soruşturmanın tahkikatını yürüten Müfettiş Muavini polis memuru Ömür Dalkıran’ın Tekin Arhun ve diğer iki zanlı İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy’un daha önce haklarında herhangi bir teminatlı dava olmadığı beyanında bulunduğunu duyuruyordu.

Başka bir ifadeyle, Ağır Ceza’da yargılanmakta olan Tekin Arhun’a evrakta sahteleme davasından yurt dışına çıkış yasağı konmadığı verilen resmi şahadetle ortaya konuyordu. 

Böyle bir durum nasıl olabilirdi peki?

Mikro-Makro bu haberinin ardından KKTC Polis Genel Müdürlüğü’ne ve KKTC Başsavcılığı’na Bilgi Edinme Hakkı Yasası uyarınca birer başvuruda bulunmuş ancak sorumuza durumu açıklayıcı bir yanıt alamadığımızı, verilen resmi cevaplarla birlikte yayımlamıştık.

Bugün o haberden tam 2 sene sonra, 13 Eylül 2023’de Arhun’un Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen resmi evrakta sahteleme davasında, yurt dışına çıkış yasağı konulmadığını teyit ederek kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bugün teyit ettiğimiz bir başka bilgi ise, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek ve gizli kayıt yapmakla da suçlanan Tekin Arhun’un ve avukatlarının, nedense bahse konu davadaki yurt dışı yasağının kaldırılması yönünde bir başvuru yapmış olmasıdır.

Eylül ayında görülecek teminat değişikliğine yönelik istida Mahkeme tarafından değerlendirilecek.

Her ne kadar Ağır Ceza’da Başsavcılığın sanık Tekin Arhun için yurt dışı yasağı koyulmasını talep etme hakkı olsa da, yargılanan Tekin Arhun olunca sanığa yurt dışına çıkış yasağı verilmemesi birçok soru işareti yaratmıyor mu?

Polis’in Tekin Arhun’a dava okuduğunun kamuya açık Mahkeme kayıtlarına geçtiği tarih 27.03.2014… Dava Arhun’a polis tarafından bu tarihten kısa bir süre önce okundu.

Afrika gazetesinde 18.03.2014'de çıkan, Arhun’un evrakta sahteleme davasasında duruşmasının yargıcın odasında görüldüğü iddiasına ilişkin duruşma tarihi, 17.03.2014…

Başsavcılığı temsilen evrakta sahteleme davasına ilk bakan savcı da PI duruşmalarında Mahkeme'den sanık Arhun'a yurt dışı yasağı konulması talebinde bulunmamıştı üstelik...

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın