Dünya

Erdoğan’ın Kıbrıs’ta yaptığı Kabil havalimanı açıklaması dünya basınında

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lefkoşa'da Afganistan'la ilgili yaptığı açıklama dünya basınında...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı namazını kıldığı Lefkoşa'daki Hala Sultan Camii çıkışında yaptığı açıklamalar arasında, Afganistan ve Kabil Havaalanı'na dair ifadeleri dünya basınında yer aldı.

Associated Press ‘Türkiye, Kabil Havaalanı planı için Taliban ile diyalog kurmayı hedefliyor’ derken Rus haber ajansı TASS, haberi ‘Türkiye, ABD’nin desteği alırsa Kabil havaalanının kontrolünü ele geçirmeye hazır’ başlığı ile verdi.

Lefkoşa’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan bir soru üzerine Afganistan’la ilgili olarak 'Emperyal güçlerin Afganistan'a girdikleri'ni ve '20 yılı aşkın zamandır orada oldukları'nı anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

'AMERİKA'YA BAZI ŞARTLARIMIZ VAR'

"Biz de bütün bu emperyal güçler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık ve orada onlarla beraber öncelikli olarak da Kabil Havaalanı'nın korunmasını, bunun yanında insani noktada Afgan halkına her türlü desteği verme mücadelemizi sürdürdük. Şimdi yeni bir dönem var. Üç ana otorite burada görülüyor; NATO, Amerika ve bunun yanında da Türkiye. Şu anda Amerika çekilme kararını verdi ama Kabil Havaalanı'nın, bizim tarafımızdan zaten 20 yıldır işletiliyor, bundan sonra da işletilmesini istediler. Biz şu anda buna olumlu bakıyoruz ama olumlu bakarken tabii Amerika'ya bizim bazı şartlarımız var. Nedir bunlar? Bir, diplomasi noktasında Amerika bizim yanımızda yer alacak, diplomatik ilişkilerde. İki, lojistik noktasında imkânlarını bizim için seferber edecek, hangi gücü varsa lojistik anlamda bunları Türkiye'ye devredecek. Bir diğeri de tabii bu süreç içinde mali ve idari noktada çok ciddi sıkıntılar olacak. Bu konuda da gerekli desteği Türkiye'ye verecek. Eğer bunlar sağlanabilirse biz Türkiye olarak bu süreçte Kabil Havaalanı'nın işletimini ele almayı düşünüyoruz."

'TALİBAN TÜRKİYE İLE BU GÖRÜŞMELERİ ÇOK DAHA RAHAT YAPMASI LAZIM'
Erdoğan, Taliban'ın bazı rahatsızlıklarının söz konusu olduğunu hatırlatarak, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Taliban'la da bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika'yla bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok, ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum. Doha'dan oraya akan bir süreç var, bu süreci de iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum. Başka alternatifler var, bu alternatifler üzerinde de şu anda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz." 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın