Dünya

11 AB ülkesi: Tekstilde israfı azaltacak ve geri dönüşümü artıracak iddialı önlemler alınmalı

On bir Avrupa ülkesi, Avrupa Komisyonu'nu tekstil endüstrisindeki israfı azaltmak için iddialı önlemler ortaya koymaya çağırdı. 

On bir Avrupa ülkesi, Avrupa Komisyonu'nu tekstil endüstrisindeki israfı azaltmak için iddialı önlemler ortaya koymaya çağırdı. 

Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç hazırladıkları ortak bildiride “iddialı ve kapsamlı” bir stratejiye duyulan ihtiyacı vurguladı. 

Her yıl kişi başına 11 kg kullanılmış tekstil ürünü çöpe gidiyor

Avrupalılar her yıl kişi başına ortalama 26 kg tekstil ürünü tüketiyor. Avrupa Komisyonu'na göre, 'hızlı moda' trendleri nedeniyle ürünler daha kısa süreler için kullanılıyor ve her yıl kişi başına 11 kg tekstil çöpe gidiyor. Kullanılmış giysilerin özellikle Doğu Avrupa ülkeleri, Asya ve Afrika'ya ihracı artıyor fakat ihraç edilmeyen kullanılmış giysiler çoğunlukla yakılıyor veya çöpe atılıyor. Tekstilde geri dönüşüm ise düşüktür.

Tekstilden tekstile hangi malzemelerin geri dönüşüm sağlayabileceği araştırılsın

Hollanda Çevre Bakanı Steven van Weyenberg, “Karbon emisyonlarını azaltmak Paris Anlaşması'nın temel direklerinden biridir. Tekstil endüstrisinin bunda önemli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. AB'nin sürdürülebilir tekstilleri norm haline getiren ve daha temiz ve sağlıklı bir geleceğe giden yolu açan iddialı bir strateji taslağı oluşturmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle diğer on ülkeyle birlikte somut önlemler alınması için bir teklif sunduk” dedi. 

Tekstil endüstrisinin çevresel etkisi öncelikle hammadde ve su kullanımı açısından, ardından sera gazı emisyonları yayması açısından yoğundur.

Bildiride tekstil toplama, yeniden kullanım ve geri dönüşüm için net ve iddialı hedefler belirlenmesi için çağrıda bulunuldu.

Şu anda, dünya çapındaki tekstillerin %1'den daha azı yeni tekstillere dönüştürülmekte ve geri dönüşüm malzemenin kalitesini düşürmektedir.

11 ülke hazırladıkları ortak bildiride Avrupa Komisyonu'nu hangi malzemelerin tekstilden tekstile geri dönüşümü sağlayabileceğini ve geri dönüşüm oranlarının nasıl artırılacağını araştırmaya çağırdı.
Kaynak: Euractiv

: