Dünya

İsveç: Bankanın CEO’suna yüksek riskli müşterileri bankaya çekmekten soruşturma açıldı

KKTC’de ve Türkiye’de açılmayacak soruşturmalar Avrupa’da açılıyor...

İsveç Ekonomik Suç Otoritesi salı günü, Swedbank'ın eski CEO'su Birgitte Bonnesen'e dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

İsveç Ekonomik Suç Kurumu Başsavcısı Thomas Langrot, Bonnesen'in 2018 ve 2019'da Swedbank'ın Estonya'daki kara para aklamayla mücadele (AML) süreçlerinde sorun yaşamadığına dair sürekli olarak yanıltıcı bilgiler yaydığını söyledi. 

Langrot, "Bu, eski CEO'nun AML süreçleriyle ilgili kapsamlı ve ciddi eksiklikler hakkında yayınlanmamış bilgiler ve ayrıca Estonya işinde kara para aklama perspektifinden kapsamlı şüpheli işlemler / müşteriler hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen oldu" dedi.

Langrot, Swedbank'ta AML sorunlarıyla ilgili bir örtbas olduğuna dair bir ön soruşturmanın bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yüksek kara para aklama riskleri içeren 17,8 milyar Euro'luk gelen ödemeler ve 18,9 milyar Euro'luk giden ödemeler kaydedildi; banka 390 milyon ABD Doları ceza ödemeyi kabul etti

Mart 2020'de Swedbank, hukuk firması Clifford Chance tarafından yürütülen bağımsız bir soruşturmadan elde edilen bulguların ardından 4 milyar İsveç Kronu (o zamanki 390 milyon ABD Doları) para cezası ödemeyi kabul etti.

Soruşturmada, Swedbank'ın Baltık iştiraklerinin Mart 2014-19 arasında yüksek kara para aklama riskleri içeren 17,8 milyar Euro'luk gelen ödemeler ve 18,9 milyar Euro'luk giden ödemeler kaydettiği belirlendi.

Estonya ve Letonya şubelerinde diğer bankaların çalışmayı bıraktığı yüksek riskli müşterilere hesap açıldı

Hukuk firması ayrıca, Swedbank'ın Estonya ve Letonya şubelerinin bir iş stratejisi olarak yüksek riskli müşterileri “aktif olarak takip ettiğini” ve Swedbank Estonya'nın, risk seviyeleri nedeniyle Estonya'daki diğer bankaların çalışmayı bıraktığı yüksek riskli müşterileri üstlendiğini tespit etti. 

Baltık iştiraklerindeki yüksek riskli müşterilere bankanın İsveç’teki şubelerinde de hesap açılmış

Soruşturma, Baltık bankacılığındaki yüksek riskli müşterilerin, bankanın İsveç'teki diğer iş alanlarında da hesap açmasına izin verildiğini ortaya koydu. 

Bankanın CEO’ları yüksek riskli müşterilerin bankaya karşı oluşturduğu riski yeterince takdir edemedi

Hukuk firması, 2007-19 yılları arasında gözden geçirilen dönemin tamamı boyunca bankanın AML kontrollerinin kötü tasarlanmış olduğu ve bu süre zarfında Bonnesen de dâhil olmak üzere bankanın CEO'larının “yüksek riskli yerleşik olmayan müşterilerin bankaya karşı oluşturduğu riskin yeterince takdir edilememesi” sonucuna vardı.

Eski banka CEO’sunun kıdem tazminatı iptal edildi

Swedbank'ın yönetim kurulu, Mart 2019'da Bonnesen'i görevden aldı. Bonnesen, 2016'dan beri CEO pozisyonundaydı. Clifford Chance soruşturmasının bulgularının ardından CEO’nun kıdem tazminatı iptal edildi. 
Bonnesen aleyhindeki piyasa manipülasyonu suçlamaları, AML kusurlarının Swedbank'ın hisse senedi fiyatı üzerindeki etkisini yansıtıyor.
Kaynak: Compliance Week

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın