Dünya

Bulgaristan’da hükümetin düşmesinde Rusya'ya suçlama

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, hükümetinin çarşamba günü yapılan güvensizlik oylamasını kaybetmesinin ardından suçu doğrudan Rusya'ya ve kendi ülkesinin güçlü mafyasına yükledi.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, hükümetinin çarşamba günü yapılan güvensizlik oylamasını kaybetmesinin ardından suçu doğrudan Rusya'ya ve kendi ülkesinin güçlü mafyasına yükledi.

Sadece altı ay önce iktidara gelen Petkov, ülkenin yaygın yolsuzluğuyla mücadele sözü verdi. Sofya Ukrayna'nın işgalinden bu yana Rusya'ya karşı alışılmadık derecede güçlü bir çizgi çekmişti.

Güvensizlik oylamasında, parlamentodaki 239 milletvekilinden yaklaşık 123'ü başbakan Kiril Petkov ve kabinesine karşı oy kullandı ve hükümet düştü.

Petkov, "Bu oylama, önümüzdeki çok uzun yolda küçük bir adım. Ülkeyi geri kazanmak için savaşa devam edeceğimize söz veriyorum ve bir gün, kukla efendileri olmayan, mafyasız bir Bulgaristan'a, normal bir Avrupa ülkesine sahip olacağız" dedi.

Petkov, yönetimini yıkmaya vesile olan kişilerin bir listesini vererek, Sofya'daki Rus büyükelçisi Eleonora Mitrofanova’nın adını andı ve Rusya'yı, aşırı sağcı Canlanma Partisi’nden milletvekilleri aracılığıyla görevden alınmasına çalışmakla suçladı.

Çarşamba günü hükümet aleyhine yapılan küçük gösterilere katılanlar arasında Magnitsky Yasası uyarınca yaptırım uygulanan ve Pandora Belgeleri'nde offshore varlıkları nedeniyle adı geçen oligark ve milletvekili Delyan Peevski de vardı.

Daha önce, iktidar partilerinden biri olan popülist şarkıcı Slavi Trifonov liderliğindeki Halk Var hareketi (ITN), koalisyonun bir "ıstırap" olduğunu söyleyerek 8 Haziran’da kabineden ayrılmıştı.
ITN, başbakanın komşu Kuzey Makedonya'ya tavizler vererek Bulgaristan'ın ulusal çıkarlarını görmezden geldiğini iddia etmişti.

Slavi Trifonov, başbakanın Bulgaristan'ın AB üyelik müzakerelerini başlatan Kuzey Makedonya'ya yönelik vetosunu kaldırma yönündeki planları üzerine hükümet koalisyonundan ayrıldığını vurgulamıştı.

Yeni bir koalisyon kurulmasında başarısız olunursa ülke, Nisan 2021'den bu yana dördüncü genel seçimlerine hazırlanacak.
Kaynaklar: Politico- BalkanInsight

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın