Dünya

‘Mark Buddle büyük balıktır ve Avustralya otoriteleri geri getirilmesi için her şeyi yapacaktır'

'Mark Buddle kendisini çetenin lideri ilan etti ve çetenin başkanı oldu. Comanchero Motosikletleri çetesi kendi içinde savaşa başladı ve Sidney’de son 18 ayda 13’den fazla ölüm yaşandı'

"Comanchero çetesi [Comanchero Motosikletleri] patronunun uyuşturucu kaçaklığından yüz milyon dolardan fazla servete sahip olduğu bildiriliyor. Buddle, 2010 yılında güvenlik görevlisi Gary Allibon'un öldürülmesiyle ilgili sorgulanmak üzere Polis tarafından aranmaya başladığı 2016 yılında ülkeden kaçtı"

Avustralya yayın kuruluşu, The Australian’da yayımlanan, gazeteci Claire Harvey’nin hazırladığı ‘The Front’ adındaki podcast’de, ‘Avustralya’nın en çok aranan kaçaklarından biri olan Mark Buddle 7 yıllık kaçak hayatından sonra yakalandı. Comanchero çetesinin [Comanchero Motosikletleri] patronunun uyuşturucu kaçaklığından yüz milyon dolardan fazla servete sahip olduğu bildiriliyor. Buddle, 2010 yılında güvenlik görevlisi Gary Allibon'un öldürülmesiyle ilgili sorgulanmak üzere Polis tarafından aranmaya başladığı 2016 yılında ülkeden kaçtı’ denildi.

Gazetenin ulusal suç muhabiri David Murray ile Claire Harvey’nin yaptığı söyleşide, son bir haftadır birçok spekülasyona neden olan Mark Buddle’ın nasıl yakalandığı sorusuna cevaben Murray, ‘Bildiğimiz, Mark Buddle’ın Kıbrıs’ın kuzeyinde yakalandığı ve Türkiye’ye gönderildiğidir. Yakalanmasında kimlerin devrede olduğu, hakkındaki suçlamalar halen net değildir. Fakat Buddle’ın Kuzey Kıbrıs’ın ulusal otoritelerinin sağladığı izinle yaşadığı ve iznin birden iptal edilerek Türkiye’ye gönderildiği, oradan Avustralya’ya gönderileceği ülkenin İçişleri Bakanı tarafından açıklanmıştır’ dedi.

"Avustralya  genelinde ‘Strike Force Raptor’ olarak adlandırılan, başta Buddle’ın çetesi ‘Comanchero Motosikletleri’ ve diğer çetelere karşı özel bir polis birimi kuruldu. Bu birimin kurulmasından sonra Comanchero çetesi üyelerine nefes aldırılmadı. Comanchero Motosikletleri üye sayısında ülke genelinde azalma yaşandı. Bu da çetenin geçici olarak yer altında inmesine ve görünmez olmasına neden oldu. Mark Buddle’ın çete içinde gitgide daha yükselmesi bu yer altına inme sürecinde başladı"

2010 yılında Avustralya’da güvenlik görevlisi Gary Allibon'un öldürülmesi ve Mark Buddle’ın cinayet arasındaki ilişkiye dair bir soruya yanıt olarak, gazeteci David Murray şunları söyledi:

"Mark Buddle kendisini çetenin lideri ilan etti ve çetenin başkanı oldu. Comanchero Motosikletleri çetesi kendi içinde savaşa başladı ve Sidney’de son 18 ayda 13’den fazla ölüm yaşandı"

‘Gary Allibon, nakit taşınan bir vanda güvenlik görevlisiydi. Soygunun olduğu sabah soğukkanlılıkla, elleri havada olmasına rağmen arkasından vuruldu. Mark Buddle’ın bu cinayetten şahsi çıkarı vardı ve 2016’da ülke dışında yaşamak için Avustralya’dan ayrıldı. New South Wales’de (Yeni Güney Galler) çeteye yönelik Sidney Havalimanı’nda yapılan bir baskından sonra, ülke genelinde ‘Strike Force Raptor’ olarak adlandırılan, başta Buddle’ın çetesi ‘Comanchero Motosikletleri’ ve diğer çetelere karşı özel bir polis birimi kuruldu. Bu birimin kurulmasından sonra Comanchero çetesi üyelerine nefes aldırılmadı. Comanchero Motosikletleri üye sayısında ülke genelinde azalma yaşandı. Bu da çetenin geçici olarak yer altında inmesine ve görünmez olmasına neden oldu. Mark Buddle’ın çete içinde gitgide daha yükselmesi bu yer altına inme sürecinde başladı ve Mark Buddle kendisini lider ilan etti ve çetenin başkanı oldu. Comanchero Motosikletleri çetesi kendi içinde savaşa başladı ve Sidney’de son 18 ayda 13’den fazla ölüm yaşandı.

"Mark Buddle ve Comenchero çetesinin, Alameddine suç çetesinin bir başka suç çetesi ile savaşında arkasında durduğu, Marke Buddle’ın bu savaşa uzaktan liderlik ettiği iddia ediliyor. Buddle’ın son yıllarda ülke dışından Avustralya’ya yapılan çok büyük miktarda uyuşturucu sevkiyatından ve Gary Allibon ve diğer başka cinayetlerin işlenmesinden çıkarı olduğundan şüpheleniliyor"

Mark Buddle ve Comenchero çetesinin, Alameddine suç çetesinin bir başka suç çetesi ile savaşında arkasında durduğu, Marke Buddle’ın bu savaşa uzaktan liderlik ettiği iddia ediliyor. Buddle’ın son yıllarda ülke dışından Avustralya’ya yapılan çok büyük miktarda uyuşturucu sevkiyatından ve Gary Allibon ve diğer başka cinayetlerin işlenmesinden çıkarı olduğundan şüpheleniliyor.

"Interpol’ün bu konuda ağzı çok sıkı, hakkında konuşmak için olayın henüz çok prematüre olduğunu söylüyorlar"

Buddle bu cinayetlerin ve çete savaşının, Gary Allibon cinayetinin tam ortasında yer alıyor. Türkiye’de neden hapiste tutulduğu ve hangi kanıtlara sahip olunduğu bilinmiyor. Mark Buddle yıllarca Avustralya dışında yakalanmadan yaşamayı şu ana kadar başardı. Avustralya’ya dönmemek için her şeyi yapacaktır. Interpol’un Buddle’ın tutuklanması ve Türkiye’ye gönderilmesi için yardımcı olduğu söylense de bu doğrulanmadı. Interpol’ün bu konuda ağzı çok sıkı, hakkında konuşmak için olayın henüz çok prematüre olduğunu söylüyorlar. Mark Buddle gerçekten büyük bir balık. Ülke genelinde küçük balıklar da var. Kamuoyu küçük balıkları kim takar, büyük balığa odaklanın diye düşünüyor. Ama küçük balıklar da kamusal alandaki saldırılarla kamuoyu güvenliğini tehdit ediyor. Otoriteler Mark Buddle’ı ülkeye geri getirme olanakları varsa Avustralya’ya geri getirilmesi için her şeyi yapacaktır.’ 

Kaynak: The Australian, The Front Podcast, Claire Harvey - David Murray

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın