Dünya

ABD’de aralık ayı enflasyonu yüzde 7; FED’in 4 kez faiz artırması bekleniyor

FED Başkanı Powell: 'Faiz oranlarını daha fazla yükseltmek zorunda kalırsak, yükselteceğiz' dedi. ABD'de 2022 için artık 3 kez değil, 4 kez faiz artırımı beklentisi var.

ABD’de enflasyon 1982'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Ülkede aralık ayı tüketici fiyatları bir önceki yıla göre %7 arttı.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi'nin aralık ayına kadar yılda yüzde 7 arttığı açıklanırken, gıda ve yakıt gibi değişken fiyatları çıkardıktan sonra yıllık enflasyonun yüzde 5,5 arttığı belirtildi. Ana enflasyon endeksi yüzde 7'yi en son yaklaşık 40 yıl önce, 1982'de görmüştü. 

Politika yapıcılar, tedarik zinciri sorunlarının hafifleyeceğini ve şirketlerin artan tüketici talebini yakalamalarına olanak tanıyacağını umarak enflasyonun düşmesini bekleyerek aylar harcadı. Devam eden virüs dalgaları fabrikaları kilitledi ve tüketiciler denizaşırı ülkelerden hızlı bir şekilde mal satın almaya devam ettikçe, nakliye rotaları uzayan gecikmelerle çalışmakta zorlandı. 

Bundan sonra ne olacak, 2022'nin en büyük ekonomi politikası sorusu olabilir.

Çarşamba günü yayınlanan yeni veriler, kullanılmış araba ve gıda maliyetlerinin hızla arttığını gösterdi ve artışların yalnızca birkaç pandemiden etkilenmiş kategorinin ötesine geçtiğine dair daha fazla kanıt sağladı. Kiralar oldukça hızla artmaya devam ediyor ve restoranlardaki yemekler daha pahalı, bu muhtemelen işverenler daha yüksek işçilik maliyetlerini karşılamaya çalıştıkça son ücret artışlarının daha yüksek fiyatları beslemeye başladığının bir işareti.

Çin'deki son zamanlardaki karantinalar, ülkenin pandemi söz konusu olduğunda sıfır tolerans politikasını benimsemeye devam etmesi durumunda, diğer tedarik zinciri sorunlarının yanı sıra çip kıtlığını daha da kötüleştirebilir.

Johns Hopkins Üniversitesi Carey Business School'da operasyon yönetimi profesörü Tinglong Dai, “Çinliler sıfır vaka doktrinlerine bağlı kalırlarsa, ufukta küresel bir tedarik zinciri felaketi var” dedi.

ABD Merkez Bankası, Federal Rezerv (FED) yetkilileri, pandemi dönemindeki fiyat patlamasının ekonomik manzaranın kalıcı bir özelliği haline gelmemesini sağlamak amacıyla talebi ve ekonomiyi yavaşlatmaya çalışırken bu yıl faiz oranlarını birkaç kez artırmayı beklediklerini belirtti.

FED Başkanı Jerome H. Powell salı günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının aylarca pandemiden etkilenen ekonomiyi desteklemeye çalıştıktan sonra enflasyonla mücadele moduna geçtiğini vurguladı. Yetkililer, bu yıl fiyat artışlarının ılımlı olmasını bekliyor ancak bunun ne kadar hızlı gerçekleştiğine dikkat ediyorlar.

FED Başkanı Powell: 'Faiz oranlarını daha fazla yükseltmek zorunda kalırsak, yükselteceğiz'

Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nin salı günkü oturumunda milletvekillerine verdiği demeçte, "Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kaldığını görürsek, zaman içinde faiz oranlarını daha fazla yükseltmek zorunda kalırsak, yükselteceğiz" dedi.

Yatırımcılar ve ekonomistler bu yıl giderek artan bir şekilde dört faiz oranı artışı bekliyor

Son veriler ve FED yorumları göz önüne alındığında, yatırımcılar ve ekonomistler bu yıl giderek artan bir şekilde dört faiz oranı artışı bekliyor. Ancak enflasyonun ve dolayısıyla politikanın gidişatı belirsiz.

Biden'ın üzerinde 2022 Ara Seçim Yılı baskısı var, enflasyon düşmek faizler artmak zorunda

Demokratlar, Kongre'nin kontrolünü elinde tutmak için savaşacakları bir ara seçim yılına girerken, yüksek enflasyon Beyaz Saray için siyasi bir sorumluluk. Cumhuriyetçiler, Başkan Biden'ı, üçüncü tur teşvik kontrolleri de dahil olmak üzere ekonomiyi çok fazla para enjekte ederek fiyatları yükseltmekle giderek daha fazla suçluyor.

Goldman Sachs'ta ekonomist olan Alec Phillips, yakın tarihli bir araştırma raporunda, "Enflasyon baskın bir siyasi sorun haline geldi, ancak büyük ölçüde yönetimin kontrolü dışında olan bir konu" dedi.
Kaynak: New York Times

Ayrıca bkz. ABD Merkez Bankası enflasyona karşılık faizi artırırsa Türkiye ekonomisine ne olur?

FED'in 2022’de faizi artırmaya başlamasıyla TL daha da değer kaybedebilir

: