Özel Haber

Tekin Arhun ve avukatları için son haftalar...

►Davanın ilerletilmemesi için Yüksek Mahkeme'ye yapılan ikinci başvurunun kararı bekleniyor... ►Ağır Ceza’daki duruşma 2 Haziran’da yapılacak... ►Yüksek Mahkeme'nin istinafa yönelik kararı ise 29 Haziran’da okunacak...

Kıbrıs Capital Bank’ın hisselerini aile üyelerine devreden sahibi Tekin Arhun ve Turizm Bakanlığı Planlama Dairesi eski müdürü Bora Turgut Muslu’nun ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘resmi belgeyi tedavüle sürmek’ ve bir dizi başka suçla suçlanmasının ardından yıllar geçmesine karşın, sanıkların Ağır Ceza’da yargılanma süreci olabilecek tüm hukuki yollar denenerek ötelenmeye devam ediyor.

2 sanığın Polis tarafından suçlanmasının üzerinden 9 sene geçtikten sonra Başsavcılık tarafından 2021 yılında Arhun ve Muslu aleyhine 7601/2021 numaralı dava açılmış ve davanın ilk tahkikat duruşmaları sonucunda sanıkların 2022 yılının Mart ayında Ağır Ceza’ya sevk edilmelerine karar verilmişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edilen duruşmalarda ise özellikle sanık Tekin Arhun’un ve avukatları Kıvanç Rıza, Serhan Çınar ve Muhabbet Mevsimler’in Yüksek Mahkeme’ye farklı gerekçelerle 3 kez başvuru yapmış olması dikkat çekiyor.

Arhun ve avukatlarının, Polis’in yürüttüğü soruşturma ve kovuşturmanın ‘ön yargılı bir şekilde, makul ve adil olmayan yöntemler ile ve gerçekleri gizlemek, saptırmak ve/veya fabrike etmek suretiyle yürütüldüğü’ ve bu nedenle ‘adil yargılama yapılamayacağı’ iddiasıyla, 7601/2021 sayılı ceza davasının askıya alınması ve/veya yasaklanması müracaatı için izin (leave) verilmesine yönelik yaptıkları ilk başvuru, Yüksek Mahkeme tarafından 15 sayfalık bir kararla, 12 Nisan 2023’de reddedilmişti. 

Sanık avukatları tekrar Yüksek Mahkeme’ye ceza davasının askıya alınması ve/veya yasaklanması için yeni bir başvuru daha yapmış ve bu hafta ikinci başvuru da dinlenmişti. Ancak bu kararın ne zaman açıklanacağı bilinmiyor.

2 sanığın avukatları bir yandan davanın Ağır Ceza’ya gönderilmesi kararına karşı istinafa gittiler.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bugünkü duruşmada sanık Tekin Arhun’un avukatı Serhan Çınar, Asli Yetki için yaptıkları ikinci başvurunun duruşmasında konunun esasına girdiklerini ve kararın açıklanmasının süresiz olarak ertelendiğini bildirdi. 

Ağır Ceza Heyeti huzurunda konuşan Serhan Çınar, Yüksek Mahkeme’nin daha önce yaptıkları istinaf başvurusu için kararını ise 29 Haziran’da okuyacağını öğrendiklerini kaydetti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Fadıl Aksun, yapılan 2’inci 'leave' başvurusuna ilişkin kararı beklemek üzere bir sonraki duruşmayı 2 Haziran Cuma gününe erteledi.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın