Dünya

Almanya’da Macaristan’dan getirilen kadınların dramı: İnsan kaçakçılığı yapan şebeke çökertildi

'Gönderildikleri Berlin sokaklarında dayatılan miktarı kazanamadıklarında istismara maruz kalıyorlardı'

Avrupa Polis Teşkilatı Europol tarafından desteklenen bir operasyonla, Berlin Alman Bölge Polisi ve Macaristan Ulusal Soruşturma Bürosu THB Birimi cinsel sömürü için insan kaçakçılığına karışan bir suç şebekesini dağıttı. 

Soruşturma, 21 Eylül 2022'de Berlin ve Budapeşte'de eş zamanlı bir operasyonla sonuçlandı.

Suç şebekesinin elebaşı Macar bir karı koca!

Suç şebekesinin Macar bir çift (bir erkek ve bir kadın) tarafından yönetildiği belirlendi. Çift, Macaristan tarafından çıkarılan Avrupa Tutuklama Emri uyarınca Berlin'de tutuklandı.

2017'den beri aktif olan suç ağı, genç Macar kadınları cinsel açıdan sömürmek için işe aldı. Şüpheliler, özellikle Berlin'in belirli bazı bölgelerinde savunmasız sosyal ve ekonomik geçmişlere sahip kadınları seks işçiliği yapmaları için işe aldı. 

Şüpheliler, mağdurlara, gelirlerinin % 50'si karşılığında varışta konaklama, koruma ve resmi belgelerle yardım içerdiğini iddia ettikleri bir 'iş anlaşması' teklif ediyorlardı. Ancak, kadınlar tüm gelirlerini suç şebekesine vermek zorunda kaldı. 

Dayatılanları yapmayan kadınların fuhuştan elde ettikleri tüm paraya el koyuyorlardı

Şüpheliler, kurbanları Macaristan'dan Almanya'ya taşıdı ve suç şebekesi tarafından kiralanan dairelere yerleştirdi. Berlin’de şüpheliler mağdurlara belirli bir davranış kuralları, iletişim araçları ve çalışma koşulları dayattı ve fuhuşun fiyatını ve yerini dikte etti. Kurbanlar, şüpheliler tarafından kontrol edilen Berlin'in belirli caddelerine ve bölgelerine gönderildi.

Gönderildikleri Berlin sokaklarında dayatılan miktarı kazanamadıklarında istismara maruz kalıyorlardı

Suç şebekesi, mağdurların kazanacağı asgari bir günlük gelir dayattı. Mağdurlar 150 ila 300 Euro arasında kazanana kadar sokaklarda kalmak zorunda kaldı. Ana şüpheli tarafından kontrol edilen sokaklara kendi çalıştırdıkları kadınları göndermek isteyen suç ortaklarının, bölgede sömürülen mağdur başına günlük olarak 150 Euro ödemeleri gerekiyordu.

Genel olarak, şüpheliler, gerekli günlük miktarı kazanamadıklarında veya suç şebekesi tarafından dayatılan davranış kurallarına uymadıklarında ciddi zihinsel ve fiziksel istismara maruz kalan mağdurlar tarafından elde edilen tüm gelirleri aldılar.

25 mağdurdan biri bir odaya kitlendi ve fuhuş yapmaya zorlandı. Odadan kaçmaya çalışırken yaralandı, 9 ay tedavi gördü

Soruşturmada şu ana kadar 25 mağdur tespit edildi. Mağdurlardan biri ağır istismara uğradı ve seks işçiliği yapmaya zorlandığı bir odaya kilitlendi. Mağdur kitlendiği odadan kaçmaya çalışırken pencereden atladı ve yaraları nedeniyle dokuz ay hastanede tedavi gördü.

Kaynak: Europol

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın