Dünya

Avrupa’da büyüme tahminleri düşürülürken enflasyon tahminleri yukarıya çıktı

Orta ve doğu Avrupa ülkelerinde enflasyon 2022'de çift haneli rakamlara çıkabilir. Kıbrıs'ın güneyi içinse 2023 parlak görünüyor. Avrupa Komsiyonu Ekonomi Komiserliği'nin tahminlerine göre Kıbrıs'ın güneyi 2023'de ekonomisi en çok büyüyen 5'inci AB ülkesi olacak.

Brüksel, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin tetiklediği enerji krizinin AB ekonomisine zarar vermesi nedeniyle büyüme tahminlerini daha da düşürdü ve enflasyon görünümünü yükseltti. 

Avrupa Komisyonu tarafından pazartesi günü yayınlanan tahminlere göre, hem AB hem de Euro Bölgesi, bu yıl yüzde 2,7 oranında genişlemeye hazırlanıyor ve bu büyüme önceki yüzde 4'lük beklentiden çok daha düşük. Büyümenin 2023 yılında ise yüzde 2,3 olacağı tahmin ediliyor. 

Orta ve doğu Avrupa ülkelerinde enflasyon 2022'de çift haneli rakamlara çıkabilir

Enflasyonun bu yıl hem AB hem de Euro Bölgesi'nde yüzde 6'nın üzerine çıkması ve bazı orta ve doğu Avrupa ülkelerinin 2022'de çift haneli fiyat artışları görmesi bekleniyor. 

Ekonomi komiseri Paolo Gentiloni, pazartesi günü basına yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali anlatılmamış acılara ve yıkıma neden oluyor, ancak aynı zamanda Avrupa'nın ekonomik toparlanmasına da ağırlık dayatıyor. Savaş, enerji fiyatlarında bir artışa yol açtı ve tedarik zincirlerini daha da bozdu, böylece enflasyon şimdi daha uzun süre daha yüksek kalabilir" dedi. Ukrayna'nın işgalinin ardından enerji maliyetleri yükseldiği gibi güven de sarsıldı. Komiser ayrıca, "büyümenin bugün öngördüğümüzden daha düşük ve enflasyonun daha yüksek olabileceği" başka senaryoların mümkün olduğu konusunda da uyardı. 

Rusya'dan gaz arzında doğrudan bir kesinti olması halinde büyüme daha da düşer

Komisyonun tahminlerine göre, böyle bir senaryoda, Rusya'dan gaz arzında doğrudan bir kesinti olması durumunda büyüme yüzde 2,5 puan azalarak yüzde 0,2'ye düşecek. O şartlarda 2023 büyüme tahmininden de yüzde bir puan çıkarılacak. Enflasyon, 2022'deki temel projeksiyondan 3 puan daha yüksek ve 2023'te yüzde 1 puan daha yüksek olacak. AB üye ülkeleri beş tur yaptırım uyguladı ve şu anda petrol sektörünü hedef alan bir paketi tamamlama sürecindeler. Bununla birlikte, bu önlemler, Rus petrolüne büyük ölçüde bağımlı olan AB üye devletlerinin, özellikle de Macaristan'ın direnişi göz önüne alındığında henüz kabul edilmedi. 

Ekonomi komiseri Gentiloni “Enflasyon 2021'in başından bu yana ivme kazanıyor. Euro bölgesinde, 2021'in son çeyreğinde yıllık bazda %4,6 iken, 2022'nin ilk çeyreğinde %6,1'e ve ardından Nisan ayında %7,5'e yükseldi. Bu, parasal birliğimizin tarihindeki en yüksek enflasyon orandır” dedi.

Çok sayıda şoka hazırlıklı olun uyarısı yapıldı

Euro bölgesinde enerji fiyatları nisan ayında yıllık bazda yüzde 38, gıda maliyetleri ise aynı dönemde yüzde 6'dan fazla arttı. Pazartesi günü yayınlanan ayrı bir komisyon raporu, tedarik zincirindeki engellerden daha yüksek emtia fiyatlarına kadar, önümüzdeki aylarda hanehalklarının satın alma gücünü daha da etkileyebilecek çok sayıda şok konusunda uyardı. 

Son enflasyon okumaları ve önümüzdeki iki yıl için enflasyon görünümü Üye Devletler arasında büyük farklılıklar gösteriyor. 2022'de enflasyonun Portekiz'de % 4,4'ten % 12,5'e kadar çıkması bekleniyor. 2023 yılında enflasyonun İspanya’da %1,8’e Polonya’da ise %7,1’e ineceği öngörülüyor. Orta ve Doğu Avrupa'da beklenen enflasyon ise AB'nin geri kalanından gözle görülür şekilde daha yüksek olacak.

Enflasyonun 2023'te AB ortalamasında yüzde 2,7'ye düşmesi bekleniyor. Ancak bu rakam, Avrupa Merkez Bankası'nın yüzde 2'lik hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, ECB başkanı Christine Lagarde, temmuz ayında ana faiz oranının yükseltilmesini destekleyeceğinin sinyalini verdi ve on yıldan fazla bir süredir ilk artışın önünü açtı. 

2023'de Kıbrıs'ın güneyi Avrupa'da en çok büyüyen 5'inci ülke olacak

Avrupa Komisyonu'nun tahminlerine göre 2022'de Kıbrıs'ın güneyi %2,3 büyürken Almanya %1,6 büyeyecek. 2023'de ise en çok büyüyecek İrlanda'dan sonra, Malta, Slovakya ve Romanya'nın ardından 5'inci sırada Kıbrıs'ın güneyi %3,5'luk bir büyüme kaydedecek. 2023'de güney Kıbrıs'ta enflasyon da %2.7'ye düşecek.


Kaynaklar: Avrupa Komisyonu - EC Twitter

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın