Dünya

13 yıl sonra Moskova'da gerçekleştirilen Türk-Ermeni müzakerelerinde tam normalleşme kararı

13 yıl sonra bugün Moskova'da yapılan Türk-Ermeni görüşmeleri sona erdi. Görüşmelerde tam normalleşme hedefi ile müzakerelere koşulsuz devam edilmesine karar verildi.

13 yıl sonra Moskova'da yapılan Türk-Ermeni görüşmeleri sona erdi. Türkiye'nin Özel Temsilcisi Serdar Kılıç’ın Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan ile yaptığı görüşme 1,5 saat sürdü.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır” denildi.

Rus yayın organı RIA Novosti muhabirinin bildirdiğine göre, Ermenistan ve Türkiye heyetleri ikili ilişkilerin normalleşmesine ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Moskova'daki kabul binasında bugün bir araya geldi.

Aralık 2021'de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi için tarafların yakında karşılıklı olarak özel temsilciler atayacağını ve Erivan ile charter uçuşunun da açılacağını söyledi. 

Bakan, Ankara'nın İstanbul-Erivan-İstanbul seferleri için Türk ve Ermeni havayollarının başvurularını değerlendirdiğini kaydetti. Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk havayolu Pegasus'un önümüzdeki günlerde İstanbul-Erivan arasında seferlere başlayacağını söyledi.

Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki yok, iki ülke arasındaki sınır Ankara'nın girişimiyle 1993'ten beri kapalı. 

İki ülke arasındaki ilişkiler, Ankara'nın Karabağ sorunu konusunda Azerbaycan'a verdiği destek ve öncesinde Türkiye'nin Osmanlı İmparatorluğu zamanında sözde ‘1915 Ermeni soykırımı’ iddialarının uluslararası düzeyde tanınması sürecine sert tepkisiyle ilgili bir dizi koşuldan kaynaklanmaktadır.

Kaynaklar: NTVRIA Novosti

: